به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، شهرام کرمی شب گذشته با حضور در منزل مرتضی خمسه‌ای به ملاقات این تنها بازمانده خانواده خمسه‌ای (از پیشگامان هنر خیمه شب بازی) رفت و در فضایی صمیمی با خانواده ایشان گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که دو فرزند استاد خمسه‌ای نیز حضور داشتند، مدیرکل هنرهای نمایشی بر استمرار این هنر توسط خانواده خمسه‌ای تاکید کرد و افزود: استاد خمسه‌ای میراث‌دار هنر اصیل سنتی ما هستند و جایگاه پدر و برادر ایشان هم در این مسیر کاملاً مشخص است. هنر خیمه شب بازی که خاطرات کودکی نسل ما و گذشتگان را به هم گره زده است مدیون هنرمندی خانواده خمسه‌ای است بنابراین استمرار این هنر توسط این خانوده اهمیت دارد.

در این ملاقات خانوده استاد خمسه‌ای هم مشکلات خود را عنوان کردند. پایان بخش این دیدار اجرای قطعه‌ای خیمه شب بازی توسط این هنرمند و فرزندانش بود که با استفاده از خیمه و عروسک‌های قدیمی صورت گرفت که میراث خانواده  خمسه‌ای است. برخی از این عروسک‌ها از برادر و پدر استاد مرتضی خمسه‌ای به ارث رسیده بود.

مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای فرزند احمد خمسه‌ای و برادر رضا خمسه‌ای است که از سال 1320 زمانی که 4 سال داشت پای خیمه پدر شروع به آموختن این هنر کرد. احمد خمسه‌ای معروف به "حاج احمد خمسه" از بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذارترین هنرمندان خیمه شب بازی در تاریخ تئاتر ایران است و سال‌های زیادی را در کنار  دو فرزندش خیمه این هنر را برپا کرده است. بعد از درگذشت رضا خمسه‌ای در سال 92، برادرش (مرتضی خمسه ای) تنها بازمانده این شیوه نمایش ایرانی از خانواده خمسه‌ای است که با وجود بیماری و سختی‌های کار به این راه ادامه داده است.