سرویس موسیقی هنرآنلاین: آیین رونمایی از قطعه تصویری "نوای آدمیت" با آهنگسازی سهراب کاشف که با هدف قدردانی از کادر درمانی کشور تولید شده است، روز پنجشنبه 16 مرداد در مراسمی با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و محمد اله‌یاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی نیز در این مراسم حضور داشتند.

همه ما با هم برای پیروزی و توقف برای مشکل پیش‌آمده از جان مایه می‌گذاریم

در ابتدای برنامه سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ابتدای سخنان خود به جامعه پزشکان، پرستاران و درمانگران خدوم و دلسوز ایران خسته نباشید می‌گویم.

او‌ ادامه داد: در این روزها و ماه‌های سخت حتی با چشم بسته نیز می‌توان رشادت درمانگران ایرانی را مشاهده کرد. می‌توان به‌روشنی نسبت میان ستایش‌های تاریخی از درمانگران در فرهنگ و ادب و هنر ایران را با مصادیق مسئولیت شناس و از جان گذشته آن درک کرد.

وی‌ افزود: اگر هنر ایران به شهادت تاریخ و آثار ارزشمند بازمانده در تمامی رشته‌ها بازنمودن انسان آسمانی و آدمی سرشار از فتوت و مروت و جهان آرمانی را تکلیف خود می‌داند، این دنیا در هر صنف و مشغله‌ای کمال خود را در نشان دادن همان عیار می‌بیند و کیمیای این قدم، ایثار و گذشتن از خود است.

حسینی همچنین گفت: دفاع مقدس جلوه‌گاه جانانه ایثار بود و امروز تهاجم تلخ و تند یک ویروس و ابتلا و انتقام سخت جهان و ازجان‌گذشتگی درمانگران کشور تجلی معنای بلند ایثار و فتوت است. هنرمندان ایران در تمام رشته‌ها در شش ماه گذشته با این که در شرایط بسیار سختی قرار داشتند، اما در عین حال با قدم، قلم و هر ابزار ممکنی برای قدردانی از کادر درمان به فعالیت پرداختند.

او تأکید کرد: افزایش تولیدات هنری ازجمله قطعات آثار موسیقایی که نسبت به سال گذشته دو برابر شد، ایجاد کارگاه‌های تولید ماسک آفرینش آثار مخصوص به همین مناسبت و حضور در صحنه‌های مختلف، صدها اثر و ده‌ها رویداد با همت اهل هنر همچنان ادامه دارد.

معاون امور هنری اضافه کرد: تازه‌ترین اثر، قطعه‌ای است به کوشش بنیاد رودکی توسط ارکستر ملی ایران ساخته و پرداخته شده است. نغمه این اثر کاری از آهنگساز جوان جناب آقای سهراب کاشف است که اجرای آن به شیوه‌ای بدیع سامان یافته تا نشان دهند همه ما با هم برای پیروزی و توفق برای مشکل پیش‌آمده از جان مایه می‌گذاریم. امروز این جمع به نمایندگی از خانواده بزرگ هنرمندانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده‌اند تا ضمن رونمایی از این اثر، آن را به درمانگران نجیب، دلاور و ایثارگر کشور تقدیم کنم.

فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین اولویت ما بود

سپس سهراب کاشف آهنگساز اثر و رهبر ارکستر ملی ایران هم گفت: در نخستین روزهای پرالتهاب همه‌گیری ویروس کرونا، این ابیات سعدی (بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که آفرینش ز یک گوهرند) پرتو نوری بود بر قلب پدرم و تضمینی را بر روی اشعار سعدی سرود که جان مایه ساخت قطعه "نوای آدمیت" شد.

