سرویس تئاتر هنرآنلاین، جان ساماها بازیگر، کارگردان، تولیدکننده و مدرس کارگاه‌های آموزشی بازیگری از استرالیا در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان طی سه کارگاه سه ساعته به آموزش "افزایش سطح حس خلاقیت نمایشی در اجرای زنده تئاتر" پرداخت.

او در مورد واکنش حاضران در کارگاهش نسبت به آنچه آموزش ‌داد، گفت: بچه‌ها بسیار بااستعداد بودند و اگرچه زمانی که شروع به کار کردیم در سطح متوسط قرار داشتند اما به مرور زمان با آموختن تکنیک‌ها، سطح‌شان بهتر شد و دیدن چنین بچه‌هایی برای من بسیار هیجان‌انگیز بود. چالش بعدی‌ام این است که تلاش کنم هر سه جلسه کارگاهم را هیجان‌انگیز برگزار کنم.

ساماها در مورد این‌که کارگاه "افزایش سطح حس خلاقیت نمایشی در اجرای زنده تئاتر" را پیش‌تر در چه کشورهایی برگزار کرده است توضیح داد: قبل از وارد شدن به بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان، همین کارگاه را به مدت سه هفته در پاکستان برگزار کردم. پیش‌تر نیز در فرانسه، آمریکا، کانادا، آذربایجان و استرالیا به تدریس این کارگاه پرداخته‌ام.

این بازیگر، کارگردان، تولیدکننده و مدرس کارگاه‌های آموزشی بازیگری از استرالیا در مورد مفهوم کلی که در کارگاه "افزایش سطح حس خلاقیت نمایشی در اجرای زنده تئاتر" به مخاطبان منتقل می‌کند، توضیح داد: کارگاه ما نخست با بداهه‌پردازی آغاز می‌شود و سپس این بداهه‌پردازی ارتقا یافته و تبدیل به نمایش می‌شود. همچنین می‌آموزیم چگونه با استفاده از متون مختلف از نوع مونولوگ به افزایش سطح خلاقیت در هنگام بازی بپردازیم. بداهه‌پردازی‌ها سکویی برای آموزش چیزهایی است که می‌خواهیم بیاموزیم.

او که سال گذشته نیز در بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان حضور داشت در مورد این‌که آیا کارگاهش صرفا باید در حوزه تئاتر کودک و نوجوان برگزار شود یا تئاتر بزرگسال را نیز شامل می‌شود، عنوان کرد: این کارگاه برای همه است. زمانی که این کارگاه را در شویی تلویزیونی برگزار کردم کوچک‌ترین فردی که در آنجا حضور داشت ۱۲ ساله و مسن‌ترین فرد ۸۳ ساله بودند.

ساماها در مورد جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز گفت: این رویداد فرصتی بسیار خوب برای آشنا شدن با یکدیگر و آموختن چیزهای تازه و در مجموع بسیار مفید است.  

 بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان به دبیری مجید قناد در همدان برگزار شد.