به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش، آیین نکوداشت صدمین سالروز تولد استاد علی تجویدی آهنگساز و نوازنده شناخته‌شده موسیقی کشورمان که بسیاری از بزرگان و مخاطبان موسیقی از او به‌عنوان "شاعر ویولن" یاد می‌کنند، شامگاه پنجشنبه 16 آبان با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه‌مندان موسیقی ایرانی توسط موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش به مدیریت بردیا صدرنوری در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که زهرا ملأ تقی اجرای آن را بر عهده داشت، نماهنگی از صحبت‌های هنرمندان و اقوام استاد علی تجویدی برای حاضران در برنامه به نمایش درآمد. پس از پخش این کلیپ، روزبه کلانتر نوازنده ویولن و داوود یاسری نوازنده تنبک به روی صحنه آمده و به بداهه‌نوازی پرداختند. اجرای قطعه شعری از بهجت مهدوی به مناسبت سالروز تولید استاد علی تجویدی بخش دیگر برنامه را تشکیل می‌داد.

پس از بداهه‌نوازی این دو هنرمند، بخش دیگری از صحبت‌های هنرمندان و اقوام استاد علی تجویدی برای حضار پخش شد و پس از آن، بردیا صدر نوری نوازنده پیانو، آهنگساز و مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی هنری راد نواندیش به دعوت مجری برنامه به روی صحنه آمد و به بداهه‌نوازی بر اساس آثاری از استاد علی تجویدی پرداخت. بعد از اجرای این برنامه بداهه‌نوازی بود که

قطعه کمترشنیده‌شده "صبرم عطا کن" با شعری از بیژن ترقی، آهنگسازی علی تجویدی و صدای زنده‌یاد غلامحسین بنان که در یک اجرای خصوصی اجرا شده بود، برای حاضران پخش شد.

بخش دیگر این مراسم به اهدای لوح یادمان مؤسسه راد نواندیش به خانواده استاد علی تجویدی اختصاص داشت که در این قسمت فرهاد فخرالدینی آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت موسیقی ایرانی، زهرا تجویدی دختر بزرگ استاد علی تجویدی، ناصر ایزدی آهنگساز و رهبر ارکستر ملی مهر و بردیا صدر نوری روی صحنه آمده و یادمان مؤسسه را به زهرا تجویدی اهدا کردند.

نکوداشت صدمین سالروز تولد استاد تجویدی1

زهرا تجویدی پس از اهدای این یادمان به وی گفت: تاکنون مراسم‌ زیادی برای بزرگداشت پدرم برگزار شده، اما این مراسم نمونه است که جا دارد از مؤسسه راد نواندیش به دلیل برگزاری این مراسم و برنامه‌های متنوعی که تدارک دیدند، تشکر می‌کنم.

بخش پایانی این مراسم به اجرای ارکستر ملی مهر به رهبری ناصر ایزدی و خوانندگی محمد صرفه‌جو اختصاص داشت که این ارکستر آثار ماندگار استاد علی تجویدی همچون "بازگشته" با شعری از معینی کرمانشاهی، "حق‌ناشناس" با شعری از بیژن ترقی، "رسوا شد دلم" با شعری از رهی معیری، "ای بهار من" با شعری از منیر طه و "سفرکرده" با شعری از معینی کرمانشاهی را اجرا کردند.

ناصر ایزدی (آهنگساز و رهبر ارکستر)، محمد صرفه‌جو (خواننده)، علیرضا دریایی (کنسرت مایستر)، حامد ابراهیمی، رضا رضاپور، سارا نادری و محسن ابراهیمی کیا (ویولن یک)، سامان محمدنبی، حسین پارسا فر، حسین واحدی، میثم رضایی مهر و الهام آقابابایی (ویولن دو)، کاوه تسعیری، مصطفی حیات غیبی و احمدرضا نیکخو (ویولن آلتو)، محمدحسین قریبی و شیوا همتی (ویولنسل)، آرش ضرابی (کنترباس)، نیلوفر ابراهیمی (فلوت)، حسام صدفی نژاد (ابوا)، دنیا فتحی (پیانو)، مجید واصفی (تار)، نیلوفر هداوند (تارباس)، کامران یعقوبی (تنبک)، امیر شکرابی (تنبک و پرکاشن) و صحرا شعبانی و بهاره آخوندی (همخوان) اعضای ارکستر ملی مهر را تشکیل دادند.