به گزارش هنرآنلاین، هیئت ایرانی که برای برگزاری روزهای فرهنگی ایران در 10 و 11 نوامبر به اسلواکی سفر کرده بود، در سفر خود به وین به دعوت معاون فرهنگی وزارت امور خارجه اتریش، از اپرای ملی وین بازدید کرد.

در این بازدید سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و اعضای ارکستر سازهای ملی ایران حضور داشتند. بخش‌های ماشینری، پشت صحنه، تجهیزات صحنه، سالن و تمامی بخش‌های اپرا مورد بازدید اعضای هیئت قرار گرفت. در این بازدید خانم ترسا ایندجین معاون فرهنگی وزارت امور خارجه اتریش نیز حضور داشت.

دیدار معاون هنری و معاون وزارت خارجه اتریش

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سفر خود به وین در ملاقات با معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش شرکت کرد. در این دیدار مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، حمیدرضا مدد کاردار سفارت ایران در وین و همچنین، مسئول بخش سیاسی وزارت خارجه اتریش، پیتر میکل رئیس دپارتمان استراتژی‌های فرهنگی، همکاری و بودجه فرهنگی، کریستین اوتنگروبر رئیس واحد تفاهم‌نامه‌های فرهنگی و علمی اتریش حضور داشتند.

در ابتدای این ملاقات خانم ایندجین، آمادگی این جلسه را برای طرح هرگونه توسعه همکاری فرهنگی و گفتگوی میان ادیان اعلام کرد.

حمیدرضا مدد نیز با بیان این که زیرساخت اصلی برای امضای تفاهم‌نامه "ام او یو" با تلاش دو طرف بالاخره نهایی شد، از اعلام آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای امضای این سند خبر داد.

سید مجتبی حسینی نیز در این دیدار برگزاری هفته فرهنگی ایران را پیشنهاد داد و گفت: در این زمینه آمادگی داریم تا هفته‌ای فرهنگی که گونه‌های مختلف هنر را عرضه کند، اجرا کنیم که اگر زمان این رویداد تعیین شود مقدمات اجرایی آن را می‌توان تعریف کرد.

ایدجبین معاون فرهنگی وزارت خارجه اتریش با استقبال از این پیشنهاد درخواست کرد تا مؤسساتی از سوی ایران معرفی شود که یک بسته قابل اجرا برای این هفته فرهنگی با یک کانسپت مشخص را مطرح و اجرایی کند. وی گفت: طبق تجربیاتم شاید بهتر این هست یک موسسه بزرگ‌تری مسئولیت پروژه را به رهبری دو کشور عملیاتی کند.

مسئول بخش سیاسی وزارت خارجه اتریش نیز در ادامه تاکید کرد: ما علاقه‌مند هستیم همکاری خود را با ایران تعمیق ببخشیم و به قطعه موسیقی که سال‌های سال نواخته‌ایم ادامه بدهیم، خوشحالیم از اینکه از امکان ارتباط چندبخشی با ایران برخورداریم.

در ادامه این ملاقات مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی با قدردانی از میزبانی گرم و فراهم کردن امکان بازدید از اپرای وین برای هیئت ایران گفت: در حوزه موسیقی می‌توانیم فعالیت‌های مشترک هنری داشته باشیم، همچنین حضور سولیست‌های اتریشی در ایران می‌تواند موجب انتقال تجربیاتی در حوزه موسیقی شود.

در ادامه این نشست معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش اعلام کرد به‌عنوان یک فرد عملیاتی موارد مطروحه را با بخش‌های مرتبط طرح و ارتباط لازم جهت اجرای این فعالیت‌ها را بین بخش‌های مربوطه ایجاد کند.

همچنین دفتر فرهنگی صدراعظم اتریش در ادامه این دیدار آمادگی این نهاد را برای همکاری فرهنگی با ایران اعلام کرد و گفت: این دفتر به‌عنوان موسسه دولتی که فعالیت‌های مؤسسات و موزه‌ها را در سطح ملی به عهده دارد به لحاظ قانونی آزادی کامل را برای فعالیت‌های بین‌المللی مستقل در هر کشوری دارد.

در پایان این نشست مقرر شد تا موارد طرح‌شده در خصوص همکاری‌های فرهنگی به‌صورت عملیاتی از سوی دو طرف پیگیری شود. همچنین اثر هنری ایرانی توسط سید مجتبی حسینی به معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش اهدا شد.