به گزارش هنرآنلاین،  این جشنواره از اول تا هفدهم مارس 2019 برابر با 10 تا 26 اسفند 1397 برگزار می‌شود و نمایش مانوس در روزهای 7،8، 9 و 10 مارس پنج بار به صحنه خواهد رفت.

"مانوس" نمایشی مستند به نویسندگی لیلا حکمت نیا و کیوان سررشته، بصورت و رباتیم داستان زندگی هشت پناهجوی ایرانی را حکایت می‌کند که در راه رسیدن به استرالیا از راه اقیانوس، توسط دولت این کشور دستگیر و در جزایر مانوس و نائورو زندانی شده‌اند. نازنین سهامی‌زاده در این نمایش به دلایل مهاجرت این پناهجویان و آنچه در طول سفر و در مدت بازداشت ایشان در این جزایر بر آنها گذشته است می‌پردازد.

این نمایش تاکنون علاوه بر اجرای عموم در بهمن و اسفند سال 1395 در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر تهران، در جشنواره سی و ششم تئاتر فجر سال 1396 هم به روی صحنه رفته است. علاقمندان به تئاتر، اهالی فرهنگ و هنر، مسئولین دولتی و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد ملی و بین‌المللی و نماینده کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از جمله تماشاگران این اثر در ایران بوده‌اند.

"مانوس" علاوه بر اجراهای داخلی، در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر ناندیموخ و جشنواره بین‌المللی آکادمی تئاتر شیلپاکالا در کشور بنگلادش و جشنواره بین‌المللی  تئاتر کرالا در کشور هند به روی صحنه رفته و مورد تحسین تعداد قابل توجهی از تماشاگران و منتقدین بین‌المللی تئاتر از کشورهای مختلف قرار گرفته است. اجراهای این نمایش بازتاب گسترده‌ای در ایران و خارج از کشور در فضای مطبوعات داخلی و بین‌المللی داشته است.

جشنواره اَدلاید یکی از معتبرترین جشنواره‌های هنری جهان است که هر ساله در شهر اَدلاید در جنوب استرالیا برگزار می‌شود و هنرمندان رشته‌های مختلف هنری و تهیه‌کنندگان آثار و منتقدین و مخاطبین را از تمامی نقاط دنیا گرد هم میآورد. این جشنواره به عنوان یکی از رویدادهای هنری پیشگام در جهان شناخته می‌شود.  

مانوس اولین نمایش ایرانیست که تاکنون در بخش اصلی جشنواره اَدلاید استرالیا پذیرفته شده است. 

اسامی بازیگران با تغییراتی نسبت به اجراهای پیشین به این شرح است: احسان بیات فر، میثاق زارع، نازنین سهامی زاده، ابراهیم عزیزی، ، علی پویا قاسمی، هانا کامکار، حمیدرضا محمدی و نسرین نکیسا.

در این اجراها مدیا آرتیست استرالیایی فردریک رودریگرز در کنار عوامل دیگر، مدیر اجرا: سیاوش مقصودی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: الهام خداوردی و طراح و اجرای نور : علی کوزه گر، مانوس را همراهی می‌کنند.

مؤسسه فرهنگی و هنری نوروز هنر مجری تور بین‌المللی این نمایش است.

گفتنی‌ست فروش بلیت برای نمایش "مانوس" در استرالیا از دو ماه پیش آغاز شده و از طریق لینک زیر قابل دسترسی است. 

 https://www.adelaidefestival.com.au/events/manus/