به گزارش هنرآنلاین، محمدرضا رئیسی نوازنده سازهای کوبه‌ای  (کاخن، دف، تمپو، کوزه) که پیش از این جلد اول و دوم کتاب‌ "شیوۀ نوازندگی کاخن جلد" را منتشر کرده است، درباره جدیدترین کتاب خود گفت: هدف از انتشار این کتاب، ارتقاء سطح نوازندگی نوازندگان کاخن و وسعت بخشیدن به دایرۀ توانایی آنان  است.

او توضیح داد: در این کتاب، قطعاتی با ریتم‌های گوناگون و تکنیک‌های متفاوت آورده شده تا نوازندگان در عین حال که قطعه‌ای می‌نوازند و الگوهای مختلف ریتمیک را تمرین می‌کنند، به تکنیک نوازندگی خود نیز بیفزایند. منظور از این تکنیک‌ها، تکنیک‌هایی است که در دو کتاب "شیوۀ نوازندگی کاخن" که پیش‌تر به چاپ رسیده بود بدان‌ها اشاره شده بود ولی به دلیل حجیم بودن و وسیع بودن مطالب مجالی نیافته بودند تا در خلال ریتم‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

وی ادامه داد: این کتاب از بخش‌هایی چون پیشگفتار، راهنمای علائم و اختصارات، قطعات و مشخصات مراجع تشکیل شده که بخش قطعات، خود شامل دستگاه‌های رومبا، نیوارلیان، آلگریا، مارتیو، ثاپاتئادو، سالسا، راک، شافل، بولریا، سگریا و غیره است که در خلال آن‌ها از تکنیک‌هایی مانند ریز دوبل، ریز طبلایی، ضربه زدن با ناخن، گلیساندو و ضربه زدن روی بدنه ساز، استفاده شده است.

مؤلف کتاب "چهل قطعه برای کاخن"در خصوص ضرورت انتشار چنین اثری بیان داشت: با توجه به این نکته که بنده بیش از 16 سال است در زمینۀ آموزش موسیقی مشغول هستم و سال‌هاست کاخن و دیگر سازهای کوبه‌ای را تدریس می‌کنم، بر مبنای مشاهدۀ نقاط ضعف و قوت هنرجویان و دیگر نوازندگان کاخن، انتشار چنین کتابی را لازم دیدم. این کتاب به‌نوعی پرکننده و کامل‌کننده خلل و فرج‌هایی است که هنرجویان در نوازندگی خود با آن روبرو هستند.همچنین این کتاب نخستین کتاب در زمینۀ آموزش کاخن در ایران است که به‌صورت قطعه نوشته شده است.

وی همچنین با اشاره به کمبود منابع موجود ساز کاخن گفت: با یک بررسی ساده می‌توان به کمبود منابع پی ببریم. به‌عنوان مثال از اولین کتاب‌های آموزش دف در ایران حدوداً 26 سال می‌گذرد و طی این سال‌ها در این زمینه‌ کتاب‌هایی تولید شده است و همچنان هم کتاب‌های جدید منتشر می‌شود، اما از چاپ اولین کتاب کاخن در ایران حدوداً پنج سال می‌گذرد و از آنجا که کاخن طی چند سال اخیر، سازی بسیار پرکاربرد و پرطرفداری شده است، قطعاً چاپ و نشر منابع بیشتر در این زمینه نیاز است.

رئیسی در خاتمه خاطرنشان کرد: یکی از نکات مثبت این کتاب، مفید بودنش برای هر سطحی است. چه برای هنرجویانی که تازه نواختن کاخن را آغاز کرده‌اند که بعد از چهار تا پنج جلسه می‌توانند اولین قطعۀ این کتاب را بنوازند و چه برای کسانی که سال‌ها است مشغول نواختن هستند و چه‌بسا اکنون کاخن را آموزش می‌دهند. قطعات این کتاب تقریباً از ساده به دشوار تدوین و آماده‌سازی شده که همۀ نوازندگان بر حسب توانایی‌شان بتوانند از آن بهره‌مند شوند و با به خاطر سپردن برخی از جملات و عبارات آن بتوانند در تک‌نوازی یا بداهه‌نوازی خود از آن استفاده کنند.

کتاب "چهل قطعه برای کاخن" با طراحی جلد فرید حامدی و صفحه‌آرایی اردوان رضای سلطان‌آبادی توسط انتشارات نای و نی منتشر شده و علاقه‌مندان می‌توانند آن را از کتاب‌فروشی‌ها و یا به‌صورت اینترنتی از سایت www.nayoney.com خریداری کنند.