او‌ ادامه داد: اگرچه موسیقی آن را تقریباً به‌یک‌باره در ذهن شنیدم، اما زمان زیادی را صرف اصلاحات و جزئیات ارکستراسیون کردم. موسیقی ساخته شد، اما با توجه به شرایط گسترش ویروس کرونا امکان اجرا وجود نداشت. ضبط این قطعه با حضور 130 خواننده و نوازنده در تالار رودکی در روزهای کرونایی و به‌صورت آنسامبل و گروهی امری محال به نظر می‌رسید.

او‌ تأکید کرد: فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین اولویت ما بود و مشکلات فنی متعددی را برای فرآیند ضبط ایجادمی کرد. از سوی دیگر، به ضبط جداگانه سازها دلم راضی نمی‌شد و با وجود سختی‌ها نمی‌توانستم و نمی‌خواستم از کیفیت ضبط هم‌زمان سازها چشم‌پوشی کنم. همه راه‌ها بسته بودند و همچنان این آرزوی من پابرجا بود و چاره‌ای نبود جز پیمودن یک مسیر سخت و ناهموار. برای نماهنگی چند دقیقه‌ای از اسفندماه تا به امروز چندین ماه برنامه‌ریزی و کار پیچیده و دقیق انجام شد تا با وجود پیچیدگی‌های بسیار، نتیجه هرچه ساده‌تر می‌شد. هدف این بود که مخاطب پیچیدگی‌ها را احساس نکند. به‌منظور کاهش ریسک ابتلا و پرهیز از تجمع، ضبط صدا در گروه‌های سازی جداگانه انجام شد این موضوع پیچیدگی‌هایی را در رهبری ارکستر و هم‌نوازی موجب می‌شد.

کاشف اضافه کرد: همچنین به‌منظور رعایت فاصله‌گذاری نوازندگان، هر گروه در آرایش ارکستری غیرمعمول و در نتیجه با شنیداری متفاوت، به هم‌نوازی پرداختند. این موضوع نه‌تنها هم‌نوازی را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌داد، بلکه تدابیری را در صدابرداری می‌طلبید. بنابراین برای ضبط تنها چند دقیقه موسیقی، با تدابیر ویژه بهداشتی در گروه‌های کوچک‌تر و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، طی دو روز بی‌وقفه فرآیند ضبط تا نیمه‌های شب ادامه داشت.

این آهنگساز همچنین گفت: برای همکاری خالصانه تک‌تک اعضا در این روزها سپاسگزاری می‌کنم. بهره‌گیری از دانش و امکانات روزآمد صدابرداری، از نکات قابل توجه این پروژه بود و سعی شد تا نتیجه درخوری داشته باشد. فرآیند رسیدن به طراحی و تصاویری ساده و در عین حال اثرگذار که با موسیقی به‌خوبی ترکیب شود، خود مستلزم ساعت‌ها کار و ادیت‌های بسیار بود. مراحل تصویربرداری نیز در این شرایط بسیار پیچیده و دشوار بود.

او در پایان گفت: به دلیل شیوع بیماری، امکان فیلمبرداری در بیمارستان به‌هیچ‌وجه وجود نداشت و با بهره‌گیری از امکانات روزآمد سینمایی و جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه و با تدابیر دوست هنرمندم جناب آقای علی نوری اسکویی مکانی متروکه تبدیل به بیمارستانی پر از بیمار، پزشک و پرستار شد. به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از کارگردانی چندمرحله‌ای و غیرخطی بهره گرفته شد. این نماهنگ چند دقیقه‌ای با این شرایط در ابعاد یک کنسرت بزرگ و یک فیلم سینمایی، پیچیدگی‌های بسیاری داشت که تمام مراحل پیش‌تولید، تولید و پس از تولید سینمایی و ضبط ارکستر کر را شامل می‌شود. تمام این مراحل با جان و دل انجام گرفت تا کاری که به جامعه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی تقدیم می‌گردد، در نوع خود بدیع و درخور باشد. تا جایی که می‌دانم، با انجام این کار از برخی جنبه‌های ایده‌بخش نیز ارکستر ملی ایران در این راه پیشگام بوده است. اگر کاری را برای تقدیر از کادر درمان انجام می‌دهیم، قطعاً نمی‌خواهیم بر تعداد بیماران کرونا و رنج‌های کادر درمانی بیفزاییم امروز با افتخار اعلام می‌دارم که تمام این مراحل دشوار، در تیمی حدود 200 نفری با درایت مسئولین و با رعایت تک‌تک اعضای تیم به نحوی انجام شد که با وجود جمعیت زیاد، ساعات طولانی و خستگی‌ها، هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا برای این اعضا نداشتیم و این موضوع از همه‌چیز برای ما مهم‌تر بود چرا که باور داریم تمام دشواری‌ها در برابر سختی‌ها و زحمات شما کادر درمان ناچیز است.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی1

