سرویس موسیقی هنرآنلاین: فربد یزدانفر آهنگساز، تنظیم‌کننده و رهبر ارکستر که سابقه همکاری با خواننده‌هایی چون علی لهراسبی و شاهین آرین را دارد، در مورد جدیدترین فعالیت‌های خود به هنرآنلاین، گفت: این روزها در حال حاضر تولید چند تک‌آهنگ برای خوانندگان مختلف از جمله غلامرضا صنعتگر، آرش رستمی، دانیال قدیم‌لو و چند خواننده جوان دیگر هستم که به‌زودی در فضای مجازی منتشر می‌شود.

این نوازنده کیبورد و پیانو در مورد دلیل ماندگار نشدن قطعات خواننده‌های نسل کنونی پاپ توضیح داد: خواننده‌های نسل ما و نسلی که پیش از انقلاب فعالیت می‌کردند، از تولید یک آلبوم تا زمان انتشار آلبوم بعد، حداقل یک سال فاصله می‌گذاشتند تا مخاطب بتواند با قطعات ارتباط برقرار کرده و خاطره‌سازی کند. متأسفانه در حال حاضر آن‌قدر تولید قطعات زیاد است که به مخاطب اجازه داده نمی‌شود با یک قطعه حداقل سه ماه زندگی و خاطره‌سازی کند.

یزدانفر با اشاره به این که در حال حاضر روزی چند قطعه تولید و منتشر می‌شود، گفت: عجله برای تولید کار را برای ما سخت می‌کند. به‌عنوان مثال، بنده امروز قطعه‌ای را تولید می‌کنم و اگر تا یک هفته آینده منتشر نشود، امکان دارد یک تنظیم‌کننده دیگر همین کار من را شاید خیلی هم بهتر از من تولید و منتشر کند. هیچ فیلتری برای این موضوع وجود ندارد.

این تنظیم‌کننده اضافه کرد: همین موضوع باعث می‌شود هیچ کاری ماندگار نشود و تاریخ مصرف آن بسیار زود تمام ‌شود. متأسفانه در دهه 1390 هیچ اثر ماندگاری تولید نشده و هر اثری نیز تولید می‌شود حدود سه ماه بیشتر دوام نمی‌آورد. یکی از دلایلی که باعث می‌شود قطعات ماندگار تولید نشود، این است که 99 درصد افرادی که آثار موسیقی تولید می‌کنند سواد موسیقایی ندارند. آن‌ها تنها تعدادی نرم‌افزار کنار هم می‌گذارند و به کمک آن‌ها یکسری قطعات معمولی و ساده تولید و به گوش مخاطب می‌رسانند.

یزدانفر ادامه داد: خیلی از ما در حال حاضر اثر خوب تولید نمی‌کنیم و گوش مخاطب را مریض کرده‌‌ایم. مخاطب ما نیز به دلیل اینکه علم این کار را ندارد، این قطعات را گوش می‌کند و ممکن است آن‌ها را دوست داشته باشد. مخاطب ما زمانی کارهای بسیار خوبی گوش می‌داده، اما در حال حاضر بازار موسیقی به سمتی رفته است که اگر شما یک اثر خیلی خوب تولید کنید، آن اثر برای او قابل پذیرش نیست.

یزدانفر در پایان از بهنام بانی، محسن ابراهیم‌زاده و رضا بهرام به‌عنوان خواننده‌های خوب این روزهای موسیقی کشورمان یاد کرد.