گروه موسیقی هنرآنلاین: عثمان محمدپرست دوتارنواز خراسانی که از دو روز پیش به دلیل عفونت ریه در بیمارستان شهرستان خواف بستری شده بود، صبح امروز جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. مراسم تشییع این هنرمند روز جمعه در مصلی شهرستان خواف برگزار می‌شود.

عثمان محمدپرست در ۱۳۰۷ دیده به جهان گشود و از کودکی با دوتار مأنوس بود. او آثار مطرح و معروفی دارد که از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار، اجراهای گوناگونی را در عین وحدت آفریده‌ بود. به گفته بسیاری عثمان محمدپرست نخستین کسی بود که سال ۱۳۵۳ ترانه نوایی نوایی را اجرا کرد.

پیام معاون هنری برای درگذشت عثمان محمدپرست

محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت عثمان محمدپرست، نوازنده دوتار خراسانی را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری، در متن پیام محمود سالاری چنین آمده است:

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

غمش در نهانخانهٔ دل نشیند   

بنازی که لیلی به محمل نشیند

به دنبال محمل چنان زار گریم

که از گریه‌ام ناقه در گل نشیند

موسیقی مقامی خراسان، یکی از پیشکسوتان خود مرحوم حاج عثمان محمدپرست که نامش با نواهای محلی و نوازندگی کهن ساز دوتار مأنوس بود، از دست داد.

تأثیر ایشان در عرصه موسیقی مقامی کشورمان انکارناپذیر است. حنجره گرمش و نوای دوتار وی با پنجه سحرآمیزش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های آن دیار هرگز از ذهن پاک نمی‌شود. 

اینجانب فقدانش را به جامعه هنری کشور و خاندان محترمش، تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن فقید سعید آمرزش و آرامش و  برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

پیام تسلیت مدیر کل دفتر موسیقی

محمد اله‌یاری، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت دوتارِ خراسانی را تسلیت گفت. در متن پیام اله‌یاری چنین آمده است:

«بازگشت همه بسوی اوست...

با غم و اندوه فراوان خبر رسید که مرحوم عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت دوتار و خالق آثار شاخص موسیقی نواحی خراسان دعوت حق را لبیک گفتند.

قریب به یک قرن زندگی و ده‌ها سال تلاش در زمینه ساخت آثار ماندگار موسیقی نواحی کشور، حاصل شخصیت کسی بود که امروز چهره در نقاب خاک کشید.

نام مرحوم محمدپرست به عنوان گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی در میراث فرهنگی ناملموس کشور طی سنوات گذشته به ثبت رسیده است.

اینجانب فقدان این هنرمند ارجمند را به خانواده گرامی‌اش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می‌گویم و علو درجات را از درگاه خداوند متعال برای ایشان خواستارم.

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»