گروه موسیقی هنرآنلاین: رویال آلبرت هال لندن که از مهم‌ترین سالن‌های ویژه کنسرت‌ها و برنامه‌های موسیقایی در اروپا و جهان است، در ۱۸۷۱ آغاز به کار کرد و این هفته ۱۵۰ سالگی خود را جشن گرفت. جشن‌های این سالن اشرافی از ماه مارس ۲۰۲۰ به دلیل شیوع کرونا بسته شده بود اما دوشنبه گذشته ۵۰۰۰ تماشاگر وارد رویال آلبرت هال شدند و هنرنمایی ۳۰۰ نوازنده و خواننده را روی صحنه تماشا کردند. مایکل شین، ملانی سی و نیکولا آدامز از سرشناس‌های مهمانان حاضر در برنامه بودند.

رویال آلبرت هال در تاریخ ۱۵۰ ساله خود میزبان برخی از مهم‌ترین چهره‌ها و گروه‌های موسیقی پاپ و راک تاریخ بوده است؛ از واگنر و آنتونین دورژاک تا جیمی هندریکس تا بیتلز و پینک فلوید و لیدی گاگا. ضمن اینکه گاهی هم رقابت‌های ورزشی در آن برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به بازی‌های کشتی سنتی ژاپن موسوم به سومو و بازی‌های تور جهانی تنیس ATP.

RAH

از دیگر رویدادهای مهم که از سال ۱۸۷۱ تا امروز در رویال آلبرت هال برگزار شده می‌توان به فیلمبرداری بخش‌هایی از فیلم سینمایی «مردی که زیاد می‌دانست» آلفرد هیچکاک در آن اشاره کرد. شارل دوگل، افسر ارشد ارتش فرانسه در دوران جنگ جهانی دوم هم در همین سالن برای مبارزان فرانسوی علیه نیروهای اشغالگر آلمان نازی سخنرانی کرد.

در جشن ویژه سالگرد ۱۵۰ سالگی رویال آلبرت هال «حلقه صدا» به آهنگسازی دیوید آرنولد اجرا شد که ساختن موسیقی متن برای مجموعه فیلم‌های «جیمز باند»، «روز استقلال» و «شرلوک» را در کارنامه دارد. بهای بلیت‌های این برنامه از ۱۲ دلار آغاز و بیشتر می‌شد. گفته می‌شود رویال‌ آلبرت هال در دوران شیوع کرونا ۶۰ میلیون پوند ضرر کرده است.