به گزارش هنرآنلاین، تک‌آهنگ "سرمست" عنوان اولین تجربه اجرایی گروه موسیقی مانو به هنرمندی امیر بهزاد و نوید نیکبخت است که با شعر و صدای مرحوم اسحاق انور منتشر شد. در این قطعه جان کایا تنظیم‌کننده و نوید نیکبخت تهیه‌کننده دیگر عوامل اجرایی را تشکیل می‌دهند.

امیر بهزاد در توضیح این قطعه نوشته است:

"قطعه "سرمست" اولین تجربه گروه مانو، اثری است شکل گرفته بر پایه همفکری، ساعت‌ها گفت‌وگو و روزها کار گروهی؛

 هدف ما از ساخت این قطعه تلفیق جدیدی از موسیقی ایرانی و موسیقی غربی بود که در "سرمست" این ترکیب به همراه موسیقی جز انجام شد. قطعه‌ای با شوریدگیِ بداهه جز و عشق و عرفان موسیقی ایرانی. فضایی که در موسیقیِ امروز ما آثار کمی در این فرم ارائه می‌شود و این دلیلی بود تا گروه مانو آن را تجربه کند.

یکی دیگر از اهداف بنده، نوید نیکبخت و اسحاق انور در قالب گروه مانو ماجراجویی در تلفیق موسیقی ایرانی با سایر موسیقی‌های اصیل دیگر بود؛ نوشتن موسیقی در فضای گروه و همچنین ارتباط و همکاری با موزیسین‌های خارجی برای ارائه آثاری که به آن کمتر توجه شده است و البته کمک به فرهنگ شنیداری امروز موسیقی ایران.

اسحاق انور آسمانی شد ولی بی‌شک تأثیر تفکر و هنر او در مانو برای همیشه با ما خواهد بود.

و در آخر گروه مانو به‌زودی مجموعه‌ای را که برای آلبوم اول با اسحاق انور انجام شد و به علت درگذشت او نیمه‌کاره ماند منتشر خواهد کرد. یادش گرامی"

نوید نیکبخت آهنگساز و یکی دیگر از اعضای گروهمان و نیز پیش از این درباره قطعه "سرمست" گفت: در ضبط قطعه "سرمست" ما از گروه جان کایا به‌عنوان یک پیانیست ترکیه‌ای کمک گرفتیم. به هر حال موسیقی جز در کشور ترکیه از پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده که می‌توان گفت دارای بهترین موزیسین‌های جز خارج از هنرمندان آمریکایی هستند. جان کایا با تنظیم خوب خودش دقیقاً درک کرد که چه طور ریتم و هارمونی غربی را به آواز سنتی ایران ربط دهد. در این راستا هنرمندان دیگری از کشور استانبول نیز همراه ما بودند که فکر می‌کنم در ارتقای سطح کیفی این قطعه بسیار به ما کمک کردند.

این آهنگساز و تهیه‌کننده درباره نحوه فعالیت‌های گروه تازه تأسیس مانو توضیح داد: ایده و عقیده‌ای که در گروه مانو وجود دارد اصلاً پیچیده نیست. ما با تأسیس گروه مانو در حقیقت می‌خواهیم رابطه‌های جدیدی بین موسیقی‌هایی که دوست داریم برقرار کنیم. در اولین مورد بین موسیقی جز و موسیقی سنتی این فرم مشترک صورت گرفت. به اعتقاد من قطعه "سرمست" که به‌عنوان اولین اثر گروه مانو در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که یک موزیسین فوق‌العاده با درک بالا از ریتم و دستگاه‌های خارجی می‌توانست از آن سربلند بیرون بیاید. در این شرایط مرحوم اسحاق انور چنین موزیسینی بود که قبل از به نتیجه رسیدن کار از پیش ما رفت.

قطعه "سرمست" با مجوز شماره 310-1399 دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره 27931 کتابخانه ملی توسط موسسه "آژیراک هنر هشتم" و صدابرداری در استودیو "هنر هشتم" در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.