به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که در اکثر روزهای برگزاری بخش نواحی جشنواره ملی موسیقی ایران حضور داشت، با انتشار یادداشتی در خصوص حضور پرشور جوانان و نوجوانان و اجراهای این بخش چنین گفته است:

"موسیقی قومی ایران، آیینۀ تمام‌نمای فرهنگ و اعتقادات مردم این سرزمین است. موسیقی نواحی، با قدیمی‌ترین الحان و نغمه‌ها و به‌واسطۀ ملازمت با اقوام و اقلیم‌های رنگارنگ ایران‌زمین، صافی‌ترین جلوه‌گاه ایرانیان و هویت تاریخی‌شان است. این موسیقی فرهنگ شفاهی مردم ایران را در طی قرن‌ها حفظ کرده و آن را از گزند حوادث و تطاول ایام نگاه داشته و بر دوش باکفایت ناقلان و راویان موسیقی نواحی، این بار امانت را تا روزگار جدید به دست ما رسانده است. این ناقلان پرمایه و فروتن و بی‌ادعا ودایع تاریخی و ادبی و حکمی و فرهنگی را به شکل تمثیل و حکایت و قصه، در قالب موسیقی‌ای زیبا و عمیق و دلنشین و بی‌پیرایه، پاس داشته و به ما منتقل کرده‌اند.

گاهی این پندار بر زبان‌ها می‌آید که رشته پیوند ما با موسیقیِ اصیلِ نواحی و اقوام ایران گسسته است؛ آخرین حاملان آن موسیقی از میان رفته‌اند و دست ما از آن فرهنگ کوتاه است. امروز، کار درخشان شما عزیزان جوان، نغمه‌های سازی و آوازی‌تان در سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، بخش "موسیقی نواحی"، نشان داد که این موسیقی زنده و بالنده است و به لطف خدا و همت شما، پاینده خواهد ماند.

تازه‌رویان نواحی ایران، از دختر و پسر، با دستان کوچک، امّا چابک خود گواه این بالندگی و پایندگی‌اند. این توفیق نتیجه همت و پشتکارِ شما و رنج و تعلیمِ استادانتان است. آنچه مایه پایداری و پیشرفت شما در این راه خواهد شد درک مقام شاگردی است؛ یعنی اینکه علاوه بر آموختن فن موسیقی، معرفت را نیز از استادان جهان‌دیده و ناقلان این فرهنگِ موسیقایی بیاموزیم."

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از ۵ مرداد تا ۵ شهریور در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.