به گزارش هنرآنلاین، کتاب "آوای یک زندگی" نوشته توکا ملکی روز جمعه اول آذر با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه‌مندان در موزه موسیقی ایران رونمایی می‌شود.

این کتاب شامل گفت‌وگو با پری ملکی مدرس موسیقی و سرپرست گروه موسیقی خنیا است که در آن هنرمند به شرح حال دوران کودکی و نوجوانی، نحوه فعالیت‌های موسیقایی، تعلیم موسیقی و روایتی از زندگی خود می‌پردازد.

پری ملکی ازجمله هنرمندان فعال حوزه موسیقی است که بعد از گذشت 30 سال همچنان در این عرصه به فعالیت مشغول است. این هنرمند پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تلاش زیادی در معرفی موسیقی بانوان کرد و در سال 1372 با تشکیل گروه موسیقی خنیا، این مجموعه را به‌عنوان یکی از گروه‌های فعال حوزه موسیقی معرفی و پس از آن در شهرهای مختلف ایران و سایر کشورها به اجرای برنامه پرداخت.

توکا ملکی مؤلف کتاب "آوای یک زندگی" که توسط نشر هفت‌رنگ در دسترس مخاطبان قرار گرفته است، در مقدمه این کتاب می‌نویسد: در روایت تاریخ هنر موسیقی حضور و تلاش بسیاری از زنان چنان که باید دیده نشده است. به کلامی دیگر در موسیقی ایرانی اساساً کمبود روایت‌های دقیق و مستند درباره همه موسیقیدان‌ها از زن و مرد وجود دارد. تاریخ شفاهی آن بخش گمشده پژوهش درباره موسیقی ایرانی است که می‌توانست و می‌تواند در ترسیم و نگارش تاریخ موسیقی این سرزمین نقش مهم ایفا کند. پری ملکی به سبب مردم‌داری، سخت‌کوشی و مداومت کاری‌اش این فرصت را داشته تا با خبرنگاران بسیاری در این حوزه به صحبت بنشیند. و از آنجا که من در کنار او زیسته‌ام و شاهد لحظه‌لحظه فعالیت‌های موسیقایی‌اش بوده و هم پری ملکی مادر و هم پری ملکی هنرمند را می‌شناسم – یا فکر می‌کنم می‌شناسم – با جزییات و بی‌پرده پوشی از او پرسیدم و او جواب داد.

مراسم رونمایی از کتاب "آوای یک زندگی" ساعت 16 روز جمعه اول آذر در موزه موسیقی ایران به آدرس تجریش، خیابان شهید ابراهیم دربندی (مقصود بیک) بعد از سه‌راه تختی، خیابان موزه برگزار می‌شود.