به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، نشست آیین آواز با تجلیل از سه دهه فعالیت شهرام صارمی نوازنده کمانچه سه‌شنبه 22 مرداد در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

ابتدای برنامه امیرمهدی زمانی آوازخوان نوجوان با همراهی پویان نظیفی با ساز تار، حمید صافی کمانچه، ایلیا سعیدی سنتور و امیرحسین لیاقت با ساز کوبه‌ای به اجرای قطعات آوازی پرداخت.

صارمی در ادامه تصریح کرد: امروز سه سال تمام است که برنامه آیین آواز با همه سختی‌های خود به حیاتش ادامه بخشیده است. این برنامه در این مدت با طراحی و موضوع‌بندی مباحث تخصصی، هماهنگی مهمانان و اجراهای موسیقی با مدیریت علی شیرازی پژوهشگر و آوازخوان با استقبال زیاد هنرمندان روبه‌رو بوده است.

صارمی ادامه داد: فراموش نکنیم ادامه‌ این برنامه با حضور پیشکسوتان و اهالی هنر امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین برای حفظ و ادامه‌ برنامه‌های موسیقی در ارسباران؛ بابک ربوخه مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری با حمایت معنوی اجرایی و صبوری و مهربانی قدم‌های مثبتی برداشتند که از تلاش‌های ایشان سپاسگزاریم و امیدواریم جمع موسیقیایی هنرمندان همواره با گرمی و مهر برقرار باشد.

مهران مهرنیا آهنگساز، نوازنده و مدرس تار و سه تار اظهار داشت: شهرام صارمی دوست همه ماست. در کارگزاری موسیقی سه تیپ از اهالی موسیقی، عناصر فرهنگی و یک سری آدم‌های بی‌ربط حضور دارند که در عناصر فرهنگی و فرهنگ نقش دارند ولی از اعضای صنف موسیقی نیستند، اما شهرام صارمی نوازنده کمانچه است و کارش موسیقی است. همان‌طور که استاد هادی منتظری، گنجی از بهترین نوازندگان کمانچه بودند و هستند، اما بعد از این که فعالیت و کارگزاری بخش موسیقی را به دست می‌گیرند از کار موسیقی خود فاصله می‌گیرند.

 مهرنیا تأکید کرد: بهتراست از کارگزاران فرهنگی بهره بگیریم که کارشان موسیقی نباشد بلکه در حوزه‌ فرهنگ فعال و آگاه و مطلع این حوزه باشند. کاش شهرام صارمی و استاد گنجه‌ای‌ها به کار موسیقی بپردازند و کار عاملیت موسیقی را کسانی بر عهده بگیرند که بودونبود آن‌ها در حوزه‌ موسیقی فرقی نداشته باشد.

هادی منتظری مدرس کمانچه و ویولن در بخش دیگر نشست تصریح کرد: شهرام صارمی از آن تیپ هنرمندانی است که گِل او را با هنر ناب سرشتند. در دوستی ثابت‌قدم و دلسوز است. حضورم در این جمع تنها به خاطر شهرام صارمی است.

در ادامه کلیپی از استاد اکبر گلپایگانی پخش شد. او بسترسازی برای جوانان و استعدادیابی موسیقیایی در کشور؛ کاری که علی شیرازی بدون هیچ هزینه‌ای در نشست آیین آواز انجام می‌دهد را برای جامعه‌ی موسیقی ضروری دانست.

اجرای آواز سید رضا زهرایی، احمد بیرانوند، امیرمهدی زمانی و امین جمیلی‌نژاد، پخش کلیپ از فعالیت‌های هنری شهرام صارمی بررسی "لایه‌بندی تحریر" با سخنرانی علی شیرازی و علیرضا امینی بخش‌های دیگر نشست آیین آواز بود.

علیرضا امینی ترانه سرا و آهنگساز با اشاره به این که تحریر یک فرم موسیقیایی بسیار پیچیده است که می‌تواند وجه تمایز یک خواننده از خواننده‌ای دیگر شود گفت: با نگاه به تاریخ موسیقی ایران درمی‌یابیم آکادمی و فرم، موسیقی قومی، آواز کوچه‌بازار، گود گیری، نقالی و پرده‌خوانی امروز کم‌رنگ شدند.

امینی ادامه داد: لایه‌بندی مثل این است که کتاب قدیمی خود را برداریم و پر پرندگان را برای حفاظت در آن نگه داریم. باید ببینیم چه معیار، اندازه و چه ابعاد آوازی و چه میراث فرهنگی را قرار است در این لایه‌های آوازی قرار دهیم.

علی شیرازی خواننده، مدرس آواز و پژوهشگر موسیقی گفت: در محافل آوازی خرده تحریر، اجزای تحریر، جزء تحریر را می‌شنویم این‌ها گویا نیستند هم هنرجو هم مخاطب را به اشتباه می‌اندازد. تحریر فرمی است قابل بررسی همان صورت و ظاهر است. شفیعی کدکنی تحریر را نظم و انضباط معنی می‌کند و از آن به فرم یاد می‌کند. فرم اشاره به اجزای تحریر و یا لایه‌بندی تحریر ندارد.

در ادامه صارمی به‌پاس بیش از سه دهه فعالیت در حوزه موسیقی با حضور اساتید موسیقی میلاد کیایی، ابراهیم ذوالقدر، بابک ربوخه، قدرت الله انتظامی، صمد مولا آقایی، مهران مهرنیا، امیر متولی، حسام صحرایی، سید رضا زهرایی، محمدباقر جعفری، محمد اسماعیل قنبری، استاد حائری، علیرضا حاجی طالب، هادی منتظری، سید حسین جعفری، فریدون حلمی تجلیل شد.