سرویس موسیقی هنرآنلاین: تالار رودکی در روز چهارشنبه از نوازندگان ترکمن و کتول در بخش‌های دوتار، آواز و دوتار، کمانچه و شمشاد میزبانی کرد که در سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان روی صحنه رفتند.

نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی در مقابل هیئت داوران متشکل از مجید تکه، ابراهیم جرجانی و اراز محمد شیرمحمدلی در بخش موسیقی ترکمن و محمدرضا برزگر و سید احمد حسینی در بخش کتول قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

جشنواره در بخش اول با حضور نوازندگان ترکمن در بخش دوتار فعالیت خود را آغاز کرد. ابتدا در رده سنی الف آی سن بابایانی به روی صحنه رفت و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او عارف جعفربای و حمید تکه از رده سنی ب و همچنین حامد پدری و اسحاق مصطفی ئی از رده سنی ج به‌نوبت به روی صحنه حاضر شدند.

سپس نوبت به بخش آواز و دوتار رسید و در ابتدا ایمان عطا از رده سنی الف مقابل هیئت داوران قرار گرفت و به اجرا پرداخت. پس از او ایوب کم از رده سنی ب و میثم شاعری از رده سنی ج قطعات خود را اجرا کردند.

پس از استراحتی کوتاه، نوبت به بخش کمانچه رسید و میثم شاعری و گل محمد کم از رده سنی ج به‌نوبت به روی صحنه حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

بخش دوم دهمین روز جشنواره موسیقی جوان به موسیقی کتول اختصاص داشت. در ابتدا و در بخش دوتار، احمدرضا برزگر، امیرحسین دیلم و نریمان علمشاهی از رده سنی الف به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند. سپس محمد ایمانی کتولی، حسین انصاری و سید محمدرضا حسینی از رده سنی ب و همچنین فاطمه اصفهانی نوده از رده سنی ج مقابل هیئت داوران قرار گرفتند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش آواز موسیقی کتول تنها دو شرکت‌کننده داشت و محمدامین ترابی از رده سنی الف و محمد لطفی کتولی از رده سنی ب به نغمه‌سرایی پرداختند.

بخش پایانی اجراهای این روز به ساز شمشاد اختصاص داشت و هستی فندرسکی از رده سنی الف تنها شرکت‌کننده این بخش بود.

حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین محمدرضا درویشی مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی برای سومین بار، از نکات حاشیه‌ای دهمین روز جشنواره موسیقی جوان بود.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از ۵ مرداد تا ۵ شهریور در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.