سرویس موسیقی هنرآنلاین: یکشنبه سوم اسفند، در دومین اجرای روز ششم جشنواره موسیقی فجر، در ساعت ۳۰: ۱۸ موسیقی فولکلور کردستان با اجرای گروه هاوار پخش شد.

هاوار که در دوره‌های گذشته جشنواره موسیقی فجر با اعضای بزرگسال و جوانان خود در جشنواره حاضر می‌شد، این بار با یک گروهی در رده سنی نوجوانان در جشنواره به اجرا پرداخت.

اجرای گروه موسیقی هاوار به دو بخش تقسیم شد. در بخش ابتدایی ۱۰ دقیقه نوازندگی دهل و سرنا داشتند و سپس به اجرای مقام‌ها و آوازهای «گورانی» پرداختند. در زبان عامه به تمام شیوه‌ها و آوازهای موسیقی کردی گورانی گفته می‌شود. گورانی باشکوه‌ترین و بزرگ‌ترین شیوه موسیقی کردی است و کهن‌ترین بخش ادبیات موسیقی کردی را شامل می‌شود.

در بخش آوازی این کنسرت نیز ابتدا آواز «قطار آی آی» شنیده شد که این قطعه مربوط به منطقه کرمانشاه است. قطعه «قطار و خاوکر» نیز دیگر قطعه‌ای بود که توسط این گروه اجرا شد و هماهنگی شایسته اعضای گروه را به نمایش گذاشت.

اعضای گروه موسیقی هاوار را یسنا عارفی به‌عنوان نوازنده سرنا، آرین پورشکری به‌عنوان نوازنده سازهای کوبه‌ای و فرزین حیدری به‌عنوان خواننده تشکل می‌دادند. آن‌ها در بخش پایانی کنسرت قطعاتی را در ریتم‌های ده هشتم یا سی‌جار، شش چهارم یا ریتم مجلسی و چهار چهارم با یک لهجه خاص اجرا کردند.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن آغاز شد و امروز دوشنبه چهارم اسفند با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان می‌دهد. مراسم اختتامیه از ساعت ۱۶ در تالار وحدت آغاز می‌شود.

این مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بدون حضور مردم و فقط با حضور داوران و نامزدهای دریافت جایزه بخش‌های مختلف جشنواره در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

در اختتامیه برگزیدگان بخش رقابتی جایزه باربد، برگزیدگان جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه معرفی می‌شوند و از چهار هنرمند شامل محمدرضا اسحاقی گرجی خواننده و نوازنده دوتار گرجی، زنده‌یاد احمدعلی راغب آهنگساز و موزیسین، ملیحه سعیدی نوازنده قانون و حسن ناهید نوازنده نی تجلیل خواهد شد.

هفتمین و آخرین روز جشنواره همچنین با پخش شش اجرا شامل ارکستر پارسوا، همنوازان فاخته، انوار جام، ترانه باران، دانشگاه تهران و نگاهی از کنج به‌صورت مجازی همراه است.

در این دوره اجراهای جشنواره موسیقی فجر طبق تصمیم ستاد برگزاری جشنواره و با توجه به شرایط بیماری کرونا و محدودیت‌های حضور مخاطبان در سالن‌های اجرای موسیقی و به جهت همراهی با مصوبات ستاد ملی کرونا به‌صورت مجازی پخش ‌شد و هفت سایت شامل جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران، تیوال، بیپ تونز، تماشاخونه، گپ فیلم و نواک اجراهای جشنواره را پخش کردند.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر مجموعاً میزبان ۴۲ اجرا و بالغ بر ۱۸۹۰ دقیقه ضبط در تالار رودکی‌ با حضور ۴۶۴ هنرمند داخلی و ۱۱ هنرمند بین‌المللی بود.