به گزارش هنرآنلاین، سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان امروز شنبه (١٠ شهریور) با حضور هنرمندان عرصه تئاتر داخل و خارج از کشور، جمعی از مسئولان و اقشار مختلف مردم هنردوست مریوانی در مراسمی در پارک شانو این شهرستان آغاز شد.

در این دوره از جشنواره ٢٠ گروه نمایشی در بخش مسابقه؛ چهار گروه در بخش آیینی سنتی، چهار گروه در بخش کودک و نوجوان، پنج گروه خارجی، چهار گروه در بخش مرور و دو نمایش در بخش میهمان ویژه و جنبی جشنواره اجرا می شوند.

"چراغ های شهر را خاموش نکنید" به نویسندگی و کارگردانی نیما ایمانزاده از سنندج، "چمدان‌های من" به نویسندگی و کارگردانی مختار محمدی از مریوان، "گذشتن" به نویسندگی و کارگردانی امید مصطفایی از سقز، "پت و مت" به نویسندگی و کارگردانی آرام کرمی از مریوان، "مسطتیل مربع دایره" به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری از سنندج، "جهیزیه" به نویسندگی سعید خیراللهی و کارگردانی رضا صادقی از ایلام، "تیک تاک" به نویسندگی الناز غفاری و کارگردانی نازیلا امینی و "سعود به ارتفاعات" به نویسندگی و کارگردانی نرگس خاک کار از تهران، "خون" به نویسندگی امیر رجب‌پور و کارگردانی سمیرا پورعابد از الوند، "بیگانگی" به نویسندگی و کارگردانی غنچه شکوهیان از آمل، "مرثیه پدران گمنام" به نویسندگی و کارگردانی عزیز زادسر و نامعه سعیدی از مریوان، "دروازه‌های جهنم" به نویسندگی فارس باقری و کارگردانی صادق حسین‌پور از رشت، "سال به سال" به نویسندگی و کارگردانی سوران حسینی از مریوان، "زلزله" به نویسندگی و کارگردانی رحمان هوشیاری از کرمانشاه، "شهردار کیه؟" به نویسندگی نگار نادری و کارگردانی فاطمه علیپرست از لاهیجان، "چهار دیواری" به نویسندگی و کارگردانی مصطفی کولیوندی از ایلام، "یخچال" به نویسندگی و کارگردانی سعید خیراللهی از ایلام، "اگر در بند درمانی" به نویسندگی و کارگردانی میلاد حسین‌زاده و محمدرضا جعفری از آستانه اشرفیه، "درباره یک توپ" به نویسندگی و کارگردانی موسی هدایتی از قروه و "رقص شیر" به نویسندگی مصطفی جعفری‌خوزانی و کارگردانی ابوالفضل شریفی آثار راه یافته به بخش آزاد سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان هستند.

نمایش‌های "دعای آفتاب" به نویسندگی و کارگردانی محمدعلی صادق حسنی از لاهیجان و "داول کشی" به نویسندگی هواس پلوک و کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه، "شاختا بابا در آذربایجان" به نویسندگی محمد حاجی اقراری و کارگردانی حمید حمیدی از مرند و "دریا سمیر کو؟" به نویسندگی طاهره اسدی و فاطمه بحرینی از آبادان آثار راه یافته به بخش آیینی سنتی این دوره از جشنواره هستند.

همچنین "منم میخوام فرشته شم" به نویسندگی و کارگردانی میثم کرمی از محلات، "آب دزدک" به نویسندگی و کارگردانی محمد جعفری لفوت از آستانه، "مضحکه چراغ جادو" به نویسندگی و کارگردانی مهدی ملکی از تهران و "کی از همه مهمتره" به نویسندگی فرامرز غلامیان و کارگردانی مهربان غلامیان از آبادان آثار راه یافته به بخش کودک و نوجوان این جشنواره هستند.

نمایش "اتفاقات" به نویسندگی کریستوف شاتلان و کارگردانی هادی کمالی‌مقدم و کریستوف شاتلان محصول مشترک ایران و فرانسه است که در این دوره از جشنواره اجرای عمومی می‌شود؛ نمایش "سربازها" به نویسندگی و کارگردانی تسولاک ملک گالستین، محصول ارمنستان، نمایش "برشی از یک کتاب" نوشته آرام صالح و کارگردانی شه‌مال احمد محصول کردستان عراق، نمایش "با من اجرا کن" به نویسندگی و کارگردانی خورخه اگناسیو رودریگس محصول اسپانیا و نمایش "حق من کو؟" نوشته و کارگردانی هونه‌ر طاهیر محصول کردستان عراق از دیگر گروه‌های خارجی حاضر در این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان هستند.

همچنین نمایش "آکا ٤٧" به کارگردانی مارال ایزدبخش از بوشهر، نمایش "یک مهمانی ساده" به کارگردانی مهدی حبیبی از تهران، نمایش "به کجا" به کارگردانی علی چناری از هرسین و "نمایش مگه میشه، مگه داریم" به کارگردانی الناز غفاری از بوکان نمایش‌های منتخب بخش مرور این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان هستند.

