به گزارش هنرآنلاین، پس از گذشت سال‌ها از تدریس متد آموزشی استاد شریف لطفی در مراکز آکادمیک موسیقی و فقدان منبع مکتوب و روشمند در این حیطه، کتاب "مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی)" به نگارش و تحلیل علی ابراهیمی کارشناس‌ ارشد موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر تهران، منتشر و در دسترس جامعه دانشگاهی موسیقی و سایر مخاطبین و علاقه‌مندان آهنگسازی در حوزه موسیقی ایرانی قرار گرفت.

علی ابراهیمی در توصیف ویژگی‌های متد مطرح‌شده در کتاب "مبانی آفرینش در موسیقی ایران" می‌نویسد: "مقوله آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی از دیرباز غالباً بر عهده نوازندگان، محدود به ساخت ملودی، سلیقه‌محور و فاقد اصول و روشمندی مدوّن بوده است. بنابراین مسیری روشن برای پرورش هنرجویی که به حوزه آهنگسازی (مختص موسیقی دستگاهی ایران) ورود کند، دیده نمی‌شود.

آنچه مقصود و همیت استاد شریف لطفی (مُبدع متد) بوده‌ ارائه یک روش آهنگسازی بر اساس "چندصدایی" در موسیقی ایران است؛ که بتواند هنرجو را از نقطه آغازین ساخت یک ملودی اصلی به نقطه نهایی در ساخت ‌و پرداخت یک اثر تام‌ و تمام ببرد. بدین منظور به‌صورت گام‌به‌‌گام به آموزش چگونگی ساخت لایه‌های صوتی متفاوتی می‌پردازد که به‌ظاهر ارتباطی نداشته و به‌صورت مجزا معنای موسیقایی خاصی ارائه نمی‌کنند؛ ولی در هم‌زمانی بافتی را ایجاد می‌کنند که مکمل یکدیگر و نماینده لایه‌های صوتی پس‌زمینه، میان‌زمینه و ملودی اصلی هستند. نمایش نهایی این بافت، غالباً به‌تدریج و در نقطه اوج اثر انجام می‌پذیرد."

کتاب "مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی)" نوشته علی ابراهیمی، به شماره شابک ۹۷۸۶۰۰۷۹۶۶۹۵۲ از طریق نشر آواز، بهمن‌ماه ۱۳۹۹ منتشر شده است.