به گزارش هنرآنلاین، ارکستر سمفونیک زاگرب پوئم سمفونیک "چنین گفت زرتشت" اثر علی رهبری را جمعه دوم آبان (23 اکتبر) در شهر زاگرب پایتخت کرواسی به روی صحنه می‌برد.

خواننده ارکستر رضا فکری است. این ارکستر به همراه گروه کر فیلارمونیک زاگرب که این بار با زبان فارسی می‌خوانند کنسرت خود را اجرا خواهد کرد.

وزیر فرهنگ و وزیر امور خارجه کرواسی، شهردار زاگرب، سفیر ایران در کرواسی و چند تن از مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور مهمانان کنسرت ارکستر زاگرب هستند.

سمفونیک "چنین گفت زرتشت" یازدهمین و آخرین شماره از مجموعه "مادرم ایران" است که برای خواننده تنور و ارکستر بزرگ ساخته شده است. این برای نخستین بار است که روی سخنان زرتشت قطعه موسیقی نوشته شده است.

مجموعه مادرم ایران با قطعه "نوحه‌خوان" که روایتگر واقعه عاشورا است شروع می‌شود و با پوئم سمفونیک "چنین گفت زرتشت" که از سخنان و گفته‌های زرتشت است خاتمه می‌یابد. این قطعه قرار است قبل از اجرای کنسرت با حمایت کمپانی ناکسوس ضبط شده و به‌زودی راهی بازار جهانی شود.

علی رهبری قرار است اجرای کنسرت "چنین گفت زرتشت" را که یک ساعت است، به مردم کرواسی تقدیم کند؛ چراکه مردم این کشور معتقدند با ایرانیان قرابت فرهنگی دارند و اصالتشان از ایران باستان آمده است.

رهبری سال‌ها مدیریت هنری و رهبری دائم ارکستر زاگرب را بر عهده داشته است. رهبری پیش از این مدیریت ارکسترهای سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران را در کارنامه دارد. رهبری برای انتخاب خواننده این اثر از چندین خواننده ایرانی و غیر ایرانی تست گرفت و درنهایت رضا فکری را انتخاب کرد.

رضا فکری پیش از این به‌عنوان سولیست در ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری حضور داشته است.

علی رهبری تمرینات خود را در زاگرب آغاز کرده است.