سرویس موسیقی هنرآنلاین: یازدهمین روز سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان روز 17 مرداد به موسیقی شرق و جنوب خراسان اختصاص داشت.

تالار رودکی در این روز از نوازندگان شرق و جنوب خراسان در بخش‌های دوتار، آواز، دایره و دهل میزبانی کرد و نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی در مقابل هیئت داوران متشکل از اسفندیار تخمکار، عزیز تنها، محمد فاروق درپور و حسین رحمت‌اللهی قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

جشنواره در بخش اول با حضور نوازندگان دوتار رده‌های سنی الف و ب فعالیت خود را آغاز کرد و در ابتدا در رده سنی الف کیان واحدی به روی صحنه رفت و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او امین دامن‌پاک، علی سپهری حسن‌پور، امیر مددی، عطیه محفوظی فر، نازنین تنها، مهدیس ابراهیمیان و آرمان واحدی حاجی‌آباد حاجی ابراهیمی از این رده سنی به‌نوبت به روی صحنه رفتند و قطعات خود را اجرا کردند.

پس از استراحتی کوتاه نوبت به اجرای گروه سنی ب رسید و در ابتدا یاسمین تنها مقابل هیئت داوران قرار گرفت و به اجرای قطعات خود پرداخت. پس از او، مصطفی اسلامی، بنیامین جوان‌بخت، ایمان تخمکار علیائی، محمدامین شیری و علیرضا رجب‌زاده از این رده سنی به روی صحنه حاضر شدند و به دوتار نوازی پرداختند.

بخش دوم جشنواره به دوتارنوازان گروه سنی ج اختصاص داشت. سلمان سلیمانی، محمد سلیمانی، محسن کریمی، صالح افضلی شهرنوی، علی شیری مشهد ریزه و ناصر رسولی نفراتی بودند که در این رده سنی قطعات خود را اجرا کردند.

بخش سوم و پایانی روز یازدهم جشنواره موسیقی جوان به بخش‌های آواز، دایره و دهل اختصاص داشت و در ابتدا در بخش آواز، مبین درپور، کیان واحدی، محمدامین امینی خلیلی و محمد حسن‌زاده از رده سنی الف و عبدالرحمان باطوری از رده سنی ب و همچنین عباس اعظمی چشم‌سرخ، محمد غیبی یوسف‌آبادی و محسن کریمی از رده سنی ج مقابل هیئت داوران قرار گرفتند و به نغمه‌سرایی پرداختند.

در بخش دایره نیما ضربی از رده سنی ب تنها شرکت‌کننده این بخش بود. همچنین در بخش دهل نیز امید نی نواز شهرنوی از رده سنی ج تنها شرکت‌کننده این بخش بود. مصطفی تیموری از تربت جام، مصطفی سلیمانی از تایباد و اله داد بهرامی از تایباد غایبان یازدهمین روز جشنواره موسیقی جوان بودند.

حضور محمدرضا درویشی مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی از نکات حاشیه‌ای یازدهمین روز جشنواره موسیقی جوان بود.

ضعف نوازندگان در روایت‌های قدیمی موسیقی

حسین رحمت‌اللهی نوازنده و خواننده و عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش موسیقی شرق و جنوب خراسان در مورد اجراهای روز یازدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: کیفیت اجراها در تمام رده‌های سنی بسیار نزدیک بود و این موضوع کار را برای اعضای هیئت داوران بسیار سخت کرده است. در کل اجراها نسبت به سال گذشته بهتر شده بود. بنده از نوازندگان رده سنی ج خصوصاً در بخش دوتار رضایت بیشتری داشتم.

وی در مورد نقاط ضعف نوازندگان نیز افزود: تعدادی از نوازندگان، روایت‌های قدیمی موسیقی را کمتر کار کرده بودند که امیدواریم بیشتر تلاش و تحقیق کنند تا در دوره‌های آینده بهتر شوند.

رحمت‌اللهی در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان نیز خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان بسیار جشنواره خوبی است و در صورتی که تداوم داشته باشد، می‌تواند به رشد و پیشرفت نوازندگان جوان کشور کمک کند. اگر چنین جشنواره‌هایی برگزار نشود، امکان دارد نوازندگان زیادی دلسرد شوند و نوازندگی را کنار بگذارند.

