به گزارش هنرآنلاین، روز سه شنبه 23 بهمن تالار وحدت دومین اجرای نمایش "خانه برناردا آلبا" کار علی رفیعی را پشت سر خواهد گذاشت. این نمایش ساعت 19.30 و به مدت 140 دقیقه روی صحنه می‌رود.

در این روز مجموعه تئاترشهر میزبان سه نمایش است. "زندگی در تئاتر" به کارگردانی محمد برهمنی در نوبتهای 18.30 و 20.30 در تالار چهارسو اجرا می‌شود. "چکامه‌های که حباب می‌شوند به کارگردانی کمیل جعفری از قشم نیز در دو نوبت 17 و 19 در تالار سایه روی صحنه می‌رود. این نمایش 60 دقیقه است.

اولین نمایشی که از بخش ملل جشنواره سی و هفتم اجرا می‌شود "سوآرم" کاری از کشور مجارستان است که گابور گودا آن را کارگردانی کرده و قرار است در نوبت‌های 17.300 و 19.30 تالار قشقایی روی صحنه برود.

تئاتر مولوی نیز در این روز میزبان "از خط زرد فاصله بگیرید" به کارگردانی رضا رشادت خواهد بود که در دو نوبت 17 و 19 و با مدت 60 دقیقه اجرا می‌شود. تالار حافظ نیز به اجرای نمایش "استیو جابز" اختصاص دارد. این نمایش با کارگردانی مهران رنجبر در نوبت‌های 18 و 20.30 و با مدت 70 دقیقه روی صحنه می‌رود. تماشاخانه ایرانشهر در دومین روز جشنواره میزبان دو نمایش می‌شود. "شازده کوچولو" به کارگردانی مصطفی قربانپور در نوبت‌های 17 و 20 و با مدت زمان 70 دقیقه در تالار دکتر ناظرزاده و نمایش "وقتی خروس غلط می‌خواند" به کارگردانی علی شمس در نوبت‌های 18 و 21 با مدت زمان 75 دقیقه در تالار استاد سمندریان روی صحنه می‌روند.

تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران نیز در دومین روز جشنواره به اجرای نمایش "گم و گور" اختصاص دارد. این نمایش با مدت زمان 65 دقیقه در نوبت‌های 16 و 18 روی صحنه می‌رود.

تماشاخانه‌های مهر و ماه حوزه هنری نیز دومین روز اجرای نمایش‌های "سقوط اضطراری" کار سیدعلی موسویان و "دلآرام نا آرام" به کارگردانی نرگس صابری را پشت سر خواهد گذاشت.

3 نمایش بخش دیگر گونه‌های اجرایی، آغاز می‌شوند

دومین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با آغاز اجرای 3 نمایش بخش دیگرگونه‌های اجرایی همراه خواهد بود. "زمان در حبس قصر" نوشته و کارگردانی میلاد جباری مولانا روزهای 23 تا 25 بهمن ماه و در دو نوبت 18 و 19.30 در باغ موزه قصر به اجرا در می‌آید.

سهم استان‌های ایران از دومین روزِ جشنواره‌ سی و هفتم

نمایش‌هایی از قشم، کوهدشت، کرمانشاه، خمینی‌شهر و تفرش آثاری هستند تولید شده در خارج از تهران، که در دومین روز از جشنواره‌ سی و هفتم در بخش صحنه‌ای و خیابانی اجرا می‌شوند.

سهم سایر استان‌ها، منهای تهران از دومین روزِ جشنواره‌ سی و هفتم، سه‌شنبه 23 بهمن، دو نمایش در بخش صحنه‌ای و سه نمایش در بخش خیابانی است. 

در بخش صحنه‌ای دو نمایش "چکامه‌هایی که حباب می‌شوند" از قشم در مجموعه‌ تئاتر شهر و "گم‌گور" از کوهدشت در خانه‌ هنرمندان روی صحنه می‌روند.

نمایش "چکامه‌هایی که حباب می‌شوند" به نویسندگی علی ذاکری و کارگردانی کمیل جعفری از قشم با مدت زمان 60 دقیقه در دو نوبت 17 و 19 در تالار سایه در قالب "مسابقه‌ی تئاتر ایران یک" روی صحنه خواهد رفت.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: با شروع جنگ تحمیلی، مردم شهرهای جنگ‌زده، وحشت‌زده می‌‌شوند. زندگی ماروک و حنیفه نیز دچار دگرگونی می‌شود و اولویت‌شان از اهداف زندگی شخصی، به دفاع در برابر متجاوزان تغییر می‌کند.