قطب‌الدین صادقی (نویسنده، کارگردان و بازیگر)، اصغر همت (بازیگر سینما و تئاتر)، محمودرضا رحیمی(نویسنده، کارگردان و بازیگر)، ایرج راد (کارگران و بازیگر) و فاتح بادپروار، (کارگردان، پژوهشگر و بازیگر تئاتر) کار داوری سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را عهده دار هستند.

سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از ١٠ تا ١٤ شهریور جاری در شهرستان مریوان برگزار می شود.

۱۲۵ اجرای تئاتر خیابانی در سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از اجرای ۱۲۵ تئاتر خیابانی از ۳۹ گروه نمایشی در این دوره از جشنواره مریوان خبر داد.

جلال قلعه شاخانی، امروز (١٠ شهریور) در آیین آغاز به کار سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در پارک شانو این شهرستان، یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی روستای دری و جانباختگان حادثه آتش سوزی جنگل های مریوان را گرامی داشت و به همه شرکت کنندگان و میهمانان این دوره از جشنواره خیرمقدم گفت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اظهار کرد: بعد از اعلام فراخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، در مجموع تعداد ٥٢٧ طرح و ایده در بخش آزاد و آیینی سنتی از هنرمندان تئاتر خیابانی ٣٠ استان کشور به دبیرخانه این جشنوار ارسال شد.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با بیان اینکه ٨٧ طرح در بخش آزاد و ١٥ طرح در بخش آیینی سنتی به مرحله بازبینی جشنواره راه یافت، افزود: بعد از داوری مرحله بازبینی ٢٠ نمایش به بخش مسابقه و چهار نمایش در بخش آیینی سنتی این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان پذیرفته شد.

قلعه شاخانی، از اجرای ١٢٥ تئاتر خیابانی از گروه های نمایشی در این دوره از جشنواره مریوان خبر داد و اذعان کرد: در مجموع ٣٩ نمایش در ٦ بخش مسابقه، کودک و نوجوان، آیینی سنتی، بین المللی، مرور، آزاد و مهمان ویژه از ١٠ شهریور به مدت پنج روز در سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیبانی مریوان اجرا می شود.

وی همچنین گفت: یکی از وجهه تمایزهای این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اجرای ١٢ گروه نمایشی در شهرستان های سنندج، سقز و سروآباد است.

این مقام مسئول بیان کرد: استان کردستان هنرمندان به نام و موفق در حوزه نمایش دارد که تلاش می کنیم با توسعه فضاهای فرهنگی و زیرساختی این حوزه شاهد هنرنمایی گروه های نمایشی در طول سال باشیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان خواستار تخصیص ردیف اعتباری ملی برای برگزاری این جشنواره شد و خاطر نشان کرد: امیدواریم بعد از ١٣ دوره برگزاری موفق جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با تخصیص اعتبارات ملی شاهد حضور گروه های بیشتری از سراسر جهان در این جشنواره باشیم.

جامعه ما بیش از پیش به هنر تئاتر نیاز دارد

مشاور فرهنگی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه جامعه نیازمند هنر است، گفت: جامعه ما بیش از پیش به هنر تئاتر نیاز دارد.

سید حجت مهدوی سعیدی، نیز در این مراسم اظهار کرد: جامعه امروز با آلام و رنج‌های مواجهه است که برای برون رفت از این مصایب ما به هنر نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه هنر ابزاری برای آرامش روح و روان است، عنوان کرد: امروزه مشکلاتی متوجه ماست که برای روان درمانی و بیرون راندن آلام از پنجره ذهن بایستی به هنر روی بیاوریم.

وی افزود: در گذشته نسبت به موسیقی و تئاتر و برخی از مصادیق هنر کج خلقی می‌شد ولی امروز جامعه ما بیش از پیش به تئاتر نیاز دارد.

مشاور فرهنگی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: ما ایرانیان در تبار و فرهنگ و تاریخ خود همواره مردمی شاد بوده‌ایم و غم را هم از دریچه شادی می‌نگریم و قطعا اجرای برنامه‌های شاد در مریوان به شادی روح شهدا و کشته‌شدگان اخیر شهر مریوان می‌انجامد.

مهدوی سعیدی با بیان اینکه تئاتر باید غم ها و دردهای مردم را منعکس کند، افزود: برای دفاع از مرزها و پاسداشت سنت، رسوم، آیین فرهنگ و هنر می توان از هنر تئاتر بهره گرفت.

وی خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم با تخصیص اعتبار برای این جشنواره هنر تئاتر خیابانی را در مریوان ماندگار کنیم.

سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از ۱۰ شهریور تا ۱۴ همین ماه با حضور هنرمندان حوزه نمایش داخل و خارج از کشور در شهرستان مریوان در حال برگزاری است.