به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، پیش از شروع جشن مراسم درختکاری با حضور هنرمندان پیشکسوت و هیئت مدیره خانه تئاتر برگزار شد که در آن درخت‌هایی به نام هنرمندان پیشکسوت تئاتر همچون اسماعیل خلج و سعید پورصمیمی و ... در محوطه کانون پرورش فکری کودک و نوجوان کاشته شد. 

سپس مهمانان توسط گروه حاجی فیروزها به سالن مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری هدایت شده و جشن با تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد.

در ابتدا گروه حاجی فیروز‌ها به رهبری جواد انصافی تصنیف نوروزی را به اجرا در آوردند سپس اصغر همت به عنوان مجری این جشن به روی صحنه رفت.

همت فرهنگ هر ملتی را نشات گرفته از آداب و رسوم آن ملت دانست و گفت: من در طول این شش دهه زندگی‌ام فکر می‌کردم فرهنگ یک ملت غیر قابل تغییر است اما فهمیدم مسائلی هستند که فراموش می‌شوند. 

او افزود: هیچ گاه هیچ شرایطی نمی‌تواند نوروز را از ما بگیرد، بهار و نوروز فقر و مکنت نمی‌شناسد. ما در فقر هم باشیم نوروز را جشن می‌گیریم. تنها چیزی که ما را زنده نگه می‌دارد امید است.

سپس همت از شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر برای برگزاری این جشن تشکر کرد و از او برای سخنرانی دعوت کرد.

شهرام گیل آبادی در ابتدا این جشن را حاصل تلاش و به پشتوانه هیئت مدیره خانه تئاتر دانست و از شهردار تهران و همکارانش برای کمک در برپایی این جشن تشکر کرد و افزود: در اردیبهشت تئاتر نیز جشن بزرگی با جمعی دوهزار نفره، به مناسبت هفته تئاتر در برج میلاد خواهیم داشت که در آن  نمایش‌های آیینی بیشتری به مردم معرفی خواهد شد.

مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه به سه نکته اشاره کرد و گفت: نوروز جشن مهرورزی، پیوستگی، همگرایی و تحول است و خانه تئاتر باید با نظم و همگرایی روز به روز به سمت تشکلی منسجم و پیشرو برای استیفای حقوق صنفی هنرمندان حرکت کند. ما نیاز به مهربانی و انسجام بیشتری داریم. 

وی افزود: مسئولان باید قدرشناس هنرمندان، اندیشمندان و نخبگان باشند، شایسته نیست هنرمندان که پیشگامان فکری جامعه هستند در سختی و بی‌سامانی در سیستم کشور زندگی کنند. شهر همانند موجودی زنده است و هنرمندان تئاتر می‌توانند با آثاری هنری خود، روح تازه‌ای به شهر ببخشند. تئاتر می‌تواند در هر جامعه‌ای توسعه اندیشه به وجود آورد. هنرمندان تئاتر توانایی لازم برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به شهروندان را دارند. کاش می‌توانستیم با همکاری منسجم‌تر با شهرداری تهران یک کار عظیمی را در نوروز امسال آغاز کنیم. 

گیل آبادی سپس خطاب به شهردار تهران گفت: آقای شهردار اعضای ۴ هزار نفره تئاتر آماده هستند که در توسعه فکری شهر کمک کنند و به شهر روح تازه‌ای ببخشند. من این آمادگی را به نمایندگی هیئت مدیره و اعضای خانه تئاتر اعلام می‌کنم ما برای آموزش‌های شهروندی، شهری و مهارتی شهر همانند شهرهای پیشرو دنیا آمادگی لازم را برای کمک به توسعه فکی شهر داریم.

در ادامه مراسم نقالی و شاهنامه خوانی  توسط محمد معجونی اجرا شد.

در بخش بعدی مراسم از پیشکسوتان تئاتر، شهلا ریاحی، سعید پورصمیمی، صدیقه کیانفر، شمسی فضل الهی، اسماعیل خلج، آزیتا لاچینی، داریوش اسد زاده، پری صابری، ژاله علو، مهین میهن، پری امیرحمزه با حضور پیروز حناچی، ایرج راد، بهزاد فراهانی، شهرام کرمی، شهرام گیل آبادی و محمد جواد حق شناس تقدیر شد و از فردوس کاویانی نیز یاد شد.

