سرویس موسیقی هنرآنلاین: پنجمین روز سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با برگزاری اجراهای موسیقی کردستان با سازهای دیوان، شمشال، آواز، دوزله، نرمه نای، ضرب و دهل در تاریخ نهم مردادماه در تالار رودکی برگزار شد.

در این روز نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی مقابل هیئت داوران متشکل از بهمن حاج امینی و حمیدرضا اردلان حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

روز چهارشنبه، قسمت ابتدایی جشنواره به سازهای شمشال، دیوان و همین‌طور آواز اختصاص داشت و نوازندگان به نواختن سازهای خود پرداختند. نخستین شرکت‌کننده شهرام مهدوی از رده سنی الف بود که با ساز شمشال به روی صحنه حاضر شد و به اجرای قطعات خود پرداخت. پس از او اسماعیل محمودی و عبدالباسط مرادی از رده سنی ج به اجرا مقابل هیئت داوران پرداختند.

بخش اول با ساز دیوان ادامه پیدا کرد و تارا کمانگر از رده سنی الف به روی صحنه حاضر شد و به اجرای قطعات خود پرداخت. پس از او به ترتیب دانش شریفی و هیوا اسدی از این رده سنی اجراهای خود را ارائه کردند.

پس از اجرای ساز دیوان، نوبت به بخش آواز رسید و فؤاد استاد قادر برده زرد به‌عنوان اولین شرکت‌کننده این بخش از رده سنی الف به روی صحنه آمد و به آواز پرداخت. پس از او فرزین حیدری از این رده سنی و همچنین سجاد رضایی، رانا آذرباد و جهاندار ملکی از رده سنی ب به روی صحنه آمدند و به آوازخوانی پرداختند. در ادامه گروه سنی ج با سه شرکت‌کننده رقابت کرد و جبرئیل تخت فیروز، جواد علیمرادی و محمد رحمانی حضور داشتند.

بخش دوم اجراها با ساز دوزله آغاز شد و پارسا احمدزاده از رده سنی الف و فرهاد سلیمانی از رده سنی ج دو شرکت‌کننده این بخش بودند. در بخش ساز نرمه نای نیز شش شرکت‌کننده از سه رده سنی با هم به رقابت پرداختند. در ابتدا پارسا احمدزاده به روی صحنه آمد و به اجرا پرداخت. پس از او سینا عارفی و دانش شریفی از این رده سنی و همچنین آروین دباغی از رده سنی ب و کریم صالحی یکشوه از رده سنی ج اجراهای خود را ارائه کردند.

اجراهای بخش ضرب و دهل نیز پایان‌بخش پارت دوم اجراهای روز پنجم جشنواره موسیقی جوان بود. در ابتدا کیانوش شهسواری به‌عنوان اولین شرکت‌کننده در این بخش از رده سنی الف به روی صحنه آمد و مقابل هیئت داوران به اجرا پرداخت. پس از او کیان عبدالله زاده، باران کیانی، آران فاروقی، ساتیار مرادویسی، منصور کوچری بوکانی و مظهر حسینی از این رده سنی به رقابت با یکدیگر پرداختند. زیلان رحیمی نیز تنها شرکت‌کننده این بخش در رده سنی ب بود. در پایان این بخش نیز کیاست دانایی در بخش ساز دهل از رده سنی الف به روی صحنه آمد و قطعات خود را اجرا کرد.

بخش پایانی اجراهای روز پنجم جشنواره، به ضرب زورخانه اختصاص داشت و در ابتدا پوریا میرجلیلی از رده سنی ب به اجرا پرداخت و پس از او علی حسین زاده از رده سنی ج نیز برای اجرا مقابل هیئت داوران قرار گرفت.

راهنمایی‌های داوران باعث پیشرفت نوازندگان جوان می‌شود

بهمن حاج امینی ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ‌ﺩﺍن ﻭ ﭘﮋﻭهشگر و عضو هیئت داوران بخش موسیقی نواحی در مورد اجراهای روز پنجم جشنواره موسیقی جوان گفت: استقبال از جشنواره نسبت به سال‌های گذشته بهتر بود و شرکت‌کننده‌های بیشتری در تمام رده‌های سنی در این جشنواره حضور داشتند. خوشبختانه در بخش سازهای دوزله و شمشال هنرمندان زیادی شرکت کردند. ما نگران بودیم که این سازها فراموش شده‌اند، اما در حال حاضر می‌بینیم که جوانان به این سازها روی آوردند. این موضوع باعث خوشحالی است و یکی از نقاط قوت برگزاری جشنواره موسیقی جوان هم همین موضوع است.

حاج‌امینی ادامه داد: به هر حال تمام نوازندگان جشنواره جوان هستند. تعدادی از آن‌ها در سطح عالی بودند، اما تعدادی هم هستند که هنوز جای کار و تلاش بیشتری دارند و باید بیشتر تلاش و تمرین داشته باشند که آن‌ها هم به سطح عالی برسند. ضمن اینکه توضیحاتی هم که داوران در طی اجراها به آن‌ها می‌دهند باعث می‌شود نقاط ضعفشان را بدانند و تلاش کنند در سال‌های آینده که مجدداً در این جشنواره شرکت می‌کنند، این نواقص را برطرف کنند و کیفیت اجراهایشان را بالا ببرند.

او در پایان گفت: برگزاری جشنواره موسیقی جوان تا حد زیادی می‌تواند به جوانان کمک کند، به دلیل اینکه برای آن‌ها این امکان فراهم می‌شود که خودشان را محک بزنند. ضمن اینکه این جشنواره نیز از نفرات برگزیده تقدیر به عمل می‌آورد و این موضوع باعث می‌شود جوانان انگیزه بیشتری داشته باشند.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از ۵ مرداد تا ۵ شهریور در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.