به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، متن پیام معاون هنری به شرح زیر است: تئاتر خیابانی، متولد فرزانگی و فروتنیِ تئاتر است. رویاروییِ بی‌اجازه با مخاطبانی که به اندک زمانی و اندک مکانی حتا، می‌توانند از یک اتفاق نمایشی بی هیچ فصل و فاصله‌ای، بیاموزند. تئاتر، متعهد به ستایش راستی‌ها و نکوهش کژی‌هاست و تئاتر خیابانی با تعریف تازه‌ای از خیابان، به شهروند موظفی مبدّل می‌شود که شانه به شانه با مردم، به جستجوی نشاط و آرامش و آگاهی قدم برمی‌دارد. تبلور این هم‌راهی و هم‌آگاهی، جشنواره‌ی تئاتر مریوان است. "مریوان" شهری که به خوی و خصلت کوهساران "کردستان"، قلّه ی بلند "ایران‌دوستی" و دامنه‌ی کریم "دیگردوستی" است و این اتفاق، چندان خردمندانه با مردمان این کهن اقلیم درآمیخته است که دیری است می‌توان مریوان را "شانو" خطاب کرد. امیدوارم بدین برکت که مرهون خلاقیت و خیرخواهی هنرمندان تئاتر خیابانی ایران‌زمین است، تولد شهر و شهروندانی سربلندتر و سرآمدتر را جشن بگیریم:

هه ر بژی مه ریوان، هه ر بژی کوردستان، هه ر بژی ئیران

 

استاندار کردستان به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان پیام داد

مهندس بهمن مرادنیا، استاندار کردستان همزمان با برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به این جشنواره پیام داد.

در متن پیام  بهمن مرادنیا به این جشنواره آمده است: "باری دیگر کردستان،این سرزمین هنر و فرهنگ و مریوان ،نگین درخشان تئاتر خیابانی کشور، در ایام معرفی دستاوردهای دولت خدمتگزار شاهد میزبانی از هنرمندان نیک اندیش تئاتر داخل و خارج از کشور در چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی است.

درخت تناوری که به همت مردم شریف مریوان بالاخص هنرمندان سختکوش تئاتر مریوان به عنوان ویترینی زیبا از تئاتر خیابانی کشور در این شهر مرزی سایه گسترانیده است.

ذهن بشر، سرچشمه و رستنگاه پرسش‌های کاوشگرانه، برای دستیابی به مفاهیم متعالی است. بنابراین هنر تئاتر می‌تواند؛ وظیفه‌ای سترگ و ارزشمند بر عهده بگیرد و به منزله یک مدرسه وسیع اندیشه عمل کند. فراگیری، گستردگی و کیفیت محسوس و دیداری این هنر، مثال زدنی است. آنچنانکه تئاتر در کوی و برزن و خیابان نیز، دست از رسالت خود برنداشته و همچنان به مخاطبش سلامی گرم می‌دهد. 

چنین شاخصه‌هایی به تئاتر، جایگاهی رفیع، متمایز، شاخص و شایسته بخشیده است. جایگاهی که ناشی از رویکردهای تعلیمی، تربیتی، آموزشی و پرورشی این هنر اجرایی است و همزمان آن را در مسیر تعلیم و پرورش نسل‌های مختلف، قرار داده است. پرورش جوانانی که دیروز و امروز آستین همت بالا زده‌اند و برای سربلندی، عمران، آبادانی، توسعه و پیشرفت کشور عزیز اسلامی مان، کمر به خدمت به مردم بسته‌اند. 

و حالا در این برهه از زمان، تئاتر کردستان و کل این استان سرسبز به خاستگاهی مریوان سرفراز، افتخار میزبانی جوانان و پیشکسوتان هنر تئاتر ایران و جهان را دارد. دورۀ دیگری از جشنواره خیابانی مریوان را شاهد هستیم و کردستان مهمان نواز با تمام ظرفیت‌های اجتماعی و فرهنگی‌اش، نهایت تلاش خود را دارد؛ تا میزبانی شایسته برای هنرمندان و آثار هنری سراسر کشور و سطح بین‌المللی باشد. 

از اینکه با درایت بجا و شایسته در راستای هدایت سرفصل معرفی جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی هم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و هم فرمانداری شهرستان مریوان توانسته‌اند استفاده بهینه ای از منابع استانی را برای این رویداد کلان هنری فراهم سازند،باید قدردانی نمود،چرا که با رعایت اصل مدیریت بهینه در هزینه کرد چنین جشنواره‌هایی می‌توان عزم والای دولت در نهادینه شدن کاربردی شدن هنر در عرصه توسعه را شاهد بود و رونق بازار کسب و کار در مریوان با حضور گردشگران داخلی و خارجی بهترین رهاورد این جشنواره کارآمد است.

امیدوارم با تلاش و همت مضاعف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگاه فاخری که وزیر فرهیخته این وزارتخانه به تمرکز زدایی و نمایش اقتدار فرهنگ به وسعت ایران زمین دارد،شاهد تقویت زیر ساخت‌های فرهنگی مریوان به عنوان پایتخت تئاتر خیابانی کشور و شهر خلاق تئاتر باشیم.

 

بزرگداشت دو چهره تئاتری در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

آیین پایانی جشنواه تئاتر خیابانی مریوان با بزرگداشت دو هنرمند تلاشگر این عرصه همراه می‌شود.

در این دوره از جشنواره بزرگداشت نعمت ایزدی و سعید خیراللهی برگزار می‌شود.

نعمت ایزدی، سال 1351 در شهر سرسبز و زیبای مریوان به دنیا آمد. سال‌های کودکی را در خانواده‌ای پرجمعیت و متدین سپرگذراند. او نوجوانی‌اش را در همدان سپری کرد. از دوران مدرسه و سال‌های 1362 با تئاتر دانش‌آموزی آشنا شد. در همدان با اجرای چندین نمایش دانش‌آموزی شیدای این هنر شد.

