به گزارش هنرآنلاین، محفل نقد نمایش "کبوتری ناگهان" روز گذشته یکشنبه 10 آذر ماه در فضایی صمیمانه با حضور کارگردان و بازیگران اثر در کافه عمارت هنری تو برگزار شد.

آشفته درباره حرکت و میزانسن شبح وار بازیگران در این نمایش گفت: اتفاقی که در این صحنه می‌افتد با ایجاد رنگ‌های سیاه و قرمز ، موسیقی خاصی تولید می‌کند. این تصور را ایجاد می‌کند که آیا اینها یک پیانو هستند و دارند با پاهایشان ساز می‌نوازند؟ گرچه هیچ سازی وجود ندارد ولی چنین تصویری هست و عامل آن صداهای زیبایی است که بوسیله بازیگران تولید می‌شود. در هماهنگی که صورت می‌گیرد و حرکت بسیار نرم بازیگران که بسیار درست اتفاق می‌افتد این ملودی ساخته می‌شود.

او ادامه داد: به عنوان تماشاگر در لحظات اول این نگرانی را داریم که بازیگران بیافتند و همین که نمی‌افتند نشان دهنده میزانسن است. متاسفانه در 98 درصد تئاترهایی که روی صحنه هستند میزانسن تعریف نشده است. چون فرصت این را که بازیگر کشف کند چگونه باید لحظه به لحظه دیالوگ‌ها را به حرکت در آورد نداشته اند. خوشبختانه در این نمایش اتفاق میزانسنی افتاده است و نشان می‌دهد که بازیگران فهم درستی از این شخصیت‌ها، نسل شاعرانه و این زنان محبوس شده در این اندرونی دارند.

وی خوانش عربی از نمایشنامه کبوتری ناگهان را متفاوت از دیگر اجراهایی که از این متن شده است معرفی کرد.

آشفته در بخش دیگری از این نشست به پروسه طولانی تمرین با نابینایان پرداخته و ضمن مقایسه آثار قبلی غلامرضا عربی گفت: اولین نمایشتان 14 ماه تمرین شده بود و 11 ماه هم کار بعدی شما تمرین برد و این کار هم به گفته خود شما 6 ماه تمرین داشته است. این نشان می‌دهد که دوستان بازیگر دارند روی بدن ، بیان و حرکت مسلط می‌شوند و اتفاقات بهتر در زمان کوتاه‌تری روی صحنه شکل می‌گیرند.

او در بخشی از صحبت‌هایش در پاسخ به اندوه و افسردگی بازیگران نسبت به حذف اثر در جشنواره فجر گفت: غصه نباید بخورید که فجر یا هر جای دیگری دارد شما را حذف می کند. همه این حذف‌ها کمک به بودن شما است. کمک به شایستگی شماست.

آشفته از افزایش توانایی هنرمندان معلول در دیگر بخش‌های سالم بدن و رشد بی‌نظیر صدا، شنوایی و تمرکز در بازیگران نابینا گفته و ادامه داد: بسیاری از ما هنوز نمی‌توانیم روی صحنه درست راه برویم. صحنه شما صحنه متفاوت تری است که کل زندگی را به ما منتقل می‌کند.

نمایش "کبوتری ناگهان" به کارگردانی غلامرضا عربی این روزها در تماشاخانه مشایخی روی صحنه است.