به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی‌‌ بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، حجت الاسلام احمد مازنی نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌‌جمعه ششم اردیبهشت ماه همراه با غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن حضور در مرکز تئاتر مولوی در جریان برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران قرار گرفت.

در این دیدار امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران ضمن قدردانی از حضور مازنی گزارشی را از روند برگزاری این رویداد ارائه داد. این در حالی است که امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی نیز با اشاره به ویژگی های جریان تاثیرگذار تئاتر دانشگاهی در فعالیت‌های حرفه‌ای تئاتر کشور، بخشی از فعالیت‌های مرکز تئاتر مولوی را تشریح کرد.

حجت الاسلام مازنی پس از پایان این بازدید ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران توضیح داد: من خوشحالم که امروز توانستم علاوه بر حضور در مرکز تئاتر مولوی  مخاطب یکی از نمایش‌های به صحنه رفته در جشنواره تئاتر دانشگاهی باشم که امیدوارم تا زمان برگزاری مراسم اختتامیه به خوبی برگزار شود. من می‌دانم تئاتر دانشجویی مبنای اصلی و جریان‌ساز ورود هنرمندان به حوزه تئاتر حرفه‌ای است. پس به طور حتم اگر جوانان ما در دوران دانشجویی بتوانند پایه‌های کار خودشان را درست بگذارند قطعا موفقیت‌های بیشتری کسب کرده و باعث می‌شوند جامعه نیز از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنند. منتها یکی از شرط‌های اصلی رسیدن به این موضوع استفاده از دانش پیشکسوتان است که خوشبختانه در این دوره از جشنواره می‌‌بینیم ترکیب مناسب شور و دانش جوانی در کنار پیشکسوتان، فضای قابل قبولی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: ما در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌‌این آمادگی را داریم تا کنار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خدمت جریان تئاتر دانشگاهی چه در حوزه تعمیق هنر تئاتر و چه در زمینه پشتیبانی بوده و در صورت لزوم نسبت به انجام وظیفه نظارتی‌مان بر دستگاه‌هایی که می‌‌توانند دراین زمینه تاثیرگذار باشند، ادای وظیفه کنیم. به هر حال کمیسیون فرهنگی مجلس بخشی از قوه مقننه است و قوه مقننه می‌‌تواند در سه بخش قانونگذاری، نظارت و پشتیبانی وظایف حمایتی خود را از رویدادهایی چون جشنواره تئاتر دانشگاهی انجام دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌‌گفت: ما در چارچوب حوزه‌هایی که به آن اشاره کرد می‌‌توانیم نسبت به تکمیل قوانین موجود و رفع نواقص، انجام وظیفه نظارتی بر اساس وظیفه ای که قانون اساسی به عهده مجلس گذاشته و موضوع بودجه کارهایی را انجام دهیم که در حوزه بودجه می‌‌توان توجه بیشتر به این بخش را در بودجه سال 99 پیش بینی کرد تا این نهال ارزشمند تبدیل به درختی تنومند در عرصه تئاتر شود .البته شرط این است تا وزیرمحترم علوم و همکارانشان در وقت مقرر پیشنهاد بودجه را بدهند. ازسویی دیگر در قانون برنامه ششم  هم پیش بینی های انجام گرفته که شاید بتوان از آن طرق مساعدت هایی را انجام داد اما به هر صورت باید تاکید کنم که کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌‌تمام قد آماده کمک به حوزه تئاتر دانشگاهی است.

آغاز بخش تجربه‌های اجرا جشنواره تئاتر دانشگاهی

بخش "تجربه های اجرا" بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران در سومین روز از برگزاری این رویداد آغاز می‌شود.

در سومین روز از برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران چهار نمایش در بخش مسابقه صحنه، یک نمایش در بخش خارج از مسابقه و یک نمایش در بخش بین‌الملل و سه نمایش در بخش تجربه‌های اجرا میزبان تماشاگران است.

بر اساس جدول، برنامه اجراهای سومین روز از برگزاری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در روز شنبه  هفتم اردیبهشت ماه به ترتیب زیر اعلام شده است:

مرکز تئاتر مولوی؛

سالن اصلی ؛ ساعتهای 15 و 17: (بخش مسابقه صحنه)– نمایش "دوشیزه جولیا"، نویسنده: یوهان آگوست استریندبرگ، کارگردان: مرتضی کوهی، مدت اجرا: 75 دقیقه/ سالن اصلی: ساعت 21: (بخش مسابقه صحنه)– نمایش "پپ"، نویسنده: لیلا احمدی، کارگردان: اسماعیل کمالی دهقان و شیده غفاریان

مجموعه تئاترشهر؛

پلاتو اجرا؛ ساعت های 16:30 و 18:30: (بخش خارج از مسابقه)– نمایش "گفت‌وگوی شبانه"، نویسنده: فردریک دورنمات، کارگردان: راحله شمس آبادی، مدت اجرا: 45 دقیقه  

عمارت نوفل لوشاتو؛

سالن یک؛ ساعت 17: (بخش مسابقه صحنه)– نمایش "آئورا"، کارگردان: محمد حسین مجد طاهری، مدت اجرا: 70 دقیقه

تماشاخانه ایرانشهر؛

تالار استاد سمندریان؛ ساعت 15:45: (بخش بین الملل) – نمایش "Brain wash" به کارگردانی Indika Ferdinand  از کشور سریلانکا

پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران

سالن استاد سمندریان؛ ساعت های 17 و 19: (بخش مسابقه صحنه)– نمایش "مرفی"، نویسنده: صبا نجاتی، کارگردان: مرتضی جلیلی دوست، مدت اجرا: 75 دقیقه

دانشگاه هنر (باغ ملی)

پلاتو خسروی؛ ساعت 16: (بخش تجربه های اجرا)– نمایش "مونولاگ" به کارگردانی محمد حسین پورابلی، مدت اجرا: 30 دقیقه

محوطه تئاتر مولوی

ساعت 16: (بخش تجربه‌های اجرا)– نمایش "اثر وارگی" به کارگردانی سجاد شفیعی فر، مدت اجرا : 120 دقیقه

بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.