سرویس موسیقی هنرآنلاین: با آغاز ماه محرم فضای جامعه به رنگی دیگر درمی‌آید و فضای موسیقی کشور نیز تحت تأثیر رویداد کربلا قرار می‌گیرد. در این پرونده سعی کرده‌ایم نواهای محرمی را که طی سال‌های مختلف محبوب شده‌اند با ترکیب متنوعی از سبک‌های مختلف معرفی کنیم:

"شتک" از همایون شجریان

این قطعه از آلبوم "نه فرشته‌ام نه شیطان" است و بر مبنای ترانه‌ای از حسین منزوی ساخته شد و تهمورس پورناظری در آن سه‌تار می‌نوازد.

"نشد" از علی عبدالمالکی

این قطعه از آلبوم "مخاطب خاص" برای حضرت عباس (ع) اجرا شد و یکی از بهترین قطعات این آلبوم است.

"کربلا" از محسن یگانه

سال 92 آلبومی مشترک از بنیامین بهادری، محسن چاوشی، مهدی یغمایی، ماهان بهرام خان، علیرضا طلیسچی، محسن یگانه، محمد علیزاده و رضا صادقی منتشر شد که در آن سال جزو پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی شد. محسن یگانه در این آلبوم با قطعه "کربلا" حضور داشت. این ترانه در بیان مظلومیت امام حسین و یارانش و لعن بر یزید و حامیانش سروده شد.

"آتش عطش" از احسان خواجه‌امیری

احسان خواجه‌امیری تاکنون قطعات زیادی به مناسبت ایام محرم و صفر منتشر کرده است. یکی از این قطعات "آتش عطش" است. ترانه سرای این قطعه مرحوم دکتر افشین یداللهی بود و مهرداد نصرتی به عنوان آهنگساز و ایمان حجت به عنوان تنظیم‌کننده خواجه‌امیری را در این قطعه همراهی کردند. این قطعه نیز در سال 95 منتشر شد.

"ظهر عطش" از محسن چاوشی

یکی از قطعات آلبوم "سلام آقا" که در سال 92 منتشر شد، "ظهر عطش" با صدای محسن چاوشی بود. این قطعه نیز یکی از محبوب‌ترین قطعات این آلبوم بود و توانست نظر مخاطبان موسیقی را به خود جلب کند. ترانه این کار از محمدرضا آغاسی است و محسن چاوشی نیز آهنگسازی این قطعه را برعهده داشت.

"دیوونه کن" از مسیح و آرش

مسیح و آرش دو خواننده جوان کشور قطعه "دیوونه کن" را به مناسبت ایام محرم و صفر منتشر کردند که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. ترانه و ملودی این قطعه از آرش است و سعید انصار نیز تنظیم و میکس و مسترینگ قطعات را بر عهده داشت.

"هیهات" از حامد همایون

حامد همایون در ابتدای فعالیت هنری خود قطعه "هیهات" را به مناسبت ایام محرم و صفر منتشر کرد که این قطعه نیز همانند قطعات دیگر این خواننده مورد استقبال هوادارانش قرار گرفت. این قطعه در سال 95 منتشر شد و سهیل حسینی ترانه سرای این قطعه بود و حامد همایون آهنگسازی آن را برعهده داشت.

"گهواره" از امیرعباس گلاب

امیرعباس گلاب نیز قطعات زیادی به مناسبت ایام محرم و صفر منتشر کرده است. یکی از این قطعات، "گهواره" است.

"مشک بی آب" از میثم ابراهیمی

میثم ابراهیمی به مناسبت اربعین حسینی قطعه "مشک بی آب" را با ترانه و آهنگسازی منصور فرهادیان و تنظیم و میکس و مسترینگ نیز برعهده فرزاد حسنلو است.