به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، مراسم اختتامیه این جشنواره 10 آذر 1397 با حضور معاون هنری وزارت ارشاد حسینی، محمد حبیبی مدیرعامل روایت فتح، حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، شهرام کرمی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و غلامرضا منتظری رئیس سابق بسیج هنرمندان، کوروش سلیمانی، محمود عزیزی، مریم کاظمی، فرهاد قائمیان، نصرالله قادری، اردشیر صالح پور و نادر برهانی مرند دبیر جشنواره تئاتر فجر در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد و در ادامه گزارش تصویری از روند کار شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر مقاومت برای حاضران پخش شد.

امیر نصیربیگی دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت درباره این جشنواره گفت: از 33 گروه مختلف که از شهرستان‌ها شرکت کرده‌اند تشکر می‌کنم و به خاطر قصور و نقصان موجود در برنامه‌ها عذرخواهی می‌کنم.

نصیر بیگی ادامه داد: امروز در منطقه و سطح بین‌الملل تاثیرگذار هستیم و اکنون موعد هنرنمایی است. امروز باید طرحی نو هنرمندان دراندازند و فریاد کودکان یمنی‌ها را همین هنرمندان به کل دنیا ارسال کنند.

وی افزود: تئاتر مقاومت شاه بیت رهایی از استکبار و بی‌نظیرترین تابلو بشریت است، مقاومت تقابل حق مداران عالم است و هنرمندان ایفاکنندگان حقیقت هستند. هنرمندان از استادان خود آموخته‌اند که هنرشان باید تصویرگر انصاف و حقیقت باشد و یقین داریم مجموعه هنرمندان مقاومت به هنری روی می‌آورند که ستیز با استکبار باشد.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت درباره جهانی شدن تئاتر مقاومت گفت: بعد از چهل سال عبور از شرایط سخت تئاتر مقاومت از مرزها فراتر رفته است. امروزه هنرمندان مقاومت باید فریاد کودکان یمن را به گوش جهانیان برسانند، اگر امروز اینجا ایستاده‌ام فقط برای ادای خسته نباشید به شرکت‌کنندگان است.

وی ادامه داد: در این جشنواره شاهد تلخی‌ها و شیرینی‌ها بودیم، ازجمله تلخی‌هایی که پشت سر گذاشتیم کمبودهای مالی برای برگزار کردن جشنواره در سطح بین‌المللی بود، کشورهای بسیار خوبی برای شرکت در جشنواره تئاتر مقاومت آماده بودند ولی امسال نتوانستیم از آن‌ها استقبال کنیم.

سپس پانته‌آ کی‌قبادی نمایشی درباره مرضیه حدیدچی دباغ چریک مسلح و زندانی سیاسی در زمان حکومت پهلوی، محافظ شخصی آیت‌الله خمینی در دوران تبعید و یکی از بنیان‌گذاران سپاه پاسداران برای حاضران اجرا کرد.

در قسمت بعدی مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر مقاومت از سردار سرتیپ پاسدار علی اکبرپور جمشیدیان به خاطر سال‌ها دفاع از کشور تجلیل شد.

سردار سرتیپ پاسدار علی اکبرپور جمشیدیان در ابتدای سخنانش گفت: به همه هنرمندانی که در جبهه مقاومت فعالیت می‌کنند تبریک می‌گویم؛ نفس حضور شما در این جبهه فارغ از مقام‌هایی که کسب می‌کنید دارای اهمیت فراوانی است. هنر تئاتر مترادف با زیبایی است، پس آن کس که این جهان را خلق کرده و به این خوبی می‌چرخاند هنرمند است.

وی ادامه داد: جهاد و شهادت به فرموده امام (ره) هنر مردان خداست و باید بدانیم که کار هنری انجام دادن عبادت است و باید مراقب آن بود. همه مفاهیمی که می‌خواهیم انتقال دهیم باید به زبان هنر باشد. مقام معظم رهبری فرمودند شرط حضور در عرصه هنر شجاعت است و هر که این شجاعت را ندارد نباید وارد این میدان شود.

سردار پورجمشیدیان ضمن تاکید بر اهمیت آموزش هنر و به روز کردن دانسته‌های هنری گفت: هنرمند باید به‌روز شود و آموزه‌های خود را در خدمت صدور ارزش‌های خود قرار دهد.

در ادامه کلیپی از شهید امیر فرجی زنگنه پخش شد و سید مجتبی حسینی معاون امور هنری، سردار پورجمشیدیان و قادر آشنا از خانواده این شهید تجلیل کردند و همه حاضران به احترام آن‌ا از جا برخاستند.

دراین قسمت از مراسم اختتامیه، قطعه نمایشی از مالک حدپور سراج اجرا شد و نصرالله قادری، سردار نقدی و حبیبی مدیرعامل روایت فتح از پنج نمایش‌نامه رونمایی کردند همچنین از احمد بیگلری نویسنده نمایش‌نامه "یادگار سال‌های جنگ"، سید محمد محمدی نویسنده نمایش‌نامه "هزار پیراهن از هزار یوسف" و بهبانی برای "مجلس آخر" تقدیر شد.

بخش نمایش نامه‌نویسی:

در بخش نمایش‌نامه‌نویسی جایزه رتبه سوم به مسعود بوستانی برای نمایش‌نامه "بازگشت"، رتبه دوم به سید سعید محمدی برای نمایش نامه "خاک تا افلاک" و رتبه اول به مهسا طالبی رستمی برای "دخترک کابوس‌های بچگی" تعلق گرفت.

در ادامه مراسم توسط شهرام کرمی، محسن سلیمانی، سردار پور جمشیدیان و سعید اسدی از حسین مسافرآستانه کارگردان و بازیگر تئاتر تجلیل شد.

بخش عکس و پوستر

در بخش عکس رتبه سوم به فاطمه الله یارنژاد برای نمایش "پچ پچه‌های پشت خط نبرد"، رتبه دوم به مرجان پورحسین برای نمایش "ترن" و رتبه اول به عماد دریادلان تعلق گرفت.

در بخش پوستر رتبه سوم به سید محمدرضا جوکار برای نمایش "آبی‌ترین آسمانی زمین"، رتبه دوم به میثم نامدار و رتبه اول به مجموعه آثار یونس دهقانی تعلق گرفت.

بخش موسیقی خیابانی:

در بخش موسیقی نمایش خیابانی محمدرضا نریمانی و علی خاتمی برای نمایش "هناس" جایزه کسب کردند.

نمایش‌نامه‌نویسی خیابانی:

رضا گشتاسب رتبه سوم نماشنامه‌نویسی "رمان سمپاشی"، مهیار هزار جریبی رتبه دوم برای "زنان بیشه گل" و کامران شهلایی رتبه اول برای "هفت روز از تیر شصت" را کسب کردند.

برگزیده فضاسازی در بخش خیابانی:

 مارال ایزدبخش برای نمایش "قهرمان کیست" و میلاد حسین زاده و محمدرضا پورعلی برای "به روی چه کسی باز می شوند" جایزه این بخش را تصاحب کردند.

بخش بازیگری زن نمایش خیابانی:

رتبه سوم به رقیه ولیپور برای نمایش "انشای متولد 84"، رتبه دوم به فاطمه رادمنش برای نمایش "دختران جنگ" و رتبه اول به دلارام ترکی برای نمایش "خدیجه" تعلق گرفت.

بخش بازیگری مرد نمایش خیابانی:

رتبه سوم به طور مشترک به مصطفی کولیوندی برای "bell_214" و محمد عطایی فرد برای نمایش "55 دقیقه"، رتبه دوم به احمد صمیمی برای نمایش "قهرمان کیست" و رتبه اول به احمد جعفری برای نمایش "هناس" تعلق گرفت.

بخش بهترین طرح و ایده در بخش خیابانی:

رتبه سوم به علی رادمنش برای نمایش "دختران جنگ"، رتبه دوم به سید سروش پیمبری برای نمایش "هناس" و رتبه اول به محمدرضا جعفری برای نمایش "درها به روی چه کسی باز می شوند" تعلق گرفت.

بخش کارگردانی نمایش خیابانی:

رتبه سوم به صورت مشترک به دو نمایش "قهرمان کیست" و "دختران جنگ" به علی رادمنش و مارال ایزدبخش، رتبه دوم به داود براهیمی برای نمایش "خدیجه" و رتبه اول به میلاد حسین زاده برای نمایش"درها به روی چه کسی باز می شوند" تعلق گرفت.

جایزه بخش آهنگسازی نمایش صحنه‌ای به نمایش "زنان بیشه گل" علی رستمی تعلق گرفت.

در بخش طراحی صحنه به سعید فدایی حسین برای نمایش "زنان بیشه گل" و احسان ملکی برای نمایش "دلارام ناآرام" جایزه تعلق گرفت.

بخش بازیگری زن نمایش صحنه‌ای:

رتبه سوم به صورت مشترک به دو نمایش "عند از مطالبه" و "6410" به آتیه جاوید و سپیده پهلوان زاده، رتبه دوم هم به صورت مشترک به نمایش "هفت روز از تیر شصت" و "زنان بیشه گل" به مژگان خالقی و سارا ایزدانی و رتبه اول به نرگس صابری برای نمایش "دلارام ناآرام" تعلق گرفت.

بخش بازیگری مرد نمایش صحنه‌ای:

رتبه سوم به علی رجایی و ایمان نظیفی برای نمایش "یوسف، یوزف، جوزپه"، رتبه دوم به صورت مشترک به نمایش "عند از مطالبه" و "عروس" به سیدعلی موسویان و محمد رشنا و رتبه اول به محمد زواربی ریا برای نمایش "عند از مطالبه" تعلق گرفت.

بخش نمایشنامه نویسی نمایش صحنه‌ای:

با تقدیر از علی مرتضوی، مصطفی جعفری، علی فومنی و نرگس صابری برای نمایش "یوسف، یوزف، جوزپه" ، رتبه سوم به رضا گشتاسب برای نمایش "رمان سمپاشی"، رتبه دوم به مهیار هزار جریبی برای نمایش "زنان بیشه گل" و رتبه اول برای کامران شهلایی برای "هفت روز از تیر شصت" تعلق گرفت.

بخش کارگردانی نمایش صحنه‌ای:

رتبه اول به کامران شهلایی و محمد لارتی برای نمایش "هفت روز از تیر شصت"، رتبه دوم به مهیار هزارجریبی برای نمایش "زنان بیشه گل" و رتبه اول به سامان خلیلیان برای نمایش "عند از مطالبه" تعلق گرفت.