به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، صبح روز بیست و هشتم آبان‌ماه مدارس و مناطق مختلف حاشیه شهر همدان میزبان سه گروه نمایشی بودند که نوید برگزاری جشنواره را به سطح شهر آوردند.

برنامه شادپیمایی از نیمروز و در پیاده راه میدان بوعلی تا میدان امام خمینی (ره) شهر همدان برگزار شد که با استقبال بی‌مانند مردم و خانواده‌های شهر همدان همراه بود. در ادامه مراسم، افتتاحیه جشنواره در ساعت 18:30 با حضور خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان و مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر در سالن ورزشی فردوسی واقع در پارک کودک برگزار شد.

در آغاز این مراسم علیرضا درویش‌نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از دست اندرکاران برگزاری جشنواره، مسئولان ارشد استان و محمدناصر نیکبخت استاندار سابق همدان قدردانی کرد.

تئاتر بارورکننده و معرف اندیشه‌ها است

علیرضا درویش‌نژاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و رییس جشنواره بیست و پنجم سخنان خود را با سلام بر بوعلی سینا، باباطاهر و سردار همدانی آغاز کرد و اظهار  کرد: هنر ضامن پویایی است و بارورکننده و معرف اندیشه است.  جشنواره بیست و پنجم تئاتر کودک و نوجوان نیز با رویکرد تحول و جهش کار خود را آغاز کرد.

درویش‌نژاد گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین شخصیتی با اصالت و با نجابت چون محمد ناصر نیکبخت با کوله‌باری از تجربه ما را یاری کردند و همچنین استاندار جدید سید سعید شاهرخی که سکان استان را بر عهده خواهد داشت.

رئیس جشنواره بیست و پنجم ادامه داد: نماینده ولی فقیه در استان، صدا وسیمای مرکز همدان، آموزش و پرورش و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادها در برگزاری هرچه بهتر این جشنواره ما را مساعدت کردند.

درویش‌نژاد تصریح کرد: تشکر اصلی و ویژه ما از مردم اصیل، دوست داشتنی، زیبا صورت و زیبا سیرت همدان است که این جشنواره متعلق به آن‌ها است.

وی با ادای احترام به مدافعان حرم و خانواده‌های آنان افزود: هنر اصلی را شهدا به منصه ظهور گذاشتند.

تجلیل از مهندس نیکبخت استاندار سابق همدان به پاس زحمات و حمایت‌های ویژه از برنامه‌های فرهنگی در استان بخش دیگر این مراسم بود.

اردشیر صالح‌پور قائم مقام دبیرجشنواره نیز در آیین تجلیل از محمدناصر نیکبخت استاندار سابق همدان گفت: ستاد برگزاری جشنواره، هنرمندان و خانواده تئاتر کودک و نوجوان برآن شدند تا از یکی از حامیان و پشتیبانان این مراسم فرهنگی و هنری؛ مهندس نیکبخت، استاندار سابق همدان که همواره حامی فرهنگ و هنر بوده‌اند؛ تقدیر به عمل آورد.

وی افزود: یقین داریم جناب آقای شاهرخی، استاندار همدان همچنان که در گذشته حامی این جشنواره بودند؛ از این پس نیز یاری‌گر ما خواهند بود

هر لقب شایسته فرهنگی و هنری سزاوار همدان است

استاندار سابق همدان در مراسم افتتاحیه اظهار کرد: هر لقب فرهنگی و هنری شایسته، سزاوار است.

محمدناصر نیکبخت افزود: امیدوارم مهندس شاهرخی استاندار محبوب و دلسوز همدان درباره بازگرداندن جشنواره فیلم کودک و نوجوان به همدان هم تلاش ارزنده داشته باشند.

نیکبخت تاکید کرد: از خانم کاظمی دبیر جشنواره و دکتر درویش‌نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که خود هنرمند است و هنر را دوست دارد تشکر می‌کنم.

وی در پایان از مدیرکل صدا و سیمای همدان برای انعکاس شایسته برنامه‌های فرهنگی و هنری قدردانی کرد.

بخش بعدی این مراسم به تجلیل از فرزندان شهدای مدافع حرم اختصاص داشت که طی آن از فرزندان شهید محمدرضا زارع الوانی، شهید احمد شوهانی، شهید ابراهیم حضرتی، شهید جواد زند، شهید مجید صانعی، شهید محمدحسین بشیری، شهید مجتبی کرمی، شهید محسن فانوسی تجلیل شد.

حق دیدن تئاتر را برای کودکان جدی بگیریم

مریم کاظمی دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز در سخنان کوتاهی به حق کودکان و شعار جشنواره که با عنوان "کودک و حقوق اجتماعی، کودک و حقوق شهروندی" تبیین شده است پرداخته و گفت: می‌خواهم به شعار جشنواره اشاره کنم، باید به هر کودک یادآوری شود که هر کس در هر موقیعت و مقام شایسته احترام است.

وی تصریح کرد: مراقب باشیم فرزندان ما در کنار علوم و فنون هنر را هم بیاموزند. حق دیدن تئاتر را برای کودکان جدی بگیریم؛ تئاتر شرایط پیشنهادی به وجود می‌آورد که کودکان و نوجوانان مشکلات کوچک را حل کنند و در آینده مشکلات بزرگ را.

یکی از حقوق کودکان امروز حق آموختن و نوشتن است

فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دیگر سخنران این مراسم بود. نظری در بخشی از صحبت‌های این روز گفت: کودکان حق دارند به روش‌های دیگری زندگی کنند و ما باید به آنها تمام مهارت‌ها را یاد دهیم.

نظری با بیان اینکه کودکان ما مهارت کنترل خشم و نه گفتن را ندارند، تصریح کرد: اگر کودکان ما این مهارت‌ها را بلد بودند امروز به برخی از مشکلات و گرفتاری‌ها دچار نمی‌شدند.

وی اظهار کرد: کودکان و نوجوانان ما مهارت دوست‌یابی را باید از کجا و چه وقت بیاموزند؟ و  جای این مهارت مهم در تربیت ما خالی است.

نظری عنوان کرد: بعضی از هنرها می‌توانند مهارت‌ها و شیوه‌های تربیتی را به شیوه دیگر به بچه‌های ما بیاموزند و خلاهای آموزشی را پر کنند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور با بیان اینکه هنرها به خصوص هنرهای نمایشی می‌توانند راهگشا باشند، گفت: اگر می‌خواهیم آینده بهتری داشته باشیم باید سرمایه‌گذاری کنیم و هزینه برای کودکان و‌ نوجوان سرمایه‌گذاری است و نتیجه آن امید برای جامعه است.

نظری افزود: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تجلی امید است و مرکز سیار کانون پرورش و فکری که به بهانه این‌جشنواره افتتاح شد؛ نگاهی در همین راستا دارد.

نظری در پایان سخنان خود تاکید کرد:  نگاه دوباره‌ای باید به تربیت کودکان داشته باشیم.

اجراهای صحنه‌ای ، خیابانی و کارگاه‌های آموزشی بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از صبح روز 29 آبان‌ماه کار خود را آغاز می‌کنند.