سرویس موسیقی هنرآنلاین: با گذشت چند روز از ماه‌ مبارک رمضان، سرانجام پازل تیتراژخوان‌های ویژه‌برنامه‌های تلویزیون تکمیل شد تا به مدت یک ماه صدای خواننده‌های مطرح موسیقی پاپ از تلویزیون شنیده شود.

از آنجا که رمضان امسال کمی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته سپری می‌شود و بحران کرونا تا حدودی ویژه‌ برنامه‌های تلویزیون در این ماه را دستخوش تغییر کرده است، دیگر دیگر خبری از پخش ویژه‌برنامه‌هایی مثل "عصر جدید" و "خنداونه" نیست. از طرفی مراقبت‌های پزشکی و قرنطینه خانگی نیز سبب شده تا این روزها مردم همه چشم و امیدشان به سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی باشد.

سال‌های سال است که برنامه‌های ماه رمضان جزو پرطرفدارترین برنامه‌های تلویزیون شناخته می‌شوند و عوامل سریال‌ها و ویژه‌ برنامه‌های تلویزیون سعی می‌کنند در این ماه صداهای خوانندگان مطرح را به خانه‌های مردم بیاورند و به نوعی برنامه‌های خود را نیز پربیننده کنند.

آهنگ تیتراژ برنامه‌های تلویزیونی همیشه به واسطه مخاطبان بی‌شماری که دارند تأثیرگذاری زیادی در آینده حرفه‌ای خوانندگان جوان دارد و شرایطی را فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند مسیر معروف شدن را سریع‌تر از حد معمول طی کنند. معمولاً سال‌های گذشته در کنار خوانندگان مطرحی که آهنگ تیتراژ می‌خواندند، برخی برنامه‌ها به سراغ خواننده‌های جوان و ناشناس هم می‌رفتند ولی امسال اغلب برنامه‌های تلویزیونی ترجیح داده‌اند که ریسک نکنند و به همین خاطر از صداهای آشنا استفاده کرده‌اند.

در ادامه این گزارش به معرفی برخی آهنگ‌هایی می‌پردازیم که در تیتراژهای برنامه‌های تلویزیون در ماه مبارک رمضان به کار رفته‌اند.

رضا صادقی - دعوت

رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ کشورمان که تجربه خواندن چند آهنگ خوب ویژه ماه رمضان را را در کارنامه خود دارد، امسال آهنگ تیتراژ ابتدایی ویژه‌برنامه افطار شبکه یک سیما به نام "دعوت" را خوانده است. این قطعه با ترانه‌ای از پیام ربیعی، آهنگسازی و تنظیم مهدی ابراهیمی‌نژاد و صدای رضا صادقی به عنوان آهنگ تیتراژ ابتدایی ویژه‌برنامه دعوت در نظر گرفته شده است که هم‌زمان با پخش اولین قسمت از برنامه پخش شد.

برنامه دعوت به تهیه‌کنندگی مجتبی کشاورز و حضور حجت‌الاسلام محمد برمایی به عنوان مجری کارشناس از ابتدای ماه مبارک رمضان ساعت 19:20 روی آنتن شبکه یک سیما رفته است.

محمد معتمدی - سرباز

شبکه سه سیما سریال ماه رمضانی "سرباز" ساخته هادی مقدم‌دوست را در شب‌های این ماه مبارک روی آنتن می‌برد که محمد معتمدی برای این سریال آهنگ "دستم را بگیر" را خوانده است.

در این قطعه که توسط موسسه فرهنگی هنری "وصف صبا" منتشر شده، سید تقی سیدی شاعر، مسعود سخاوت‌دوست آهنگساز، میلاد فرهودی میکس و مسترینگ، پیتر ون تیلبورگ مدیریت ضبط خواننده عوامل اجرایی را تشکیل می‌دهند.

احسان خواجه امیری – بچه مهندس 3

احسان خواجه امیری که بارها صدای او را در سریال‌های ماه رمضان شنیده‌ایم، امسال خوانندگی آهنگ تیتراژ سریال "بچه مهندس 3" به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی سعید سعدی را برعهده دارد که این سریال هر شب ساعت 21:30 از شبکه دوم سیما پخش می‌شود. آهنگساز این قطعه هم بابک شهرکی است.

محسن چاوشی - مثل ماه

محسن چاوشی هم امسال در تیتراژخوانی برنامه‌های ماه رمضان سهم دارد و این بار نه آهنگ یک سریال، بلکه آهنگ تیتراژ ویژه‌‌برنامه افطار "مثل ماه" را برعهده گرفته است. برنامه‌ای که با همان تم و دکور برنامه محبوب ماه رمضان "ماه عسل" اجرا می‌شود و حتی اسمی شبیه آن دارد.

ویژه برنامه افطار شبکه سه سیما با اجرای رسالت بوذری در ایام ماه مبارک رمضان هر روز از ساعت 19:00 تا حوالی اذان مغرب روی آنتن شبکه سه می‌رود.

مصطفی پاشایی - خرمشهر

آهنگ تیتراژ ابتدایی ویژه‌ برنامه "خرم شهر" هم با صدای مصطفی پاشایی و با شعری از حامد عسکری، تحت‌ عنوان "لحظه ناب" است. یکی از نکات قابل توجه در این قطعه، استفاده از آخرین‌ ملودی ساخته شده توسط زنده‌یاد مرتضی پاشایی است که توسط برادرش خوانده شده است.

میکس و مسترینگ این موسیقی را سعید هامون بر عهده دارد و مهدی حسنی آن را تنظیم‌ کرده است. کارگردانی ‌و ساخت ویدیوکلیپ‌ "لحظه ناب" را محمدامین افشاری برعهده داشته است.

اولین برنامه "خرم‌ شهر" روز ششم اردیبهشت روی آنتن رفت و بینندگان می‌توانند در روزهای ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۸: ۴۵ شاهد ویژه‌ برنامه افطار شبکه سلامت سیما باشند.