به گزارش هنرآنلاین، سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر توسط اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و انستیتو بین‌المللی تئاتر (ITI) برگزار می شود.

جشنواره امسال در یازده بخش برگزار می‌شود که شامل : تئاتر صحنه‌ای، تئاتر خیابانی و دیگر گونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، فجر استانی، چهل سالگی انقلاب اسلامی، مسابقه نمایشنامه نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، کارگاه های آموزشی و نشست‌های تخصصی، همایش برگزیدگان جشنواره های تئاتر استانی و بخش به علاوه فجر خواهد بود.

نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر در یاداشتی که برای مقدمه این فراخوان نوشته، محورهای این یادداشت را ۶ نکته تشکیل می‌دهد:

"به نام خداوند خورشید و ماه

که دل را به نامش خرد داد راه

یک

… جشنواره بین‌المللی تئاترفجر حالا دیگر سی و هفت ساله شده است. سی و هفت سالگی سن بلوغ اندیشه‌ست؛ سه قدم مانده به چهل سالگی ست؛ سن کمال، سن شایستگی انسان برای بعثت! بگذارید همین ابتدا سر تعظیم فرود آوریم در پیشگاه هنرمندان، مدیران و دبیرانی که سی و شش دوره برای این شایستگی و بلوغ، متعهدانه تلاش کرده‌اند. خداوند را شاکریم که امروز پرچم پر افتخار این میهمانی بشکوه در دستان ماست. امید دارم به لطف حضرت دوست و یاری و تلاش مجدانه همدلان صدیقم، جشنوارهای در خور میهمانان بزرگ و ارجمندش برگزار کنیم.

دو

من و بسیاری از هم نسلانم، فرزند جشنواره‌ تئاتر فجریم و شایسته است اعتراف کنیم که فرصت برکشیدن و بالیدن در کنار بزرگانمان را وامدار فجریم؛ فجر به ما جوانان گمنام دیروز امکان دیده شدن داد. جشنواره سی و هفتم فجر نیز بر آن است که با ایجاد فضای رقابتی سالم، علاوه بر هیجان بخشیدن به این جشن بزرگ بستر مناسبی برای بروز اندیشه‌های تازه فراهم آورد. استعداد‌هایی که چه بسا در هیاهوی اجراهای متکثر این روزهای تئاتر کمتر دیده می شوند یا اصلا دیده نمیشوند.

سه

جشنواره‌ سی و هفتم تئاتر فجر مرورمحور است. برآیند اجراهای عمومی است. این گفتمان البته فرصت مغتنمی فراهم می‌آورد برای نمایش به گزینی از کهکشان رنگین تئاتر ایران زمین. پس ما تمام توان خود را صرف انتخاب شایسته از میان آثار تولید شده کرده و برگزاری بایسته، منظم و سرشار از احترام جشنواره را مسوولیت مهم خود می‌دانیم. در این راستا همه‌ رشته‌ها و صنوف تئاتر از منزلت و جایگاهی به سزا برخوردار خواهند بود و تلاش بر آنست که این نگرش تا انتهای جشنواره در همه سطوح جاری شود.

چهار

جشنواره‌های استانی تئاتر فجر، بخشی مهم و جدایی ناپذیر از اندام واره تئاتر فجرند. چه، هنوز در برخی از استان‌های ما چراغ تئاتر به مدد این جشنواره‌هاست که فروغی دارد. در جشنواره  سی و هفتم تلاش مجدانه‌ای می شود که ارجمندی این جشنواره‌ها که بخشی مهم از روال همیشگی تئاترفجر بوده‌اند بیشتر حفظ شود. به عنوان نمونه: با اینکه کثرت آثار متقاضی عملا رویکرد انتخاب را از طریق ارزیابی زنده سخت می‌کند، بر آن هستیم که به احترام هنرمندان شرکت کننده در جشنواره‌های استانی برگزیدگان نهایی این جشنواره‌ها را تا حد امکان از این طریق برگزینیم.

پنج

تجربه روند برگزاری چند سال‌های اخیر جشنواره نشان از علاقه طیف گسترده هنرمندان تئاتر به حضور در بخش‌های رقابتی جشنواره دارد، این مهم مارا بر آن داشت تا با احترام به این میل عمومی– فارغ از دیدگاه‌های متفاوت در این خصوص– جهت برنامه‌ریزی بموقع و انضباط بخشیدن به فرآیند برگزاری جشنواره، در سه بخش "رقابتی" و یک بخش "غیر رقابتی" پذیرای آثار باشیم. فرایند پذیرش هم به گونه‌ای‌ست که انتخاب حضور در بخش‌های مختلف از همان ابتدای ثبت نام به اختیار متقاضی خواهد بود.

شش

امسال انقلاب اسلامی چهل ساله می‌شود. این تقارن مبارک فضای سرور و جشنوارگی دورهی سی و هفتم را دو چندان می‌کند پس به فال نیکش می‌گیریم و به استقبال جشن سی وهفتمین دوره تئاتر فجر و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی می‌رویم.

هلاک ما به بیابان عشق خواهد بود

کجاست مرد که با ما سر سفر دارد."

طبق این فراخوان زمان برگزاری جشنواره ۲۲ بهمن ماه تا ۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.

 

دانلود فایل