به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، حامد عنقا، مدیر سامانه کنسرت آنلاین کشور "حام"، ضمن اعلام این خبر گفت: بلیت فروشی اجراهای زنده و آنلاین سی و دومین جشنواره موسیقی فجر از طریق سامانه کنسرت آنلاین "حام" آغاز شد و علاقه‌مندان برای تماشای اجراهای جشنواره به صورت زنده و آنلاین می‌توانند با مراجعه به سایت به آدرس e-haam. ir نسبت به خرید بلیت‌ها اقدام کنند.

 مسعود فروتن کارگردان پخش زنده اجراهای جشنواره

عنقا درباره قیمت بلیت‌های آنلاین جشنواره نیز گفت: بر اساس توافقی که با ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر صورت گرفته، قیمت تمامی اجراهایی که به صورت زنده و آنلاین پخش می‌شود یکسان و به قیمت ۳۰۰۰ هزار تومان خواهد بود.

مدیر سامانه کنسرت آنلاین درباره کارگردان اجراهای آنلاین جشنواره نیز گفت: مسعود فروتن از هنرمندان پیشکسوت عرصه سینما و تلوزیون کارگردانی اجراهایی که به صورت آنلاین پخش می‌شود را بر عهده خواهد داشت.

عنقا ادامه داد: تمامی مخاطبان و علاقه‌مندان به اجراهای موسیقی جشنواره موسیقی فجر در اقصا نقاط ایران و با حداقل سرعت ۲۵۶ کیلو بایت بر ثانیه می‌توانند برای اولین بار همزمان با تهران به تماشای اجراهای جشنواره موسیقی فجر بنشیند.

کاربران با حداقل سرعت تصاویر را بدون کوچک‌ترین اشکال دریافت کنند

محمد پرویزی مدیر کارگروه فنی "حام" نیز در این ارتباط گفت: برای تماشای اجراهای زنده از طریق سامانه حام، مهم نیست کاربران از طریق چه شرکتی به اینترنت متصل می‌شوند. چرا که با اغلب شرکت‌های ارایه دهنده توافق داشته‌ایم و سرورهای CDN را در این شرکت‌ها مستقر کرده‌ایم تا کاربران بتوانند از هر شرکتی که اینترنت دریافت می‌کنند، اجراهای جشنواره را با حداقل سرعت ۲۵۶ کیلوبایت بر ثانیه، تصاویر بدون کوچک‌ترین اشکالی دریافت کنند.

وی ادامه داد: کاربرانی که از اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنند، حتما یک جا مستقر شوند تا در دریافت تصاویر با اختلالی مواجه نشوند. چرا که ممکن است در حین حرکت اینترنت تلفن همراه با نوسان روبه رو شد و تصاویر ارسالی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین اگر کاربران از اینترنت موبایل‌های خود استفاده می‌کنند، بهتر است در جایی ثابت مستقر شوند تا تصاویر را به بهترین شکل دریافت کنند.

امکان تست برای کاربران

مدیر کارگروه فنی "حام" با اشاره به قرار دادن امکان تست اجرا برای مخاطبان در سامانه حام، گفت: "ما در سامانه کنسرت آنلاین کشور، امکان تست برای کاربران قرار دادیم. به این ترتیب که کاربر وقتی به سامانه برای خرید بلیت مراجعه می‌کند، ابتدا می‌تواند امکان تماشای اجرای زنده را با اینترنتی که در اختیار دارد، تست کند و اگر از سرعت و کیفیت تصویر مطمئن شد، اقدام به خرید بلیت کند. البته اگر مرورگرهای کاربران قدیمی باشد ممکن است مشکلاتی ایجاد شود به همین منظور به کاربران پیشنهاد می‌کنیم برای دسترسی آسان‌تر از مرورگرهای "فایرفاکس" و "کروم" استفاده کنند. در واقع کاربران با امکان تست می‌توانند بفمهند که دسترسیشان به تماشای اجراهای زنده جشنواره با چه کیفیتی خواهد بود و اگر رضایت آن‌ها را جلب کرد، می‌توانند بلیت اجرا‌ها را خریداری کنند.

۱۵۰ هزار کاربر می‌توانند همزمان اجراهای جشنواره را ببینند

پرویزی گفت: ما در شهرهای بزرگ نیز سرورهای خودمان را مستقر کردیم که مخاطبان شهرستانی راحت بتوانند به اجراه جشنواره موسیقی فجر ا دسترسی داشته باشند. ما برای هر اجرا همزمان می‌توانیم تا ۱۵۰ هزار کاربر را ساپورت کنیم. در کنسرت‌های آنلاینی که پیش از نیز برگزار شده بود، به عدد ۳۰ هزار کاربر همزمان رسیدیم و با توجه به توسعه زیرساخت‌ها برای جشنواره، هم اکنون به راحتی تا ۱۵۰ هزار کاربر می‌تواند هر یک از اجراهای جشنواره را به صورت همزمان و بدون ایجاد هیچ مشکلی تماشا کنند.