بعد از دوران جنگ، فعالیت‌های تئاتری‌اش را جدی‌تر دنبال کرد. سال 72 که انجمن نمایش مریوان تأسیس شد، به عنوان هیأت موسس به همراه دوستان قدیمی‌اش جان تازه‌ای را به تئاتر این دیار بخشید. در همان سال اولین یادواره تئاتر مریوان برگزار شد و رتبه اول بازیگری جشنواره را به دست آورد. او آن روزها بازیگر نمایش پیاده‌ها و کارگردان نمایش "پی په تی" بود. او بعدها در جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای، سراسری و بین‌المللی فجر شرکت کرد و بارها موفق به دریافت رتبه‌های اول، دوم و سوم بازیگری در این رویدادها شد. همچنین علاوه بر جشنواره‌های داخل کشور در جشنواره‌های خارجی هم شرکت داشت و ایفاگر نقش‌های کلیدی بود. این هنرمند آثار متعددی را بازی یا کارگردانی کرد. اما از مهم‌ترین

بازی‌هایش می‌توان به نمایش‌های "محاکات"، "کنار شیر آتش نشانی"، "ضیافت"، "عادل‌ها"، "دشمن مردم"، "پلنگ در میدان جنگ"، "مردگان بی کفن و دفن"، "آژاکس"، "آندورا"، "شه و له بان"، "سرمایک بوته رانه وه ی بووکه کان" و ... اشاره داشت. علاوه بر این فعالیت‌های متعدد اجرایی داشت و در کِسوت مسئول دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در این رویداد مهم تئاتر، زحمت کشید. همچنین در جشنواره‌های مختلف به عنوان داور حضور داشت. اهمیت فعالیت‌های هنری، تخصصی و استعداد شگرف و خیره‌کننده این بازیگر نامدار در یک کفه ترازو قرار می‌گیرد. در کفه دیگر، اخلاق، انسانیت، روحیه بشر دوستی و مرام و معرفت انسانی او زبانزد است. بزرگان مریوان از نعمت ایزدی به عنوان یکی از بااخلاق‌ترین هنرمندانی یاد می‌کنند که روزگار ما به خود دیده است. مراسم بزرگداشت، این مرد شریف، این بازیگر ششدانگ و تمام عیار، این جادوگر نقش‌های سخت، سپاسی از سه دهه خدمت او به مریوان، کردستان و تئاتر خیابانی ایران است.

سعید خیراللهی، متولد ۱۳۵۹ دهلران و تحصیلات کارشناسی سینما و فیلمنامه‌نویسی دارد. او دبیر جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی است و سه دوره دبیر جشنواره استانی ایلام بوده است. از سال 1379 تا1383 رئیس انجمن نمایش شهرستان دهلران بود، از سال 95 تا کنون هم رئیس انجمن هنرهای نمایش استان ایلام است. او نویسنده ،کارگردان و بازیگر است و طی این سال‌ها داور و بازبین جشنواره‌های ملی ،منطقه‌ای و استانی بوده است. وی در کسوت نویسنده و کارگردان تئاتر در ۱۷ دوره جشنواره

بین‌المللی تئاتر فجر و ۱۳ دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر مریوان حضور داشته است. همچنین 5 دوره هم در جشنواره تئاتر دانشگاهی شرکت داشت. وی آثارش را در جشنواره‌های دیگری از جمله؛ سوره ماه، دفاع مقدس، فتح خرمشهر، سیمرغ، شهروند لاهیجان، کردی سقز، مناطق و ... به کرات اجرا کرده است.

کسب عناوین ملی و بین‌المللی، برگی دیگر از کارنامه حرفه‌ای این هنرمند است. او برنده جوازی از جمله؛ گروه برگزیده ایران (جشن اردیبهشت تئاتر ایران-1392) کارگردانی اول جشنواره فجر بخش خیابانی- 1392 تقدیر متن، جشنواره فجر بخش خیابانی-1392، متن دوم  جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی-1384، نویسندگی سوم جشنواره فجر توسط خانه تئاتر-1385 تقدیر کارگردانی جشنواره فجر- 1385،  کار برگزیده تماشاگران جشنواره فجر-1385، کارگردانی اول جشنواره مریوان-1385 بوده است. "کارگردانی دوم جشنواره مریوان ۹۷"، کارگردانی سوم جشنواره مریوان ۹۶،  نویسندگی سوم جشنواره مریوان ۹۳، کار برگزیده تماشاگران  جشنواره مریوان۹۳، نویسندگی اول جشنواره شهروند لاهیجان ۹۳ و ۹۷، کارگردانی دوم جشنواره شهروند لاهیجان ۹۴ و... برخی دیگر عناوین اوست. وی مفتخر به دریافت ۵۰ دیپلم افتخار دیگر از جشنواره‌های بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و استانی بوده است. سعید خیراللهی نویسنده و کارگردان نمایش‌های؛"هملت اتمی"، پرده خوانی "شیرین و فرهاد"، "ولادیمیر و استرآگون هر دو زنده‌اند"، "نامدار"، "کژال"، "خدابس"، "شلوار کتان تایلندی"، "یک بشقاب برای ترحیم"، "سوز کمانچه در عصر یخبندان"، "سمفونی استخوان‌های ترک خورده" و ... است. همچنین "خواب شیرین نهنگ کور"، "ملکوت"، "کارنامه تجدیدی شهریور"، "ایستاده رو خط استوا"، "من شتر سی سال دارم"، "حکم" و ... از دیگر کارهایش در کسوت نویسنده و کارگردان تئاتر است.