به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، امسال بخش آهنگسازی با امکان استفاده از سازهای موسیقی دستگاهی، سازهای بومی نواحی مختلف ایران، سازهای موسیقی کلاسیک غربی در قالب‌های دوئت، تریو و کوارتت به پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان اضافه شده است. در این دوره بعد از اتمام مهلت فراخوان، ۱۰۰ آهنگساز با سقف سنی ۲۹ سال با آثارشان که اختصاصاً برای حضور در جشنواره پانزدهم ساخته‌‌ شده به رقابت خواهند پرداخت.

بر اساس موارد مندرج در فراخوان، تم قطعات باید برگرفته از موسیقی دستگاهی یا موسیقی بومی نواحی مختلف ایران باشد و استفاده از تم‌های بکرتر که عموماً در آثار آهنگسازان کمتر مورد استفاده قرار گرفته، امتیاز محسوب می‌شود. داوری بخش آهنگسازی با حضور حسین علیزاده و کیاوش صاحب‌نسق به عنوان مشاوران این بخش، از نیمه  شهریورماه آغاز و اسامی هیات داوران این بخش پس از طبقه‌بندی آثار اعلام می‌شود.

در این بخش، داوران با در نظر گرفتن معیارهایی چون شیوه بدیع برخورد با تم‌ انتخاب شده، نحوۀ پردازش، واریاسیون، بسط و گسترش تم، توجه به نگاه و رویکرد شخصی در مقولاتی مانند بافت و چندصدایی در اثر، خلاقیت در رنگ‌آمیزی و سازآرایی، تنوع در پردازش و در عین حال انسجام و یکدستی کلیت اثر به بررسی آثار خواهند پرداخت.

از آنجا که امسال برای اولین بار بخش آهنگسازی به جشنواره ملی موسیقی جوان اضافه شده، امید است با استقبال خوبی که از آن شده آهنگسازان توانمندی به جامعه موسیقی معرفی شوند.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز امسال به دبیری هومان اسعدی با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت ارشاد به همت انجمن موسیقی ایران با همکاری بنیاد رودکی برگزار می‌‌شود.