به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، مهدی حبیبی که با نمایش "وقتی که هفت سالم بود" در بخش خیابانی این دوره از جشنواره حضور دارد؛ گفت: من تجربه اجرای نمایش در کشورهای مختلف را دارم؛ به جرأت می‌توانم بگویم مخاطبان تئاتر در ایران بسیار پرشور و با صمیمیت خاصی نمایش می‌بینند؛ در حالی‌که در کشورهای خارجی چنین صمیمیتی از سوی تماشاگران در تئاتر خیابانی دیده نمی‌شود.

حبیبی درخصوص ویژگی‌های تئاتر خیابانی گفت: مخاطب تئاتر صحنه‌ای خاص است؛ اما تئاتر خیابانی مخاطب عام دارد و ویژگی بارز آن این است که همه اقشار جامعه می‌توانند نمایش خیابانی ببینند.

این هنرمند تئاتر با بیان اینکه مردم همدان تئاتر را در سبد فرهنگی خود جا داده‌اند، تصریح کرد: من هر سال تمام تلاش خود را خواهم کرد که برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، اثر تولید کنم چون مردم استقبالی بسیار پرشور از جشنواره و بخصوص تئاتر خیابانی دارند؛ این استقبال به هنرمند انگیزه می‌دهد که آثاری باکیفیت تولید کند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر درخصوص نمایش "وقتی که هفت سالم بود" که در جشنواره اجرا خواهد شد، گفت: این نمایش داستان پسربچه‌ای هفت ساله است که با محیط پیرامون خود روبه‌رو می‌شود؛ "وقتی که هفت سالم بود" روایتگر داستان خانوادگی و اجتماعی است.

حبیبی با تأکید بر اینکه انتخاب شعار "کودک، تئاتر و طبیعت" برای جشنواره انتخاب بسیار خوبی است و می‌تواند تأثیر خود را در تولید آثار نمایشی و حتی در جامعه نشان دهد، خاطرنشان کرد: اگر انسان در کودکی یاد بگیرد که چطور با طبیعت رفتار کند در بزرگسالی کمتر به طبیعت آسیب‌ خواهد زد.

این هنرمند با تأکید بر اینکه برای اثرگذاری تئاتر کودک، باید با دغدغه‌های این قشر آشنایی داشته باشیم، اظهار کرد: وقتی هنرمند نیاز کودک را بداند و بفهمد به طور قطع اثری موفق تولید خواهد کرد؛ آثاری می‌توانند اثرگذار و شایسته باشند که به نیازهای به‌روز کودکان و خانواده‌ها بپردازند.

 

در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان؛

"یک نخود فرنگی متفاوت" به میهمانی خردسالان همدانی می‌رود

نمایش "من یک نخود فرنگی متفاوتم" به نویسندگی و کارگردانی شکیبا مولوی از تهران در بخش مسابقه تئاتر خردسال بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به روی صحنه می رود.

کارگردان این نمایش با بیان اینکه "من یک نخود فرنگی متفاوتم" درباره متفاوت نگاه کردن و زندگی کردن است، گفت: این نمایش می‌خواهد بگوید قرار نیست همه مثل هم باشیم؛ هرکس می تواند زندگی زندگی خاص خودش را بسازد.

 شکیبا مولوی درباره داستان این نمایش گفت: این نمایش داستان یک نخود فرنگی است که از بوته خود جدا شده، به جنگل رفته و با حیوانات مختلف آشنا می شود و در واقع به دنبال یک زندگی متفاوت است.

این هنرمند با بیان اینکه نحوه تربیت خردسالان بسیار حائز اهمیت است، افزود: از طریق هنر نمایش می‌توان مسائل تربیتی را به صورت  غیرمستقیم به خردسالان و کودکان آموزش داد.

مولوی با این توضیح که نمایش " من یک نخود فرنگی متفاوتم" کاری عروسکی هست که با یک چمدان و عروسک های سایه اجرا می شود، ادامه داد: این تئاتر با اجرای زنده موسیقی و حضور یک راوی و دو عروسک گردان به روی صحنه می‌رود و عروسک های به کار رفته در نمایش، کاغذی و ساده هستند.

مبینا احرار بازیگر و طراح لباس، شکیبا مولوی و مهتاب حیدری بازی دهندگان عروسک، سعید حاجی حیدری صدا پیشه و مصطفی دارابی نوازنده، عوامل این نمایش هستند و طراحی صحنه را نیز شکیبا مولوی بر عهده دارد.

بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار "کودک، تئاتر، طبیعت" از 16 تا 21 آبان ماه 1398 برگزار می‌شود.