باید به قدرت و خدمات کادر درمانی در دوران جنگ افتخار کنیم

در ادامه برنامه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی گفت: حوزه درمان ‌کشور در طول سال‌های متمادی و تاریخ این کشور به‌ویژه چهل سال گذشته همیشه در کنار مردم بوده است. ما در دوران هشت ساله جنگ نیز شاهد همکاری و همیاری کادر پزشکی را در کنار مدافعان وطن بودیم، این قشر تمام همت خود را برای تلفات کمتر در جنگ به کار گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: جریان درمان کشور در مقاطع مختلف تاریخ ما جایگاه خاصی داشته است. در سال ۵۷ تنها ۱۴ هزار نیروی درمانی در کشور داشتیم و در هشت سال دفاع مقدس همین کادر کار سخت درمان کشور را بر عهده گرفت، در عملیات کربلای ۵ بیش از هزار نفر از کار درمانی درگیر این عملیات بودند و ۴۰ هزار نفر رزمنده را درمان کردند. تمام کادر درمانی در دوران دفاع مقدس در لایحه‌های مختلف اعم از اورژانس خط مقدم و بیمارستان‌های صحرایی تا بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های داخل شهر همه درگیر جنگ بودند، همین بیمارستان‌های صحرایی و اتاق عمل‌هایی که داشتند از تلفات بیشتر جلوگیری کرد، عرف جهانی در رساندن مجروحین به اتاق عمل بیمارستان‌های صحرایی بین ۷۰ تا ۹۰ دقیقه است، اما در دوران دفاع مقدس مجروحین ما در میانگین زمانی ۲۵ دقیقه به بیمارستان‌ها منتقل می‌شدند و همین امر ۳۵ درصد از تلفات را کم ‌کرد.

وی افزود: تاریخ جنگ را شاید بدون تاریخ پزشکی آن نتوان نوشت، در زمان بمباران‌ شیمیایی، همانند امروز که درگیر ویروس کرونا هستیم هیچ شناختی از این ویروس نبود، اما انرژی، ایمان، پیگیری و توکل به خدا باعث شد کادر درمانی در مقابله با وضعیت بیماران شیمیایی پیروز و موفق بیرون بیاید، بنابراین در چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید به قدرت و خدمات کادر درمانی در این دوران افتخار کنیم. ما در پنج ماه گذشته نیز شاهد تلاش بی‌وقفه کادر درمانی بودیم و در تاریخ کشور این زحمات ثبت خواهد شد، امروز کادر درمانی هم مدافع سلامت مردم و هم شهدایی در این راه داشته است، کمک‌هایی که کادر درمان به توان‌یابی و توان‌سنجی جامعه کرده فراموش‌نشدنی است.

صالحی با اشاره به تلاش‌های اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در دوران شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر نیز در این دوران به دنبال کادر درمان آمد و در این شش ماه جریان هنر کشور دوران پرافتخار خود را پشت سر گذاشت و مسئولیت اجتماعی خود را به‌خوبی انجام داد. امیدواریم هدیه کوچک امروز عرصه هنر به روحیه کادر درمانی کشور بیش از پیش کمک کند.

