به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی عصر پنجشنبه در بازدید از دبیرخانه‌ سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از نزدیک در جریان روند فعالیت‌های این جشنواره‌ قرار گرفت.

وی در جمع اعضای دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر با اشاره به اینکه جشنواره‌های فجر هم برای کشور و هم برای جامعه ایرانی اهمیت خاصی پیدا کرده است، گفت: جشنواره‌های فجر به‌نوعی به یک رسم سالانه تبدیل شده و برای مردم اهمیت دارد. برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز جشنواره‌های فجر به‌عنوان یک موضوعی که سال‌ها به وجود آمده است به‌نوعی یک کارنامه کاری محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: جشنواره موسیقی ویژگی‌هایی به‌طور عام و خاص دارد، به‌طور عام فراز و نشیب‌هایی در این هنر وجود داشته اما باید تلاش کرد تا کیفیت و نوع برگزاری این جشنواره سال به سال ارتقا پیدا کند و روند نزولی نداشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: با توجه به شرایطی که طی این چند سال برای کشور به وجود آمده است این جشنواره‌ها می‌تواند برخی از مسائل اجتماعی را کاهش دهد.

سید عباس صالحی

صالحی در مورد نحوه برگزاری جشنواره موسیقی فجر خاطرنشان کرد: جدول‌بندی دقیق و به هنگام در جشنواره به‌نوعی احترام و ادب به میهمانان جشنواره است، زیرا جشنواره نوعی دعوت از مردم است و زمان‌بندی درست در برپایی جشنواره قدرت انتخاب را برای مخاطب فراهم می‌کند، امسال تیم جشنواره موسیقی نظم خود را دارند و این جشنواره می‌تواند میزبانی خوبی را همچون گذشته داشته باشد.

وی افزود: این که یک ماه قبل از شروع جشنواره جدول نهایی تنظیم شده بسیار خوب است و با وجود اتفاقات هفته‌های اخیر جشنواره به‌خوبی شرایط را برای تکمیل جدول نهایی فراهم کرده و این نشان می‌دهد که نظم در دبیرخانه جشنواره حاکم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حوزه جشنواره‎ها نیاز داریم خط‌های ارتباطی را برقرار و بین موضوعات مختلف اتصال‌هایی را داشته باشیم، جشنواره‌ها باید برای حوزه خود فرصت‌سازی کنند، درواقع جشنواره‌ها باید کمک کنند در مورد مسائل حوزه خود گفت‌و‌گوهای علمی را انجام و سپس نتیجه‌گیری‌های به‌دست‌آمده را به سیاست‌گذاری تبدیل کنند.

صالحی ابراز داشت: اینکه موضوعات این جشنواره را تکثیر و در طول این جشنواره تا جشنواره بعدی ادامه دهیم امر مفیدی است، سند موسیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث است که با استفاده از مباحث علمی در جشنواره موسیقی فجر می‌توان موضوعات کاربردی را نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی ذیل سند موسیقی مطرح کرد.

وی با اشاره به برپایی جشنواره در استان‌های دیگر نیز بیان کرد: حوزه استان‌ها بسیار مهم و اقداماتی که تا به امروز انجام شده خوب بوده است، فراموش نکنیم خلاقیت قابل توجهی در فضای استان‌ها داریم و هرقدر خود را به فضای استان‌ها نزدیک کنیم به‌سرعت حرکت خود در این ‌حوزه افزوده‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جشنواره موسیقی فجر یک جشنواره ملی است و باید تلاش کرد همه استان‌ها در آن حضور داشته باشند، استان‌ها یکی از بخش‌هایی هستند که در سرعت تلاش‌ها و پویش‌ها می‌توانند به این رویکرد کمک کنند

صالحی در مورد توجه به استان سیل‌زده سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان باید به‌عنوان یک موضوع ملی در فضای جشنواره مورد توجه قرار گیرد. فضای سیستان و ‌بلوچستان به‌موجب جشنواره‌های فجر باید عوض شود و بر روی این موضوع باید کار کرد.

