به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی جشنواره سراسری تئاتر آرخه؛ منوچهر اکبرلو، مولف کتاب تئاتر خیابانی در ایران و جهان و محسن اردشیر، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر  از سوی دبیر نخستین جشنواره سراسری تئاتر آرخه برای انتخاب نمایش‌های بخش خیابانی جشنواره برگزیده شدند.

داوران انتخاب نمایش‌های خیابانی:

منوچهر اکبرلو (زاده ۱۳۴۱، تهران) نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر، پژوهشگر  و عضو کانون ملی منتقدان تئاتر ایران است. او دارای مدرک کارشناسی هنرهای نمایشی و کارشناسی ارشد پژوهش‌های هنری با گرایش تئاتر و سینما بوده و به عنوان مدرس دانشگاه، روزنامه‌نگار، منتقد، پژوهشگر، مترجم، نویسنده و ویراستار اشتغال دارد.

محسن اردشیر: بازیگر، طراح صحنه، نویسنده و کارگردان تئاتر ویژگی و مشخصه بارز کارهای اردشیر حول محور موضوع آیینی و سنتی است این هنرمند مازنی بارها در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته است و تا به حال نمایش‌هایی نظیر خانه سیاه است، خوشه برنج، مرگ آنجل‌ها، فصل‌ها، و شهر زنان را روی صحنه برده است.

نخستین جشنواره سراسری تئاتر آرخه در بخش نمایش‌های خیابانی موضوع محور است و تنها نمایش‌هایی که با موضوع محیط زیست تولید شده‌اند و از معیارهای هنری بالایی برخوردار هستند اجازه راهیابی به این جشنواره را دریافت خواهند کرد.

۱۰ نمایش برگزیده داوران در بخش نمایش‌های خیابانی در مکان‌های همگانی در سطح شهر تهران اجرا خواهند داشت. زمان مدنظر در بخش نمایش‌های خیابانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه هست.

همچنین، درجشنواره سراسری تئاتر آرخه داوری نهایی و نظر مردم تعیین‌کننده بهترین نمایش حاضر در جشنواره خواهد بود و از سوی جشنواره آثار برگزیده به دیگر جشنواره‌های حاضر در ایران و دیگر کشورها معرفی خواهند شد.

نخستین جشنواره سراسری تئاتر "آرخه"،  با شعار "انسانم آرزوست" در بخش خصوصی با برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های تئاترون آرخه، با همکاری موسسه فرهنگی_ هنری چند منظوره خوش نگار  و با دبیری دبیری رضا آشفته منتقد پژوهشگر، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر از تاریخ ۲۰ تا ۳۰ مرداد 98 در تهران برگزار خواهد شد.