وی با تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه افزود: خبرنگاران در طول این چهل سال و به‌ویژه امسال همیشه در مسائل اجتماعی فعال بودند، در آغاز سال ۹۸ اتفاقات سیل را داشتیم و امسال نیز باوجود بیماری کرونا اصحاب رسانه در کنار مردم بوده و مشکلات را به تصویر کشیدند. به هر حال شرایط سختی برای قشر خبرنگار وجود داشته و دارد اما هیچ‌گاه این باعث نشده که این قشر مشکلات مردم را رها کرده و به آن نپردازد، در سال ۹۹ هم یکی از اقشاری که در کنار مدافعان سلامت قرار گرفتند اصحاب رسانه بودند که با هدایت‌های خود تلاش کردند تا جامعه را از خطرات حفظ کنند.

ابراز لطف و همدلی هنرمندان و مردم بار سنگین مدافعان سلامت را کاهش داد

بعد از اتمام صحبت‌های وزیر ارشاد، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: من به‌عنوان سرباز کوچک‌ نظام سلامت زانو می‌زنم و دست آفرینندگان این قطعه را می‌بوسم و از آن‌ها تشکر می‌کنم.

وی افزود: همکاران ما در روزهای سخت کشور و تحریم‌های ظالمانه و شرایط دشوار اقتصادی با بیماری کرونا مبارزه کردند و عزیزانی نیز در این را شهید شدند. آنچه بار سنگین مدافعان سلامت را کاهش داد ابراز لطف و همدلی هنرمندان و مردم بود.

او ادامه داد: این کار زیبا دل همکاران ما را گرم خواهد کرد و سبب افزایش سرعت در خدمت‌رسانی آن‌ها به بیماران خواهد شد.

نمکی همچنین گفت: هنرمند، عاشق دل‌سپرده‌ای به پاکی، مهربانی و زلالی و شفافیت است. موسیقی و شعر نیز در تاریخ این کشور حماسه‌ها خلق کردند، شورها به پا کردند و شَرها خواباندند. زیباترین آمیزه شعر و موسیقی در بزرگداشت واقعه کربلا رقم خورده است و حتی با کندوکاو بیشتر می‌بینیم در واقعه عاشورا و تاسوعا نیز موسیقی حماسه خلق کرده است. با نگاه به نقاره‌زنی‌های حرم امام رضا می‌بینیم زمانی که دهان شیعه را بسته بودند موسیقی چه زیبا توانست مظلومیت شیعه را نشان دهد.

او اضافه کرد: عشق مرحله‌ای فراتر از همه‌ زیبایی‌های جهان است. در روزهای اول شیوع بیماری آن‌قدر ترس نسبت به کووید-۱۹ وجود داشت که حتی خانواده بیمار از نزدیکی به او ترس داشتند اما همکاران ما لحظه‌ای از مراقبت از بیماران غافل نشدند و حتی در این راه شهید شدند.

وی ضمن آرزوی طول عمر با عزت برای هنرمندان، اظهار کرد: تردید ندارم این اولین همدلی و وفاق ملی گسترده پس از هشت سال دفاع مقدس است و امیدواریم به همین شیوه شاهد حذف بیماری از کشور باشیم.

وی افزود: هنرمندان نیز مانند مردم در حال تجربه شرایط زندگی و کار جدید هستند و شیوه زندگی با کرونا را می‌آموزند. امیدواریم باشرایط فعلی شاهد خلق آثار خوبی از هنرمندان باشیم.

وزیر بهداشت در خاتمه با تبریک روز خبرنگار، گفت: این بزرگواران از روز اول شیوع بیماری در اطلاع‌رسانی و شفافیت به ما کم کردند که زانو می‌زنم و دستشان را می‌بوسم.

در انتهای برنامه لوح تقدیر از سوی وزیر ارشاد و سی دی قطعه تصویری توسط کاشف به وزیر بهداشت اهدا شد.