سرویس موسیقی هنرآنلاین: پهلوان رسول بخش زنگشاهی که از او به‌عنوان برجسته‌ترین نوازنده ساز قیچک در سیستان و بلوچستان یاد می‌شود، از دنیا رفت.

مهر با انتشار خبر درگذشت این استاد برجسته موسیقی نواحی نوشت: زنده‌یاد زنگشاهی نواختن ساز قیچک (سرود) را از 14 سالگی و از پدرش آموخت این در حالی است که نواختن ساز در خانواده او به هشت نسل می‌رسد.

مرحوم زنگشاهی دارای درجه یک هنری (معادل دکتری) از شورای ارزشیابی کشور بود و سال 1395 در مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به‌عنوان چهره برتر قیچک ایران تجلیل شد. این هنرمند موسیقی اقوام منطقه بلوچستان همچنین دکترای افتخاری از دانشگاه پاریس در فرانسه داشت و تجربه برگزاری کنسرت‌هایی در فرانسه، سوئد، بلژیک، آلمان، سوئیس و ایتالیا را نیز داشت.

چندی پیش آلبوم آثار او با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان و انجمن موسیقی استان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

در پی درگذشت این هنرمند، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پیامی نوشت: "درگذشت استاد رسول بخش زنگشاهی از مفاخر ارزشمند موسیقی نواحی کشور و عضو صندوق اعتباری هنر موجب تأسف و تأثر گردید. او یکی از گنجینه‌های بزرگ موسیقی ایران‌زمین خصوصاً استان سیستان و بلوچستان بود که در تداوم و اعتلای موسیقی خطه سیستان و بلوچستان خدمات شایانی انجام داد. بی‌شک نام او در تاریخ موسیقی نواحی کشور و در یاد علاقه‌مندان موسیقی بلوچ زنده خواهد ماند. اینجانب ضایعه درگذشت این هنرمند عزیز را به جامعه هنری کشور، دوستداران و خانواده عزیزش و هنرمندان صبور سیستان و بلوچستان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال رحمت الهی برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای خانواده محترمش آرزو می‌نمایم."

حسین مسگرانی رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان نیز در پیام تسلیت خود آورده است: "جامعه فرهنگ و هنر استان در غم از دست دادن هنرمندی کم‌نظیر و برجسته عرصه موسیقی استاد رسول بخش زنگشاهی، به سوگ نشست. مصیبت و غم از دست دادن نوازنده بی‌همتای قیچک، استاد بزرگ عرصه موسیقی جامعه موسیقیایی و دوستداران وی را اندوهگین کرد، بی‌گمان نام ایشان در تاریخ موسیقی کشور و استان ماندگار خواهد بود. از دست دادن استاد زنگشاهی برای موسیقی استان ضایعه دردناکی است که جا دارد خدمت جامعه فرهنگ و هنر، خصوصاً اهالی موسیقی استان و خانواده آن مرحوم تسلیت گفته و از درگاه خداوند رحمان برای ایشان مغفرت و رحمت الهی را مسئلت دارم. بدون شک ایشان از تأثیرگذارترین هنرمندان بلوچستان به شمار می‌رود که دیگر تکرار نخواهد شد."

زنگشاهی دو سال پیش به دلیل بیماری دیابت یک پای خود را از دست داد و در دوران زندگی خود از پای مصنوعی استفاده می‌کرد. ندیم و سهیل دو فرزند او هستند که راه پدرشان را ادامه می‌دهند.