سرویس موسیقی هنرآنلاین: اولین نشست پژوهشی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران صبح جمعه 17 آبان در سینماتک هتل پارس کرمان با حضور مسئولان جشنواره و با استقبال مخاطبان برگزار شد.

احمد صدری دبیر جشنواره در ابتدای این نشست پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی درباره اهمیت برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران و استمرار آن صحبت کرد.

صدری گفت: ما قرار نیست در جشنواره موسیقی نواحی ایران کار عجیب‌وغریبی انجام بدهیم، اما این جشنواره بستر مناسبی برای حضور استعدادها روی صحنه فراهم می‌کند. همان‌طور که در جشنواره موسیقی جوان در تهران استعدادهای زیادی می‌بینیم، اما بسیاری از جوانان هم به دلیل وجود برخی هزینه‌ها نمی‌توانند به تهران بیایند و در این رویداد شرکت کنند.

او ادامه داد: اگر شرایطی فراهم شود که مرکز استان‌ها، میزبان جشنواره‌ها شوند، شاهد حضور استعدادهای جوان بسیاری از سرتاسر ایران روی صحنه‌های اجرای موسیقی خواهیم بود. ما در همه استان‌های ایران جوانانی داریم که استعداد چشمگیری در عرصه موسیقی دارند. فراموش نکنید که ما امروز در زمینه موسیقی اقوام با جوانانی طرف هستیم که موسیقی در ضمیر خودآگاه ارادی آن‌ها جا خوش کرده است و آن‌ها این موسیقی ناخودآگاه و به‌صورت غیرارادی فرا نگرفته‌اند.

دبیر جشنواره در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: متأسفانه فضای چندانی برای دیده شدن هنرمندان جوان وجود ندارد. ما موظف هستیم شرایطی برای دیده شدن این جوانان فراهم کنیم تا اول این موسیقی را به مردم خودمان بشناسیم و در گام بعدی بتوانیم با فرهنگ جهانی گفت‌وگو کنیم، اما ما اول باید به شناخت کامل خودمان برسیم.

در ادامه این نشست پژوهشی، فؤاد توحیدی پژوهشگر موسیقی پشت تریبون قرار گرفت و سخنرانی خود را با عنوان "ویژگی‌های موسیقی نواحی کرمان" ارائه داد. توحیدی ترجیح داد بیشتر نمونه‌های صوتی از انواع موسیقی نواحی در کرمان را با گوش مخاطب آشنا کند و کمتر صحبت کند.

این پژوهشگر گفت: نمونه‌های صوتی که امروز می‌شنوید و سخنانی که امروز می‌گویم چکیده 22 سال پژوهش است. موسیقی کرمان از متنوع‌ترین موسیقی‌ها در ایران است و این تنوع دلایل مختلفی دارد. دلیل اول پهناور بودن استان کرمان است که 22 درصد از مساحت ایران را در برمی‌گیرد. سایر استان‌های ایران اکثراً موسیقی یکدستی دارند اما کرمان پر از تنوع موسیقایی است.

توحیدی ادامه داد: اقوام مختلف ایران همه‌شان در دوره‌های مختلف تاریخی به کرمان کوچ کرده‌اند و تقریباً همه اقوام ایران حضور صد ساله در منطقه دارند. علاوه بر این تنوع مذهب نیز در این استان وجود دارد و همه مردم با تنوع قوم و مذهب به‌راحتی و درنهایت صلح با هم زندگی می‌کنند.

او افزود: کرمان دومین استان عشایری ایران است که این موضوع خودش باعث تنوع موسیقایی منطقه شده است.

فؤاد توحیدی در بخش دوم برنامه‌اش را به معرفی انواع سازهای بومی کرمان و تنوع آن‌ها اختصاص داد و همچنین نمونه‌های صوتی موسیقی این منطقه ازجمله لالایی‌ها، ترانه‌ها و مقام‌های کار، ترانه‌ها و رقص‌های شادمانی، ترانه‌های مناظره، منظومه‌های عاشقانه، روایی و حماسی، سوگ آواها، موسیقی صوفیانه و قلندری، موسیقی مذهبی و موسیقی زورخانه را برای حاضران پخش کرد.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران 16 تا 19 آبان در شهر کرمان برگزار می‌شود.