به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی این جشنواره؛ مدیر بخش پوستر جشنواره تئاترفجر درخصوص تعداد شرکت‌کنندگان توضیح داد و گفت: حضور مستمر بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر در یک دهه اخیر تاثیر زیادی بر روند شکوفایی این هنر داشته و بخش پوستر تئاتر فجر تبدیل به یک مسابقه مرجع شده است.

حسینی یکی از دلایل این رشد را ثبت‌نام‌های اینترنتی دانسته و گفت: در یک دهه گذشته حضور مستمر بخش پوستر در جشنواره فجر سبب پویایی و شکوفایی این بخش شده است، این حضور مستمر تاثیر زیادی بر روند شکوفایی این بخش داشته و تبدیل به یک مسابقه مرجع شده است؛ در همین خصوص به روال سال‌های گذشته کتابی مجزا برای بخش پوستر خواهیم داشت که آثار راه‌یافته در آن چاپ خواهد شد؛ همچنین نمایشگاه پوستر را نیز با شکوه هرچه تمامتر برگزار خواهیم کرد.

وی در خصوص شرایط ورود آثار به بخش مسابقه گفت: گاهی شرکت‌کنندگان به دلیل عدم دقت به فراخوان اشتباهاتی می‌کنند، 7 اثر از داوری کنار گذاشته شده‌اند چراکه به جای ارسال پوستر تئاتر، پوسترهایی برای جشنواره فجر طراحی و ارسال کرده‌اند؛ به همین دلیل آثار ارسالی پس از بررسی انطباق با فراخوان به بخش مسابقه راه می‌یابند و همچنین پوستر اجراهای عمومی و جشنواره‌ی آثار صحنه‌ای و هر نوع اثری با مضمون هنرهای نمایشی از جمله آثار دیگرگونه‌های اجرایی، خیابانی، نکوداشت چهره‌های تئاتری، جشنواره‌ها و... همگی مباحثی هستند که پوستر آنها حتی با یک اجرا، به بخش مسابقه راه می‌یابند.

مدیر بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: داوران این بخش آقایان ساعد مشکی، فرزاد ادیبی و صالح تسبیحی هستند و از آنجایی که زیبایی‌شناسی امری وابسته به سلیقه است در تمامی سال‌های برگزاری بخش پوستر سعی بر آن بوده که داورانی از نسل‌های متفاوت حضور داشته باشند تا در کنار اصول و استانداردهایی که در کار هر داوری ثابت است، روند زیبایی‌شناسی نسل‌های متفاوت نیز در انتخاب آثار لحاظ شود؛ ضمنا داوران هر دوره در امر طراحی پوستر تخصص داشته و مورد وثوق شرکت‌کنندگانند.

ابراهیم حسینی در پایان افزود: بخش پوستر یک بخش ویژه است، ما تنها جشنوارهای در سطح بین‌المللی هستیم که بخش مسابقه اقلام تبلیغاتی‌اش در قالب عکس، پوستر و هویت بصری در آن برگزار می‌شود، به همین دلیل از رسانه‌ها انتظار داریم تا به این بخش بیشتر بپردازند؛ جشنواره تئاتر فجر منوط به یک یا دو بخش نبوده و تمامی بخش‌های جنبی آن مهم و ارزشمندند، خوب است که 117 شرکت کننده را نه به صورت منفرد که 117 گروه نمایشی بدانیم.

گفتنی است سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از 22 بهمن تا 4 اسفند 1397 با دبیری نادر برهانی مرند برگزار خواهد شد.