هماهنگی با اپراتور‌ها و مخابرات

پاشایی مدیر کارگروه مخابراتی "حام" نیز گفت: همه مخاطبین آنلاین از ابزار‌ها و شبکه‌های مخابراتی برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. بنابراین نیاز بود برای عرضه خدماتی با کیفیت با اپراتورهای موبایل کشور و شبکه‌های مخابراتی که اینترنت مردم را تامین می‌کنند، هماهنگ شویم. در این راستا شرکت زیر ساخت مخابرات هم کاری بسیار خوبی با مجموعه ما داشت و از پروژه حمایت کرد.

وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات که راه اندازی کرد، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شبکه ملی باید معطوف به تولید محتواهایی باشد که در این شبکه عرضه می‌شود. شرکت مخابرات کمک کرد و برای اولین بار سرویس حام پخش لایو موسیقی عملیاتی شد، اپراتور‌ها را با ما هنماهنگ کردن که حجم عظیم دیتا بدون هیچ مشکلی همزمان با پخش زنده به دست مخاطب برسد. مخاطبان ما هم بر این اساس و با هماهنگی‌هایی که با مخابرات و اپراتورهای تامین کننده اینترنت انجام شده و همینطور با همکاری شرکت زیر ساخت، تصاویر بسیار با کیفیت را دریافت خواهند کرد.

نمایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات

پاشایی تصریح کرد: سرویس "حام" در واقع ظرفیت شبکه ملی اطلاعات کشور را نشان می‌دهد. اگر زیر ساخت وجود داشته باشد و محتوایی در آن عرضه نشود مردم متوجه نمی‌شوند که شبکه ملی اطلاعات با اینترنت عادی که عرضه می‌شود، چه تفاوت‌هایی دارد. وقتی محتوایی با این کیفیت عرضه می‌شود مخاطبان ما متوجه می‌شوند که چه سرمایه‌گذاری ارزشمندی در حوزه‌های زیر ساخت کشور انجام شده است.

مدیر کارگروه مخابراتی حام در پایان عنوان کرد:با توجه به تمهیداتی که قبلا از طرف اپراتور‌ها و تیم فنی اندیشده شده، هیج نگرانی فنی در ارایه سرویس نخواهد بود. قطعا دریافت تصاویر با کیفیت و تماشای زنده کنسرت‌ها برای مخاطبان ما دور از انتظار است و قطعا با تماشا و استفاده از این سرویس، متوجه خواهند شد که در داخل کشور با حداقل سرعت اینترنت نیز می‌توانند تصاویری با کیفیت دریافت کنند. امیدواریم با ارایه سرویس‌های این چنینی اعتماد مخاطبان نسبت به توانایی و ظرفیت‌های داخلی جلب شود.

پخش آفلاین اجرا‌ها

حامد عنقا طراح و مدیر سامانه کنسرت آنلاین کشور در ادامه گفت: با توجه به زمان بسیار بسیار کمی که برای انجام این پروژه ملی در اختیار بود، تیم مجرب و پر تعداد مجموعه کنسرت آنلاین حام، با تلاش شبانه‌روزی تمام سعی خود را برای ایجاد بالا‌ترین کیفیت برای این رویداد ملی به کار بسته است.

عنقا با گلایه از دست‌اندازی‌های بی‌دلیل و برخی ناهماهنگی‌ها گفت: هنوز در بخشی‌هایی از جامعه فرهنگی ما عدم تفاهمی درباره دست پیدا کردن به فضاهای جدید وجود دارد که امیدواریم با همراهی برخی از مسولان فرهنگی بتوانیم ما نیز همچون دیگر جوامع از ظرفیت‌های موجود عصر حاضر به نفع پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری ورسیدن به عدالت اجتماعی و قرار دادن فرهنگ و هنر در سبد خانواده‌ها دست پیدا کنیم.

حامد عنقا در پایان گفت: با توجه به اینکه سامانه کنسرت آنلاین برای حمایت بیشتر جشنواره موسیقی فجر به میدان آمده است، علاوه بر پخش زنده اجراهای برگزیده و همزمان سالن‌های مختلف، اقدام به پخش با تاخیر برنامه‌های سانس‌های مختلف جشنواره کرده است و با تصویربرداری و طی مراحل فنی مخاطبانش در جریان تمام اتفاقات این رویداد بزرگ قرار خواهد داد.