به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی جشنواره، شرتولوژی همان اندازه که مینیمالیستی است، می‌تواند بازی‌گوشانه باشد. موضوع این نمایش در مورد ساختارها در گذر زمان، تصاویر در فضاست که از طریق استقرار انسان‌ها و تی‌شرت‌‌ها در ترکیب و چینش کنار یکدیگر و لباس پوشیدن و پدیدار شدن در مقابل انظار مخاطب بیان می‌شود. این کار گفت‌وگوی تکه تکه‌ای است از شعارهایی که روی تی‌شرت‌هایی که در همسایگی هم به سر می‌برند نوشته شده است.

شرتولوژی در سال 1997 در لیسبون شکل گرفت. این نمایش تا کنون در فستیوال‌های متعددی چون ادینبورگ حضور داشته است.

ژروم بل فرانسوی یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان معاصر در حوزه مطالعات اجرا و کورئوگرافی است و تألیفات بسیاری در این زمینه داشته است. بل سال گذشته نیز برای برگزاری یک سخنرانی با عنوان "ژروم بل به روایت ژروم بل" در نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی به ایران آمد.  او که در رشته کورئوگراف تعلیم دیده است، رقص را به فراموشی می‌‌سپارد، به طوری که در این فراموشی اتفاق جدیدی می‌افتد؛ علایق او که در حوزه کار کردن با زبان حرکت و تصویر، با مفاهیمی چون ظرافت، مینیمالیسم انسانی تلقی می‌شوند، نقطه ملاقات جادویی بین فیزیک و فلسفه بوجود می‌آورند؛‌ خود بدن و فرآیندهایی که حضور زنده آن را می‌سازد؛ فرآیندهای زبان و ارتباط زبان با اشیا (متحرک و بی‌جان)، فرآیندی که توسط روایت یا معنا ساخته می‌شود، فرآیندی که از طریق استقرار اشیا (زنده یا بی‌روح) در فضا و زمان ساخته می‌شود.

تی‌شرت‌های دست دوم انباشته از شعارها، آرم‌ها، آیکون‌ها و تصاویری از فرهنگ سرمایه‌داری بین‌المللی منسوخ شده‌اند‌، شعارها برای محصولات یا ایده‌هایی که خوب به یاد نمی‌آیند، شماره‌ها و تاریخ‌ها، جوک‌ها،‌ چهره‌ها و ‌هشدارها.

نمایش "شرتولوژی" در تاریخ‌های 4 و 5 بهمن‌ماه، ساعت 16 در سالن سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه می‌رود.

 

گرجستان با نمایش "گردهمایی والدین" در جشنواره تئاتر فجر

نمایش "گردهمایی والدین" از کشور گرجستان به کارگردانی میخل چارکویانی، داوید خوربالادزه و طراحی لباس آنا گرجنیدزه در سی‌ و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

"گردهمایی والدین" دومین اجرای گروه Open Space است. متن این اجرا بر اساس قصه‌های شخصی بازیگران کار شکل گرفته است؛ همچنین مصاحبه‌ها و رمان نویسنده کلاسیک گرجی، نیکو لورتکیپانیزه با نام "تراژدی بدون قهرمان" در شکل‌گیری این متن نقش داشته‌اند. پدر و یا مادر بودن یعنی چه؟ چطور زندگی ما می‌تواند با جزئیات کوچکی تغییر کند که لازمه فضایی پر از کلیشه‌های جنسیتی هستند، و چطور این فضا تلاش دارد که طبیعت ما را تغییر دهد؟ گردهمایی والدین چنین فضایی را برای مخاطب خود ارائه می‌دهد و سعی دارد سوال‌هایی را برای او بوجود آورد.

این گروه در اجرای قبلی خود نیز به مسائل اجتماعی پرداخته بود. "خدای گرسنگی" نمایشی بود درباره یکی از نگرانی‌های مهم امروز یعنی فقر که تحریک‌کننده خشونت و ناامیدی کامل است؛ که آن نیز بر اساس مستندات بنا شده بود.

اجرای نمایش "گردهمایی والدین" از سوم تا هفتم بهمن‌ماه، در عمارت روبرو است.

سی‌ و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری فرهاد مهندس‌پور از 28 دی‌ماه تا 9 بهمن‌ماه برگزار می‌شود.