سپس اصغر همت با اعلام تولد رضا بابک تولد وی را تبریک گفت و رضا بابک به همراه  گروه حاجی فیروزهای جشن به روی صحنه آمد و از حاضرین تشکر کرد.

آزیتا لاچینی و توران مهرزاد نیز در سخنانی کوتاه از حاضران و خانه تئاتر به خاطر برگزاری این مراسم تشکر کردند.

در ادامه مراسم پیروز حناچی، شهردار تهران نیز پس خواندن بیت؛ درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد- نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد، دوستی را نشانه همدلی خواند و رشد جامعه خواند و سپس از زحمات کسانی که ساعات گرم خانواده‌ها را به خود اختصاص دادند تشکر کرد و افزود: امیدوارم سال جدید، سالی میمون و سرشار از سلامتی برای همه باشد.

سپس گروه حرکت خانه تئاتر به رهبری علی علیایی نژاد رقص بندری و ترکی را اجرا کردند.

در ادامه، محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی گفت: در روزگاری که بسیار سخت است برای مردمان این سرزمین، جز این از خانه تئاتر برنمی‌آید که این‌طور مردم را شاد کنند. این جایگاه هنر است که می‌تواند جشن و شادی را به مردم هدیه کند.

حق‌شناس ادامه داد: بزرگان تاریخ فرهنگ این سرزمین خود را فدا و قربانی مردم می‌کنند و عمری را برای شادی این مردم و بیان حقایق تلاش کرده‌اند. چگونه باید سپاسگزار این همه ایثار باشیم؟!

او سپس با اشاره به تجلیل شدگان این جشن با بیان این‌که جامعه ما امروز وامدار هنر این بزرگان است، افزود: چرا ما نباید نمادهای عمو نوروز و ننه‌سرما را در میادین شهر نداشته باشیم؟! جای این‌ها کجاست؟ تشکر می‌کنم که امروز در این جشن عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما نمادهای این مراسم هستند. مدت‌هاست که در شهر ما حاجی فیروزی که نوید دهنده روزهای بهاری نوروز هستند، نماد تکدی‌گری شده است.

وی افزود: ما از این‌که بتوانیم از اهالی هنر کارنامه قبولی بگیریم، موجب افتخار است. رویکرد فرهنگی شورای شهر در همین راه حرکت می‌کند با این وجود که راه سختی داریم‌. اگر نگران آلودگی و بی‌نظمی شهرمان هستیم، چه کار باید کنیم حال این شهر خوب شود؟ نمی‌شود به این نقطه رسید مگر با زبان هنر.

پس از سخنان حق شناس هفت‌سین خوانی توسط گروه حاجی فیروزها اجرا شد و سپس به درخواست یکی از حاجی فیروزها اسماعیل خلج نیز دو رباعی از سروده‌های خود را برای حضار خواند. 

در ادامه ایرج راد رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر نیز طی سخنانی کوتاه، سال خوبی را برای مردم آرزو کرد و گفت: امیدوارم هنرمندان تئاتر همواره روی صحنه باشند.

جشن با پرده‌خوانی داود فتحعلی بیگی و حافظ خوانی علی بی‌غم ادامه یافت. 

سپس شمسی فضل‌الهی درباره حاجی فیروزها، گفت: سیاه‌های ایران که ما با عشق نگاه می‌کردیم آفریقایی نیستند، ما سمک عیار را داریم. در میان عیاران موجوداتی زرنگ و بسیار شیرین زبان بودند که حاجی فیروزها بودند.

اصغر همت نیز در تایید سخنان فضل الهی با گلایه از صدا و سیما گفت: نشان دادن ساز، روی سیاه و کف زدن گناه نیست.

این جشن که هنرمندان بسیاری از خانواده تئاتر در آن شرکت داشتند با دعوت حاجی فیروز‌ها از حضار برای صرف شام پایان یافت.