برگزاری جشنواره موسیقی جوان باعث ایجاد انگیزه بین جوانان شده است

عزیز تنها نوازنده دوتار و عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش موسیقی شرق و جنوب خراسان در مورد اجراها گفت: کیفیت اجراها هر سال بهتر از سال‌های گذشته می‌شود. من از تمام مسئولین برگزاری جشنواره موسیقی جوان بابت برگزاری چنین جشنواره‌ای تشکر می‌کنم. سطح کیفی اجراها نیز در رده‌های سنی مختلف بالا رفته است. ضمن این که بنده از نوازندگان سازهای دوتار و دهل رضایت بیشتری داشتم. متأسفانه در ساز دهل تنها یک شرکت‌کننده داشتیم. امیدوارم در سال‌های آینده شرایطی فراهم شود که تعداد نوازندگان بیشتری از این ساز در جشنواره حضور داشته باشند.

وی در مورد نقاط ضعف نوازندگان نیز بیان کرد: تعدادی از نوازندگانی که برای نخستین بار در این جشنواره شرکت کرده بودند، استرس داشتند و این موضوع نیز طبیعی است.

عزیز تنها در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان یکی از بهترین جشنواره‌هایی است که در حال حاضر در کشور برگزار می‌شود. برگزاری چنین جشنواره‌هایی باعث ایجاد انگیزه در بین جوانان شده است و قطعاً می‌تواند به رشد و پیشرفت نوازندگان جوان کمک کند، همان‌طور که در حال حاضر نیز این جشنواره تأثیر خودش را بر روی نوازندگان جوان گذاشته است.

لزوم یادگیری مقام‌های موسیقی توسط نوازندگان

اسفندیار تخمکار نوازنده و سازنده دوتار و عضو دیگر هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش موسیقی شرق و جنوب خراسان در مورد اجراها گفت: اجراها نسبت به سال گذشته بسیار بهتر بود و نوازندگان پیشرفت بسیار خوبی داشتند. ضمن این که از نوازندگان بخش‌های دوتار و دهل رضایت بیشتری داشتم.

وی همچنین در مورد نقاط ضعف نوازندگان نیز افزود: نوازندگان رده سنی الف و ب باید بیشتر تلاش و تحقیق کنند و مقام‌های موسیقی را یاد بگیرند و به یکی دو مقام بسنده نکنند. این نوازندگان می‌توانند زیر نظر اساتید موسیقی آموزش ببینند تا بهتر شوند.

تخمکار در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان نیز تصریح کرد: جشنواره موسیقی جوان در نوع خودش یک جشنواره کم‌نظیر است، به دلیل این که در بخش موسیقی نواحی باعث می‌شود اصالت‌ها حفظ شود. ضمن اینکه نوازندگان نیز به سمت موسیقی نواحی می‌روند و این موضوع برای آینده بسیار پربار و مفید خواهد بود.

جشنواره موسیقی جوان باعث معرفی نوازندگان ناشناخته می‌شود

محمد فاروق درپور خواننده و نوازنده دوتار و دیگر عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش موسیقی شرق و جنوب خراسان در مورد اجراها گفت: اجراها بسیار خوب بود. به دلیل این که این جشنواره هر سال برگزار می‌شود، طبیعتاً حضور در جشنواره برای شرکت‌کنندگان نوعی تجربه شده است. تمام رده‌های سنی بسیار خوب اجرا کردند، اما از رده سنی ج رضایت بیشتری داشتم، ضمن این که از بخش‌های دوتار و آواز رضایت بیشتری داشتم.

وی در مورد نقاط ضعف نوازندگان نیز بیان کرد: درست است که از رده سنی ج رضایت داشتم، اما توقع اجراهای بسیار بهتری از این رده سنی و همچنین رده سنی ب داشتم. آن‌ها در قسمت آواز باید بیشتر تلاش کنند و حتماً زیر نظر اساتید برجسته کشور آموزش ببینند تا قوی‌تر شوند.

درپور در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان نیز خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان یک جشنواره بسیار خوب و عالی است. وجود چنین جشنواره‌ای باعث می‌شود نوازندگان ناشناخته که در شهرها و روستاهای دورافتاده زندگی می‌کنند، از وجود چنین جشنواره‌ای اطلاع پیدا کنند و بتوانند هنر خودشان را ارائه دهند.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از ۵ مرداد تا ۵ شهریور در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.