وی ادامه داد: در بخش بین‌الملل هم گروه‌های خوبی به کشور دعوت شده‌اند، به هر میزان بتو‌انیم فضای کشور را با میهمانان خارجی همراه کنیم کارکرد ملی دارد و نشان می‌دهد ایران همچنان امن است، در اصل حضور این گروه‌ها هم جشنواره را پررونق‌تر می‌کند و هم کارکرد ملی دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در بخش سایت جشنواره موسیقی فجر امسال اتفاقات خوبی رخ داده زیرا این فرصت پدید می‌آید میهمانان جشنواره به‌راحتی بلیت تهیه کنند، باید از طریق تبلیغات فرصت بیشتری برای شور و نشاطی که به آن نیاز داریم استفاده و سرعت این موضوع را نیز بیشتر کنیم، تبلیغات باید فضایی را فراهم کند که افراد بیشتری به جشنواره بیایند و این حضور پررنگ‌تر شود.

صالحی تصریح کرد: ایران در دی‌ماه غم‌های زیادی داشته و در فضای جشنواره موسیقی باید احساس یک زندگی عادی را به فضای جامعه بازگردانیم، فضای جشنواره‌ها ازجمله موسیقی می‌تواند این کار را انجام دهد، تبلیغات، تیزرها و فضای مجازی این شرایط را فراهم کرده تا جشنواره‌ها با این ابزارها در بستر بهتری حرکت کنند.

وی بیان داشت: بعضی نوآور‌ی‌ها همانند جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه و دیگر جوایز کمک می‌کند ایده‌هایی نو مطرح شود، حوزه رسانه و روابط عمومی پیش از این از یک بعد بیشتر دیده نمی‌شد و آن هم امر اطلاع‌رسانی جشنواره بود، امسال در روابط عمومی باید با دیدگاه پدافندی عمل کرد و به مبارزه با نگاه‌های براندازانه و دیگر نگاه‌ها رفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: روابط عمومی جشنواره علاوه بر ارتباط خوب با رسانه ممکن است در یک فضای تعارض رسانه‌ای قرار گیرد. از این رو پیوست رسانه‌ای بسیار مهم است و نباید از این موضوع غافل شد.

سید عباس صالحی2

صالحی افزود: بزرگداشت‌ها و انتخاب چهار شخصیت پیشکسوت برای جشنواره امسال بسیار خوب است ولی در عین حال باید برخوردی در شان این ‌هنرمندان داشت، ضمناً باید مسیری معنادار برای نگرش این هنرمندان شکل بگیرد و نوعی مستندسازی تاریخی برای این هنرمندان صورت گیرد تا از این طریق این موضوع را به هنرمندان دیگر وصل کنیم و این باعث می‌شود از حالت بزرگداشت صرف خارج شویم.

وی تصریح کرد: در بخش ارزیابی جشنواره هرچقدر بیشتر خود را نقد کنیم در جشنواره بعدی کامل‌تر خواهیم بود، نقد بی‌رحمانه از خود کارهای بعدی را کامل‌تر می‌کند، همچنین در ارزیابی از دفتر جشنواره هم نباید تسلیم فضاسازی‌ها شد.

در این بازدید حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری و محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی و رئیس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و اعضای ستاد جشنواره حضور داشتند.

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی و رئیس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر گزارشی از روند جشنواره بیان کرد و گفت: کار سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با انتشار فراخوان جشنواره در شهریورماه آغاز شد. گروه‌های جشنواره از بین گروه‌هایی که در فراخوان ثبت نام کردند و مدعوین انتخاب شد. جدول اجراهای جشنواره در هفته آینده منتشر می‌شود و در این دوره گروه‌هایی در بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، تلفیقی، بین‌المللی، بانوان و کودک و نوجوان در جشنواره حضور دارند. همچنین جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه، بزرگداشت چهار هنرمند موسیقی و نشست‌های تخصصی از برنامه‌های این دوره جشنواره است. سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در استان سیستان و بلوچستان و چند استان دیگر نیز برگزار می‌شود.

مدیران کمیته‌های اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نیز گزارشی از فعالیت‌های جشنواره در هر بخش بیان کردند.