به گزارش  هنرآنلاین، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در خصوص این تفاهم‌نامه گفت: در دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران در آبان ماه امسال و حضور دو نفر از استادان کشور ترکیه، همراه با آقای اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی) مذاکراتی در خصوص تبادلات فرهنگی و هنری در حوزه موسیقی با این دو استاد دانشگاه انجام و مقرر شد انجمن موسیقی ایران به نمایندگی از دفتر موسیقی با دو دانشگاه آنکارا و کافکاس ارزوروم به نمایندگی دکتر کافکاسیالی تفاهم‌نامه‌هایی به امضا برساند تا در حوزه‌های مختلف، این دو مجموعه ارتباطات نزدیک و تبادلات فرهنگی و هنری داشته باشند.

وی در مورد جزییات این تفاهم‌نامه گفت: اعزام هنرمندان به فستیوال‌های مختلف در دو کشور، ثبت و ضبط موسیقی نواحی ایران توسط شبکه‌های تلویزیونی ترکیه که این دو دانشگاه با آن‌ها ارتباط دارند، برگزاری پنل‌های پژوهشی در کشور ترکیه در خصوص ارتباط موسیقی ایرانی و عثمانی ازجمله مواردی است که در این تفاهم‌نامه‌ها در اولویت قرار گرفته است.

ثابت‌نیا همچنین از پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن عالی موسیقی ترکیه که در شهرهای مختلف ازجمله آنکارا، استامبول، ارزروم و شهرهای دیگر شعبه دارد خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک شماری از موارد درج‌شده در این تفاهم‌نامه‌ها اجرایی شود تا بتوان از موقعیت ایجادشده به نفع موسیقی کشور خصوصاً در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی استفاده کرد.

دکتر علی کافکاسیالی از دانشگاه ارزروم، بنیان‌گذار فستیوال عاشیق‌های جهان و مؤلف شش جلد کتاب آنتولوژی ترکان ایران، و دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی فوق دکترای اتنوموزیکولوژی است که موضوع پایان‌نامه خود را به "بررسی کارکرد اجتماعی موسیقایی عاشیق‌های ایران" اختصاص داده و در حوزه موسیقی مردمی مقالات متعددی منتشر کرده است. وی همچنین به‌صورت تخصصی در زمینه آهنگسازی موسیقی کلاسیک و نوازندگی ویلن فعالیت دارد.

در این جلسه دکتر مریم قره‌سو عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و پژوهشگر موسیقی نواحی و دامون شش‌بلوکی، نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی حضور داشتند.