سرویس موسیقی هنرآنلاین: دونوازی پیانو و ویولن جیانا فراتا و دینو دی پالما نوازندگان ایتالیایی یکشنبه سوم اسفند در ششمین روز جشنواره موسیقی فجر در ساعت ۳۰: ۲۱ پخش شد.

​ در ابتدای برنامه جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران در بازدید از ضبط اجرای دوئت پیانو و ویولن نوازندگان ایتالیا در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، از مدیرکل دفتر موسیقی و مسئولان این جشنواره تشکر کرد.

پرونه، ضمن معرفی جیانا فراتا و دینو دی پالما، نوازندگان این گروه ایتالیایی، گفت: آن‌ها ۲۰ سال است که با هم برنامه اجرا می‌کنند و دارای شهرت بین‌المللی هستند. این دو هنرمند در مهم‌ترین رویدادهای جهانی کنسرت اجرا کرده‌اند.

سفیر ایتالیا در ایران با اعلام اینکه نوازندگان ایتالیایی اولین بار است که در ایران اجرا می‌کنند، ابراز خوشحالی کرد و گفت: ما از مسئولان جشنواره موسیقی فجر تشکر می‌کنیم که به این گروه از ایتالیا این فرصت را دادند تا در این جشنواره روی صحنه بروند. آن‌ها موزیسین‌های بسیار خوبی هستند و امیدوارم مخاطبان نیز از اجرای آن‌ها لذت ببرند.

اولین قطعه این برنامه اسکرتسو در دو مینور از برامس بود. این کار از اولین ساخته‌های این آهنگساز محسوب می‌شود.

ادوارد گریگ، سونات شماره‌ی ۲ در دو مینور، اپوس.۴۵، آلِگرو مُولتُو و آپاسیوناتُو، آلگرتو اکسپرسیوو آلا رومانزا، آلِگرو انیماتُو، نیکولو پاگانینی، واریاسیون بر اساس مضمونی از آهنگ موسی ساخته‌ی جواکینو روسینی، کامی سن سانس، رقص مردگان، اپوس.۴۰. و قطعات پیوسته از اپرای ایتالیایی رپرتوار اجرایی این دونوازی را تشکیل می‌داد.

جیانا فراتا از نوجوانی یادگیری پیانو را آغاز کرد. او تاکنون در رقابت‌های داخلی و خارجی زیادی شرکت کرده و در بسیاری از شهرهای دنیا مانند برلین، نیویورک، بمبئی، کلکته، استانبول، ویلنیوس، رم، سئول، مونته‌ویدئو و بوینس ‌آیرس روی صحنه رفته است.

دینو دی پالمو دانش‌‌آموخته‌ رشته‌ها‌ی ویولن و ادبیات است. او که از نوازندگان پُرآوازه‌ی موسیقی مجلسی و همچنین تک‌نوازی زبردست است تاکنون در سالن‌های مطرح بسیاری در سراسر جهان روی صحنه رفته است.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن آغاز شد و امروز دوشنبه چهارم اسفند با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان می‌دهد. مراسم اختتامیه از ساعت ۱۶ در تالار وحدت آغاز می‌شود.

این مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بدون حضور مردم و فقط با حضور داوران و نامزدهای دریافت جایزه بخش‌های مختلف جشنواره در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

در اختتامیه برگزیدگان بخش رقابتی جایزه باربد، برگزیدگان جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه معرفی می‌شوند و از چهار هنرمند شامل محمدرضا اسحاقی گرجی خواننده و نوازنده دوتار گرجی، زنده‌یاد احمدعلی راغب آهنگساز و موزیسین، ملیحه سعیدی نوازنده قانون و حسن ناهید نوازنده نی تجلیل خواهد شد.

هفتمین و آخرین روز جشنواره همچنین با پخش شش اجرا شامل ارکستر پارسوا، همنوازان فاخته، انوار جام، ترانه باران، دانشگاه تهران و نگاهی از کنج به‌صورت مجازی همراه است.

در این دوره اجراهای جشنواره موسیقی فجر طبق تصمیم ستاد برگزاری جشنواره و با توجه به شرایط بیماری کرونا و محدودیت‌های حضور مخاطبان در سالن‌های اجرای موسیقی و به جهت همراهی با مصوبات ستاد ملی کرونا به‌صورت مجازی پخش ‌شد و هفت سایت شامل جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران، تیوال، بیپ تونز، تماشاخونه، گپ فیلم و نواک اجراهای جشنواره را پخش کردند.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر مجموعاً میزبان ۴۲ اجرا و بالغ بر ۱۸۹۰ دقیقه ضبط در تالار رودکی‌ با حضور ۴۶۴ هنرمند داخلی و ۱۱ هنرمند بین‌المللی بود.