به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، تور مجازی و بخشی از گنجینه فرهنگسرای نیاوران و نیز پوستر رویداد موسیقی ایران و اتریش، یکشنبه 15 با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، سعید رزمی مدیرکل امور اداری و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و امیر عبدی‌پور بنیان‌گذار و دبیر کل موسسه جهانی نوروز از حاضران در مراسم بودند.

عباد رضا اسلامی رئیس فرهنگسرای نیاوران در سخنانی با ذکر این مطلب که تلاش می‌کنیم تا فعالیت‌های این مجموعه فرهنگی و هنری بر اساس اهداف تبیین شده معاونت هنری باشد گفت: تور مجازی فرهنگسرای نیاوران شامل بخش‌های مختلفی چون نگارخانه، سالن‌های اجرای برنامه، کتابخانه و ... است. با توجه به فضای حاکم بعد از بیماری کرونا سعی شد از طریق فضای مجازی فرهنگسرای نیاوران و به‌طور خاص بخشی از گنجینه آن به علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایران‌زمین معرفی شود.

رئیس فرهنگسرای نیاوران با ذکر این مطلب که بسیار خوشحالم که فعالیت‌های مشترک ایران و اتریش به صورت یک جریان در حال حرکت است خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید روابط فرهنگی ایران و اتریش از دوران صفویه تا به امروز بسیار مستحکم و پایدار بوده است.

وی افزود: در حوزه بین‌الملل فرهنگسرای نیاوران قابلیت‌های بسیاری دارد و امیدوارم بتوانیم با اهداف و کارکردهای مشخص دورنمای بسیار خوبی را برای نیاوران رقم بزنیم.

بعد از صحبت‌های عباد رضا اسلامی، جابر یزدانخواه مجری و طراح تور مجازی و بخشی از گنجینه فرهنگسرای نیاوران توضیحاتی را در خصوص اهمیت تور مجازی در دوران معاصر ارائه داد و در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف تور مجازی فرهنگسرای نیاوران برای حضار پرداخت.

علی‌رضا ناظم‌الرعایا نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتریش دیگر سخنران این برنامه بود. وی در سخنانی با اشاره به اجرای پروژه کوشک نخبگان در محوطه سازمان ملل گفت: بعد از تجربه موفقی که در پروژه کوشک نخبگان داشتیم و توانستیم مجسمه چهار دانشمند بزرگ ایران ابوریحان بیرونی، زکریای رازی، خیام و ابن سینا را در زیر بنایی با عنوان چهارطاقی، در محوطه سازمان ملل در وین بسازیم و در مقابل دید همگان قرار دهیم تصمیم گرفتیم کنسرتی میان نوازندگان برجسته ایران و اتریش در فرهنگسرای نیاوران برگزار کنیم.

وی ادامه داد: امروز بسیار خوشحالم که از پوستر این برنامه رونمایی می‌شود و امیدوارم 25 تیرماه برنامه رویداد موسیقی ایران و اتریش بتواند میزبان خوبی برای اصحاب فرهنگ و هنر باشد.

سپس سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد با حضور در جایگاه با اشاره به این مطلب که بسیار خوشحالم که در مدت سه ماه فعالیت آقای عباد رضا اسلامی کارهای بسیار خوبی در فرهنگسرای نیاوران اتفاق افتاده است، گفت: زبان هنر زبان بی‌نیاز از ترجمه است و هنر از نهان آدمی شکل می‌گیرد ایران یک درصد از خاک دنیا را دارد، اما میراث‌دار 10 درصد از مواریث فرهنگی و هنری عالم است. این مسئولیتی را برای ما ایجاب می‌کند و آن این که باید داشته‌های فرهنگی و هنری‌مان را با دنیا به اشتراک بگذاریم.

وی افزود: در سفری که ترسا ایندجین معاون فرهنگی وزارت امور خارجه اتریش به ایران داشتند مقدمات برنامه‌ای طرح‌ریزی شد که منجر به اتفاقات خوب برنامه‌های فرهنگی و هنری میان دو کشور خواهد شد.

معاون هنری وزیر ارشاد با ذکر این مطلب که امیدوارم گام‌های خوبی با انجمن دوستی ایران و اتریش در زمینه فرهنگ و هنر برداشته شود، خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه رویداد موسیقی ایران و اتریش طلیعه روشنی برای همکاری درازمدت میان این دو کشور دوست در دیگر حوزه‌های فرهنگی و هنری خواهد بود.

در ادامه این برنامه با حضور سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، امیر عبدی پور بنیان‌گذار و دبیر کل موسسه جهانی نوروز و عباد رضا اسلامی رئیس فرهنگسرای نیاوران از پوستر برنامه رویداد موسیقیایی ایران و اتریش رونمایی شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از تور مجازی فرهنگسرای نیاوران می‌توانند به سایت www.fniavaran.ir مراجعه کنند.