به گزارش هنرآنلاین، اُپرای عروسکی "عشق" دهمین اثر از گروه اپرای عروسکی آران به سرپرستی، نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب‌پور از یک شنبه 25 فروردین ماه الی 6 اردیبهشت در سالن فردوسی ساعت 19:30 اجراهای عموم خود را مجدد در قالب برنامه رپرتوار آغاز می‌کند.

اپرای عروسکی "عشق" براساس داستان شیخ صنعان عطار نیشابوری، از یک‌شنبه شب مورخ 25 فروردین ماه در تالار  فردوسی اجراهای عموم خود را مجدداً در قالب رپرتوار آغاز و بمدت 12 اجرا  به روی صحنه می‌برد.

همچنین پیش فروش اینترنتی این اپرا از امروز دوشنبه مورخ 19 فروردین ساعت 14 بر روی سایت تیوال آغاز می‌ود و علاقه‌مندان برای تماشای اپرای عروسکی عشق می‌توانند از25 فروردین ماه هر شب ساعت ۱۹:30 به تالار فردوسی بنیاد رودکی مراجعه و برای رزرو و تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند.

شورای کریمی آهنگساز و آواگر انی چون، داوود آزاد، روشنک کی‌منش، رهام خورشیدوند، سینا سازگاری، محمدرضا موسوی و حسین پیرحیاتی و بیش از چهارده آواگر دیگر نقش‌های متعدد این اپرا را ایفا کرده و  علی پاکدست، مریم اقبالی، علی ابوالخیریان، قاسم رحمتی دستیاران این اپرا هستند و گروه سی نفره بازی‌دهندگان و صحنه‌یاران این اثر سرشار از تنوع صحنه‌ها و آواهای غربی و شرقی، متناسب با جغرافیای اتفاقات را به اجرا در می‌آورند.

 گروه تئاتر عروسکی آران به دعوت جشنواره "سیبی یو" رومانی، اپرای عروسکی "خیام" را در این جشنواره اجرا خواهد کرد پیش از این نیز این گروه در تور اجراهای داخلی و خارجی خود در شیراز، مشهد، گرگان، بابل و ... رم، دبی، شارل له ویل مه زیه فرانسه، کراکوی لهستان، پراگ جمهوری چک، تفلیس گرجستان و ... اپراهای خود را اجرا و برنامه اجرائی خود را در تهران متوقف و پس از برگشتن به ایران آنرا از سر می‌گیرد. از اینرو در خرداد ماه و تیرماه پس از اجرای خیام اجرایی نخواهد داشت و پس از بازگشت از سفر برنامه اجراهای تناوبی ( رپرتوار ) خود را از سر خواهد گرفت. گروه تئاتر عروسکی آران در سال 1398 و پس از 15 سال فعالیت و براساس یک برنامه بلند مدت در زادروز شاعران بلند آوازه ایران زمین آثاری از آنان یا روایتی از زندگی قلل  شعر و اندیشه ایرانی: فردوسی، سعدی، مولوی، حافظ و خیام را به اجرا در خواهد آورد.

در میان ده اپرای عروسکی این گروه دو اثر بنام حضرت حافظ وجود دارد و در سال 1398 حافظ به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی امیر پور خلجی را رونمائی خواهد کرد.

بهروز غریب پور در این باره می‌گوید: پیش از این مرسوم بود که در رثای این بزرگان مجالسی بر پا بشود و با یک رشته سخنرانی ارزش و اهمیت این بزرگان را به اثبات برسانند و این نخستین بار در تاریخ هنر تئاتر ایران است که آثاردراماتیک این بزرگان را به مخاطبان ایرانی عرضه می‌کنند.    

 

"سیمین و فرزان" در تالار قشقایی آغاز شد/ آرزوی مرضیه برومند برای مجموعه تئاتر شهر و تئاتر عروسکی

نمایش "سیمین و فرزان" به کارگردانی فهیمه عابدینی یکشنبه هجدهم فروردین ماه با حضور تعدادی از هنرمندان شاخص تئاتر و سینما در تالار قشقایی اجرای خود را آغاز کرد.

نمایش عروسکی "سیمین و فرزان" به کارگردانی فهیمه عابدینی یکشنبه هجدهم فروردین ماه با حضور تعدادی از هنرمندان شاخص تئاتر و سینما از جمله مرضیه برومند، میترا حجار، شاهرخ فروتنیان، افسانه چهرآزاد و محمد رضا مالکی در تالار قشقایی اجرای خود را آغاز کرد.

مرضیه برومند کارگردان و دبیر جشنواره تئاتر عروسکی در آیین افتتاح این اثر نمایشی گفت: امیدوارم به یمن اجرای عمومی نمایش "سیمین و فرزان" در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر بتواند سال مبارکی برای نمایشگران عروسکی باشد. به هرحال خیلی ها فکر می‌کنند نمایش عروسکی فقط ویژه کودکان و خردسالان است اما هنرمندان فعال این عرصه باید تلاش خود را بیشتر کنند که مخاطبان بزرگسال به این نکته برسند که می‌توان با مفاهیم و ابزار نمایش‌های عروسکی هم مفاهیم جدی را دریافت کنند.

وی افزود: گرچه این روزها به دلیل حادثه سیل در کشور همه ناراحتیم اما باعث خرسندی است که یک اثر نمایشی عروسکی به عنوان اولین نمایش تالار قشقایی در سال 98 روی صحنه می‌رود. نمایش "سیمین و فرزان" یکی از کارهای خوب جشنواره تئاتر عروسکی بود که با ایمان کامل این اثر را مانند کارهای خودم دوست دارم و امیدوارم با حمایت شما تماشاگران بتوانیم معرف خوبی برای یک اثر نمایشی ارزشمند باشیم.

نمایش عروسکی "سیمین و فرزان" به کارگردانی فهیمه عابدینی هر روز ساعت 20 به مدت 40 دقیقه با بازی‌سازی فهیمه عابدینی و صادق صادقی‌پور در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com   مراجعه کنید.

 

گرامیداشت روز جهانی و ملی تئاتر در هفته دوم اردیبهشت ماه

خانه‌تئاتر به رسم هر سال، در هفته دوم اردیبهشت جشن هفته‌تئاتر را برگزار می‌کند.

جشن "بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای اجرایی" از هفتم تا چهاردهم اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیری محمود‌رضا رحیمی و با حمایت مالی بانک‌ گردشگری برگزار خواهد‌شد.

بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای اجرایی همزمان در خانه‌ هنرمندان و عمارت خانه‌ تئاتر برگزار شده و با برنامه‌هایی همچون گالری عکس‌تئاتر، برنامه‌های ویژه انجمن‌های خانه تئاتر، تئاتر ‌خیابانی، تئاتر‌ محیطی، تئاتر‌ صحنه‌ای، نشست‌های تخصصی، برنامه‌های شاد‌پیمایی و ... همراه خواهد بود.

برنامه مدون این جشن در روزهای آتی اعلام می‌شود.