به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، در نخستین روز از جشنواره‌ی سی و هفتم، دوشنبه ۲۲ بهمن، علی رفیعی، نمایش "خانه برناردا آلبا" را در تالار وحدت اجرا خواهد کرد. رویا تیموریان، مریم سعادت و مائده طهماسبی بازیگران شناخته شده‌ای هستند که در این نمایش روی صحنه می‌روند. "خانه برناردا آلبا" در اولین و دومین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، دوشنبه ۲۲ و سه‌شنبه ۲۳ بهمن ساعت ۱۹:۳۰ در قالب بخش مهمان در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

نمایش "دام" نوشته‌ی تادئوش روژه‌ویچ با ترجمه‌ی مترجم، مدرس و کارگردان تئاتر شناخته شده، محمدرضا خاکی با طراحی و کارگردانی اسماعیل موحدی در بخش مسابقه ایران دو ساعت ۱۷ و ۲۰ در سالن اصلی مجموعه‌ی تئاتر شهر اجرا می‌شود.

در این روز همچنین منیژه محامدی نمایش "تبرئه" را در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۴۵ در تالار استاد سمندریان تماشاخانه‌ی ایرانشهر در قالب بخش مهمان روی صحنه می‌برد.

در نخستین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر در بخش "به علاوه فجر" علیرضا کوشک‌جلالی نمایش "پابرهنه لخت، قلبی در مشت (با کاروان سوخته)" را ساعت ۱۷:۱۵ در تماشاخانه‌ی خصوصی دیوار چهارم اجرا می‌کند. این نمایش که پیش از این نیز در قالب اجرای عمومی روی صحنه بوده است در باقی روزهای جشنواره نیز به اجرای خود ادامه خواهد داد.

در بخش خیابانی در روز نخست جشنواره‌ی سی و هفتم، امیرحسین شفیعی نمایش خیابانی "نامیرا" را در قالب دو بخش "مسابقه‌ی تئاتر خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی" و "چهل سالگی انقلاب اسلامی" ساعت ۱۸:۱۵ در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا خواهد کرد. اجرایی که تا پایان جشنواره، جمعه سوم اسفند ادامه خواهد داشت.

 

اولین روز از جشنواره‌ سی و هفتم با اجرای۲۳ اثر نمایشی

اولین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر با اجرای۱۲ نمایش صحنه‌ای، پنج نمایش در بخش به‌ علاوه‌ فجر و شش نمایش خیابانی کار خود را آغاز می‌کند.

در بخش صحنه‌ای، تالار وحدت کار خود را با اجرای نمایش "خانه برناردا آلبا" به کارگردانی علی رفیعی آغاز می‌کند. این نمایش ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه می‌رود.

تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر نیز میزبان نمایش "دام" به کارگردانی اسماعیل موحدی خواهد بود. این نمایش در دو نوبت ۱۷ و ۲۰ اجرا می‌شود.

نوبت‌های اجرای۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ تالار چهارسوی مجموعه‌ی تئاتر شهر به اجرای نمایش "پرومته-طاعون" به کارگردانی شهاب آگاهی اختصاص دارد و "اهالی هوا" به کارگردانی دیانا فتحی در دو نوبت ۱۷و ۱۹ در تالار سایه اجرا می‌شود. تالار قشقایی نیز نمایش "افرا" به کارگردانی احسان جانمی را در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ میزبانی می‌کند.

تماشاخانه سنگلج در این روز اجرای نمایش "حال همه ما خوب است" به کارگردانی مشترک فرزاد حسن‌میرزایی و سامان مهران را در دو نوبت ۱۷ و ۲۰ خواهد داشت.

در تئاتر مولوی نیز نمایش "مرد شده" به کارگردانی آسو بهاری در نوبت‌های۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود.

تالار حافظ هم اجرای نمایش "موی سیاه خرس زخمی" را به کارگردانی جابر رمضانی در نوبت‌های۱۸ و ۲۰:۳۰ میزبانی می‌کند.

تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر در اولین روز از جشنواره شاهد اجرای نمایش "تبرئه" به کارگردانی منیژه محامدی است که در نوبت‌های۱۸ و ۲۰:۳۰ روی صحنه می‌رود.

نمایش "سقوط اضطراری" به کارگردانی سیدعلی موسویان در روزهای۲۲ تا ۲۴ بهمن ساعت ۱۸ در تماشاخانه مهر حوزه هنری روی صحنه خواهد رفت. نمایش "دل آرام ناآرام" به کارگردانی نرگس صابری نیز از ۲۲ تا ۲۶ بهمن در تماشاخانه ماه حوزه هنری روی صحنه است. این نمایش در ساعت ۱۸ اجرا می‌شود.

نمایش "چیدمان (گذرگاه)" به کارگردانی پیر بودلوسکی از کشور فرانسه، از اولین روز جشنواره در تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر روی صحنه می‌رود. ساعت اجرای این اثر نمایشی۱۱ تا ۲۰ اعلام شده است.

در بخش خیابانی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر نیز شش نمایش در محوطه‌ی مجموعه‌ی تئاتر شهر و محوطه‌ی خانه‌ی هنرمندان ایران به اجرا درمی‌آیند.

نمایش خیابانی "شدن" به کارگردانی محمدعلی رادمنش ساعت ۱۶، نمایش خیابانی "داول کشی" به کارگردانی مرتضی اسدی‌مرام ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه، نمایش "مشترک مورد نظر" به کارگردانی سمیه مهری ساعت ۱۷ و نمایش خیابانی "نامیرا" به کارگردانی امیرحسین شفیعی ساعت ۱۸:۱۵ دقیقه در محوطه‌ی مجموعه‌ی تئاتر شهر اجرا می‌شوند. در محوطه‌ی خانه‌ی هنرمندان ایران نیز نمایش‌های "کالبدشکافی یک اتفاق" به کارگردانی مهدی حبیبی و "هشتک لاکچری" به کارگردانی میثم سرآبادانی در نوبت‌های۱۶:۳۰ و ۱۷ اجرا می‌شوند.

در بخش به علاوه‌ی فجر نیز پنج نمایش میزبان تماشاگران اولین روز از جشنواره‌ی سی و هفتم هستند. در مکتب تهران نمایش "جشن تولد" به کارگردانی مرتضی نوری در دو نوبت ۱۸ و ۲۰ روی صحنه می‌رود. تماشاخانه‌ی سه نقطه نیز در ساعت ۱۹:۳۰ میزبان نمایش "اگر از نو شروع کنیم" به کارگردانی المیرا آزاد خواهد بود. تماشاخانه‌ی ایران تماشا نیز در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ به اجرای نمایش "تکرار" به کارگردانی علی مردانی اختصاص دارد. تماشاخانه‌ی دیوار چهارم در ساعت ۱۷:۱۵ شاهد اجرای نمایش "پابرهنه، لخت، قلبی در مشت" به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی و در ساعت ۱۹:۳۰ نیز میزبان "مرگ فیدل" به کارگردانی آرش سنجابی است.

سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی‌مرند از ۲۲ بهمن تا چهار اسفند ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.