سرویس موسیقی هنرآنلاین: شنبه در اولین روز برگزاری بخش موسیقی دستگاهی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، شرکت‌کنندگان در بخش آواز در تالار رودکی به صحنه رفتند و در مقابل هیئت داوران شامل حمیدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، علی‌اصغر شاه‌زیدی و مظفر شفیعی تکنیک‌های آوازی‌ خود را ارائه دادند.

در ادامه روز و با پایان اجراها، یک نشست نقد و بررسی با حضور شفیعی، نوربخش، شاه‌زیدی و هومان اسعدی دبیر جشنواره برگزار شد. در ادامه نظر داوران درباره اجراهای روز اول بخش موسیقی دستگاهی را در بخش آواز می‌خوانید.

 آوازخوانان باید در انتخاب اشعار دقت بیشتری کنند

در ابتدای نشست مظفر شفیعی خواننده، مدرس آواز و ردیف‌دان دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: در ابتدا از مسئولان برگزاری جشنواره مخصوصاً جناب دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که یک جشنواره بسیار خوب و پربار را برگزار می‌کنند. در مورد اجراهای امروز باید بگویم که ما وقتی مرحله اول داوری را مشاهده کردیم از اجراها چندان راضی نبودیم. من از این قضیه ناراحت بودم، اما اجراهای امروز واقعاً خوب و رضایت‌بخش بود. امروز نگرانی‌های ما برطرف شد و با اجراهایی که مشاهده کردیم، مسلماً کار هیئت داوران برای انتخاب نفرات برگزیده بسیار سخت خواهد بود.

وی افزود: در آواز، شعر مقوله بسیار مهمی است و اگر شعر را از آواز حذف کنیم، تنها چهچهه باقی می‌ماند. در قسمت انتخاب اشعار باید بیشتر تلاش کنید و طوری نباشد که فقط آواز دستگاهی را فرا گرفته باشید. امروز در بخش بداهه ضعف زیادی داشتید. باید بیشتر تلاش کنید تا در سال‌های آینده با آمادگی و تسلط بیشتری در این جشنواره شرکت کنید.

ضرورت توجه به وزن‌شناسی و عروض آواز

سپس علی‌اصغر شاه‌زیدی خواننده، مدرس آواز و ردیف دان و دیگر عضو هیئت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز گفت: من هم به‌نوبه خودم به جناب آقای اسعدی و دیگر مسئولین جشنواره موسیقی جوان و همچنین انجمن موسیقی ایران خسته نباشید می‌گویم که این جشنواره را به ایستگاه سیزدهم رساندند و ان شاء الله در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد.

وی افزود: همان‌طور که جناب شفیعی اشاره کردند، زمانی که مرحله اول اجراها را داوری کردیم، همگی از اجراهای امسال ناامید شدیم، اما امروز خوشبختانه هنرمندان جوان جبران کردند و اجراهای بسیار خوبی را از آن‌ها شاهد بودیم. توصیه‌ای که من به شما هنرمندان جوان دارم این است که کارتان را با جدیت دنبال کنید و گول زرق‌وبرق بعضی مسائل را نخورید. خودتان را باور کنید و بسازید و امیدوارم همیشه موفق باشید و به‌خوبی از عهده کار برآیید.

شاه‌زیدی ادامه داد: در آواز، وزن‌شناسی و عروض آواز نکته بسیار مهمی است که باید به‌خوبی یاد بگیرید. همچنین بیشتر به آوازهای قدیمی گوش کنید تا در دوره‌های آینده با آمادگی بیشتری در این جشنواره حاضر شوید.

اجراها ما را امیدوار کرد

حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی ایرانی و عضو دیگر هیئت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: بنده نیز از دوست عزیزم جناب آقای دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که بسیار تلاش کردند و زحمت ‌کشیدند تا این جشنواره استمرار داشته باشد. همچنین از آقای ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و همکاران بسیار پرجنب‌وجوش و زحمت‌کش انجمن موسیقی ایران بابت همراهی‌شان در این جشنواره صمیمانه تشکر می‌کنم.

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: اجراهای امروز نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب بود. اجراهای فشرده‌ای را شاهد بودیم. تمام افرادی که در این دوره برگزیده نمی‌شوند، فکر نمی‌کنم آن‌قدر ناراضی باشند، به دلیل اینکه همه این عزیزان به این باور رسیده‌اند که داوری در این جشنواره بسیار دشوار و رقابت بسیار نزدیک به هم است. طبیعتاً چیدمان داوری به‌نوعی است که در هیچ‌کدام از بخش‌ها نمی‌توان ادعا کرد یک سلیقه و روش خاصی مد نظر داوران است. این موضوعی مهم است و جای تقدیر و تشکر دارد.

نوربخش در پایان بیان کرد: انتخاب برگزیدگان جشنواره به این معنا نیست که آن‌ها بهترین آوازخوانان کشور هستند، بلکه افرادی هستند که در جشنواره شرکت کردند و به‌عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شدند. بنابراین از تمام هنرمندان می‌خواهم که حتی اگر به‌عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شدند، باز هم تلاش و تمرین کنند تا بهتر شوند.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در سه بخش موسیقی نواحی، موسیقی دستگاهی و موسیقی کلاسیک برگزار می‌شود. بخش موسیقی نواحی از 5 مرداد آغاز شد و پس از 11 روز در 17 مرداد به کار خود پایان داد. با اتمام بخش موسیقی نواحی، اجراهای بخش موسیقی دستگاهی از 19 مردادماه در تالار رودکی آغاز شد که تا جمعه اول شهریور ادامه دارد. در ادامه بخش موسیقی کلاسیک از 2 تا 4 شهریور برگزار خواهد شد.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان سه‌شنبه 5 شهریور در مراسمی در تالار وحدت به کار خود پایان می‌دهد.

هومان اسعدی دبیر این رویداد هنری است که توسط انجمن موسیقی ایران و با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می‌شود.