به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک، نمایش "اسب آبنوس" به کارگردانی مریم ضیایی در هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران به صحنه می‌رود.

مریم ضیایی گفت: حکیم این نمایش اختراعی به نام اسب آبنوس دارد که می‌تواند پرواز کند. او تصمیم می‌گیرد این اسب را به بارگاه ملک پارس ببرد تا بتواند دخترش را خواستگاری کند. هرمز پسر پادشاه، سوار اسب می‌شود اما شیوه حرکت اسب را نمی‌داند. حکیم پارسی گوش اسب را می‌پیچاند. اسب بلند می‌شود و هرمز را هم با خود می‌برد. هرمز در آسمان راز حرکت اسب را کشف می‌کند. او در کاخ پادشاه یمن فرود می‌آید و از قضا به پریزاد دختر پادشاه علاقه‌مند می‌شود.

ضیایی توضیح داد: در دنیای تئاتر عروسکی یکی از ویژگی‌هایی که باید در انتخاب متن به آن توجه داشته باشیم، فانتزی خاص، عجیب و غریب است. در داستان‌های "هزارویک ‌شب" نیز اتفاقات شگفت‌انگیز، خیلی پررنگ است.

او ادامه داد: نمایش‌نامه "اسب آبنوس" که توسط مریم منصوری نوشته شده، برگرفته از کتاب "هزارویک شب" است و قابلیت تبدیل شدن به نمایش عروسکی را داشت. در طول پروسه تمرین از نویسنده خواستم شخصیت شهرزاد و عفریت سفید را نیز به متن اضافه کند. شهرزاد به غیر از این که قصه‌گو است، در طول نمایش گاهی در قالب پریزاد و گاهی عفریت سفید درمی‌آید و داستان را جلو می‌برد.

ضیایی که برای اجرای نمایش‌اش از عروسک ماریونت اتریشی و عروسک‌های سایه استفاده کرده، اضافه کرد: عروسک ماریونت اتریشی خیلی به سیستم حرکتی انسان نزدیک است و باورپذیری بیشتری نسبت به تکنیک‌های عروسکی دیگر دارد. ولی استفاده از این عروسک سختی‌های عجیب وغریب خاص خود را دارد. البته در این اجرا تصاویری از ویدئو پروجکشن نیز پخش می‌شود.

لیلی حسینی، آندریا نوشاد و الناز سلیمانی بازیگران نقش "شهرزاد" هستند.

لیلی حسینی، مهیار احمدی، آناهیتا خسروی، فرهاد تفرشی، محمود نوری، رضا بیات و راشین رضایی صداپیشه‌های نمایشند.

زینب اشرف‌زاده، رضا بیات، نرگس صفامنش، راشین رضایی، حسین قدیمی، زهره اسماعیلی، مهدیه محرابیان و مینا احمدی عروسک‌گردان‌های نمایش به شمار می‌آیند.

طراحی لباس مریم ضیایی و طراحی صحنه کاری از فاطمه زعفرانی است.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

 

هاوایی مقصد عروسک‌هایی که فرار می‌کنند

نمایش "امروز چه سالیه" به کارگردانی مریم نوقابی از مشهد درباره مادربزرگ‌های بامزه و شیرین با ویژگی اخلاقی‌های خاص می‌گوید.

نمایش "امروز چه سالیه" در آسایشگاه سالمندان می‌گذرد. آنابل، نانسی، رز و هیلی سال‌هاست که در آسایشگاه زندگی می‌کنند. با ورود کتی پیرزن شاد و سرزنده به این مکان همه چیز تغییر می‌کند. کتی از آن‌ها می‌خواهد از آسایشگاه فرار کنند و به هاوایی بروند. پس از فرار و رسیدن به شهر، کتی با پسرش تماس می‌گیرد اما تمام رویاهایش از بین می‌رود.

ایده این متن از مریم نوقابی است. او مدت‌ها تصمیم داشته درباره سالمندان و مشکلات آن‌ها نمایشی کار کند و در نهایت نمایش‌نامه توسط فرشته ابراهیمی نوشته می‌شود.

کارگردان نمایش "امروز چه سالیه" تلاش کرده دغدغه‌های مردم را با تلفیقی از کمدی و تراژدی به اجرا بگذارد. از مادربزرگ‌های بامزه و شیرین با چهره‌های متفاوت و ویژگی اخلاقی‌ خاص بگوید که مخاطبان در اطرافشان دیده‌اند و یا تجربه زندگی با آن‌ها را داشته‌اند. سالمندانی که صدایی ندارند و از افراد مظلوم جامعه محسوب می‌شوند.

نوقابی با این توضیح که تکنیک اجرای نمایش تلفیقی از رومیزی و سایه است، گفت: به دلیل فانتزی و کمدی بودن کار تصمیم گرفتم ازعروسک‌های خاص استفاده کنم چون بازی‌دهنده‌های عروسک هم میمیک دارند و هم بازی. همچنین عروسک‌های رومیزی را انتخاب کردم تا تفاوت سایز بین بازی‌دهنده‌ها و عروسک‌ها زیاد باشد و فانتزی کار را بالا ببرم. صحنه شهر نیز با تکنیک سایه کار شده است.

بازیگر نمایش آرش تقوی است. سید کوروش خلیل‌پور، احسان صبورجنتی،    قیس یساقی، حسین جلالی‌راد، محمدجواد مهدیان‌طرقبه، سیدامیر حسین شاهی و   شاهین نورایی صداپیشه و بازی‌دهندگان عروسک به شمار می‌آیند.

همچنین نویسنده و طراح عروسک فرشته ابراهیمی، طراح صحنه مهدی شریفی، طراح لباس، طراح نور و کارگردان مریم نوقابی هستند.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهدشد.