سرویس موسیقی هنرآنلاین: آیین رونمایی و نشست رسانه‌ای پوئم سمفونی "سرباز" تازه‌ترین اثر تولیدشده امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، صبح روز سه‌شنبه 9 دی با حضور سید علیرضا فاطمیان پور معاون فرهنگی، علیرضا زند وکیلی معاون هنری و امیرحسین سمیعی مدیر موسیقی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، عبدالرضا صفایی مدیر ارکستر سمفونیک صدا و سیما، محمدمهدی نراقیان رئیس مرکز موسیقی صدا و سیما و میلاد عرفان‌پور مدیر موسیقی حوزه هنری و همچنین جمعی از اصحاب رسانه در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری برگزار شد.

برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی

در ابتدای این نشست، علیرضا زند وکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ضمن خوشامدگویی به اصحاب رسانه، برنامه‌های این سازمان در سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی را تشریح کرد و گفت: برنامه‌های سازمان در یک بسته جامع برنامه‌ریزی شده که بخشی از آن در تهران و بخشی دیگر هم در شهر کرمان برگزار می‌شود. ساخت دو سردیس فاخر توسط مجسمه‌سازان مطرح کشورمان ازجمله استاد نجیبی که در اتوبان حاج قاسم سلیمانی و فرهنگسرای حاج قاسم سلیمانی نصب خواهد شد. طراحی یک مسابقه ویژه طراحی نشان "سرباز" که از سال آینده به هنرمندان ممتاز عرصه ساخت آثار هنری درباره حاج قاسم سلیمانی اعطا می‌شود بخش دیگری از برنامه‌های ماست که داوری آن هم‌زمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به برگزیدگان اهدا می‌شود. در سالگرد میلاد سردار نیز این آثار به نمایش درمی‌آید.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های ویژه ما در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، ساخت پوئم سمفونی "سرباز" است. ما برای این پروژه تمام تلاشمان را انجام دادیم که در قالب یک ضبط فشرده 20 روزه با همکاری تمامی نهادهای فرهنگی هنری کشورمان اثر ارزشمندی را تولید کنیم که امیدوارم گام مؤثری در جهت ساخت کارهای قابل قبول در این عرصه‌ها باشد. همچنین طراحی جایزه هنری "سردار دل‌ها" هم بخش دیگری از برنامه‌های ما خواهد بود که این مسابقه در حوزه‌های داستان، داستانک، نمایشنامه‌نویسی، خاطره نگاری و مقاله برگزار می‌شود. این جایزه هنری عمدتاً در بخش ادبی متمرکز است اما مطمئناً در سال‌های بعد تلاش می‌کنیم که بخش‌های دیگر را نیز به آن اضافه کنیم.

یک اثر قابل توجه با ساختاری سمفونیک

امیرحسین سمیعی آهنگساز و مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز دقایقی به صحبت پرداخت و در مورد روند ضبط این پوئم سمفونی گفت: پیش‌تولید این قطعه از سه ماه پیش آغاز شد و با توجه به این که سرزمین ما سرزمین شعر است، تصمیم گرفتیم با ساختاری سمفونیک اثر قابل توجهی را به مخاطبان عرضه کنیم. در این زمینه از مدتی پیش اتاق فکری با همراهی مدیریت مرکز موسیقی حوزه هنری و مدیر دفتر موسیقی سرود سازمان صدا و سیما برگزار و به این نتیجه رسیدیم که پوئم سمفونی "سرباز" در پنج موومان تولید شود و بسیار خوشحالم که ارکستر سمفونیک صدا و سیما با حضور آرش امینی و جناب مهدی نراقیان به همراهی مرکز موسیقی حوزه هنری در این مسیر نقش بسیاری در کیفیت مسیر تولید داشتند.

وی ادامه داد: این اثر از امروز در سامانه و پلتفرم‌های معتبر به شکلی قابل قبول برای مخاطبان ارائه خواهد شد. البته ما تصمیم گرفتیم کار به‌صورت رایگان برای مردم عرضه شود. این رایگان بودن هم به معنای کم‌ارزش بودن اثر نیست بلکه ماجرا به این شکل توسط تیم تولید برنامه‌ریزی شد تا در قدم اول و برای اینکه کار در شکل گسترده‌تری میان مردم عزیزمان عرضه شود، تصمیم به ارائه رایگان اثر گرفتیم. این در حالی است که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته قرار است این اثر در روزهای منتهی به سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی از شبکه‌های مختلف رسانه ملی پیش روی شنوندگان و بینندگان قرار می‌گیرد.

پوئم سمفونی "سرباز" یک کار پرعظمت است

پس از صحبت‌های سمیعی، میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: به نظر من سردار سلیمانی اکنون زنده‌تر از زمان حیاتشان هستند. او مردی است که این عشق و علاقه به وی در بین مردم ایران و هنرمندان به‌طور حتم دربرگیرنده شاخصه‌های یک قهرمان در تاریخ ملت ایران است. این‌ها توصیفاتی بدون اغراق است که سردار سلیمانی را در شجاعت و اخلاق معرفی می‌کند. پس اگر بخواهیم این شخصیت را تا حدودی بیان کنیم و به تصویر بکشیم زبان هنر است که آن هم در بیان این توصیفات ناتوان است و چه خوب که پوئم سمفونی "سرباز" تولید و منجر به تولید اثری شد که به اعتقاد من کار پرعظمتی است.

وی تصریح کرد: شاید خیلی‌ها گمان کنند که این اثر با بودجه زیادی تولید شده اما بنده شاهد هستم که این اثر با کمترین بودجه پیش روی مخاطبان قرار گرفته و دوستان ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان صدا و سیما واقعاً پای کار بودند. این کار قطعاً یک اثر به‌یادماندنی خواهد بود. بنده و همکارانم در حوزه هنری سهم ناچیزی در تولید اثر داشتیم اما امیدوارم این مسیر پاینده و مستمر به کار خود ادامه دهد.

کاری که با جان و دل انجام شد

بخش بعدی این نشست به صحبت‌های عبدالرضا صفایی مدیر ارکستر سمفونیک صدا و سیما اختصاص داشت و گفت: زمانی که کار به دست ما رسید، شرایطی بود که ارکستر به‌صورت جمعی نمی‌توانست در استودیو تولید شود اما چون این کار به نام سردار سلیمانی بود تمامی بچه‌های ارکستر تمام تلاش خود را انجام دادند تا کار سر زمان مشخصی که تعیین شده بود به مرحله اجرا برسد. در این راه به‌محض این که آرمان مهربان به‌عنوان آهنگساز کار مشخص شد مراحل اجرایی را آغاز کردیم و چون کار از روی دل تولید شده بنابراین نوازندگان و سایر اعضای اجرایی نیز با جان و دلشان کار را به سرانجام رساندند.