"گم‌گور" اثر دیگری است که از خارج از تهران در جشنواره‌ی تئاتر فجر شرکت می‌کند. نویسنده و کارگردان این اثر، امین ابراهیمی از کوهدشت است و "گم‌گور" را با مدت زمان 65 دقیقه در دو نوبت 16 و 18 در تالار استاد انتظامی در قالب بخش مهمان روی صحنه می‌برد.

نمایش "گم‌گور" در سه اپیزود به عواقب جنگ و اثراتش بر زندگی انسان‌ها در سه جغرافیای مختلفِ ایران، افغانستان و عراق می‌پردازد و کاراکترها در آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درگیر مشکلاتی ناشی از رخ دادن جنگ در کشورشان شده‌اند.

در بخش تئاتر خیابانی سه نمایش "داوُل کُشی" از کرمانشاه، "خرس‌های پاندا به روایت ساکسیفونیستی که متولد دهه 60  بود" از خمینی‌شهر و "هشتگ لاکچری" از تفرش در چهار نوبت اجرا می‌شوند.

نمایش "داوُل کُشی" به نویسندگی هَواس پُلوک و کارگردانی مرتضی اسدی‌مرام از کرمانشاه ساعت 16:30 با مدت زمان 25 دقیقه در محوطه‌ی خانه‌ هنرمندان ایران اجرا می‌شود.

در خلاصه داستان این اثر چنین آمده است: وقتی سرمای زمستان سخت می‌شد، مردم برای حفظ امید، داوُلی (مترسکی) می‌ساختند که نماد زمستان بود و ابتدا از او می‌خواستند برود. وقتی مقاومت می‌کرد، با او جدال می‌کردند و شکستش می‌دادند و بعد از سوزاندن داوُل، به جشن و پایکوبی می‌پرداختند.

 پس از آن در ساعت 17 رضا ملکی نمایش "خرس‌های پاندا به روایت ساکسیفونیستی که متولد دهه 60  بود" را به نویسندگی مصطفی جعفری‌خوزانی از خمینی‌شهر با مدت زمان 35 دقیقه در همان مکان اجرا می‌کند.

نمایشی که در خلاصه داستان آن آمده است: ساکسیفونیستی با نواختن موسیقی‌های خاطره‌انگیز دهه 60، مردم را گرد خود جمع می‌کند و قصه جوان متولد دهه شصتی را می‌گوید که از نوزادی و مدرسه تا سربازی و ازدواج و کار، همواره با عدد 60 مواجه می‌شود.

در این روز همچنین میثم سرآبادانی نمایش "هشتگ لاکچری" را در مقام نویسنده و کارگردان از تفرش با مدت زمان 25 دقیقه، ساعت 11 صبح در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج) اجرا خواهد کرد. او ساعت 16:30 نیز با همین اثر به محوطه‌ی مجموعه‌ی تئاتر شهر می‌رود.

خلاصه‌ی نمایش "هشتگ لاکچری" به این شرح است: آقای بالازاده و همسرش پس از سال‌ها زندگی مشترک تصمیم به جدایی گرفته‌اند. آن‌ها سعی در واکاوی اتفاقات گذشته و علت جدایی دارند.

"رکوئیمی بر وزن صندلی با بوی تهران و احوالات دیگر" نوشته و کارگردانی شایان فیروزی نیز در روزهای 23 تا 25 بهمن ماه ساعت 19 در پلتفرم عمارت روبرو اجرا خواهد شد.

اپرای "شماره 01#تهران" نیز که نوشته و کارگردانی مرتضی زارعی است در دو نوبت 18 و 20 کارگاه دکور تالار وحدت اجرا می‌شود این نمایش از 23 تا 28 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

هشت اجرای خیابانی در سه نقطه پرتردد

نمایش‌های بخش خیابانی در دومین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در محوطه مجموعه تئاتر شهر، محوطه خانه هنرمندان ایران و مترو میدان ولیعصر(ع) به اجرا در خواهند آمد.

نمایش "داول کشی" به کارگردانی مرتضی اسدی مرام در ساعت 16.30 و "خرس‌های پاندا" کار رضا ملکی ساعت 17 در محوطه خانه هنرمندان ایران به اجرا در می‌آیند" و نمایش "اهم" کار مسعود براهیمی ساعت 10.30 صبح و "هشتک لاکچری" کار میثم رآبادی ساعت 11 صبح در ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر میزبان علاقه‌مندان خواهند بود.

سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر از 22 بهمن تا چهارم اسفند به دبیری نادر برهانی‌مرند در جریان است.