به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، برنامه " از آرشه تا عرش" ویژه نکوداشت ناصر زرآبادی و جواد لشگری دو استاد فقید موسیقی ایران دوشنبه ۳۱ تیر ساعت ۱۹ با حضور اهالی موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

پخش کلیپ از زندگی و فعالیت هنری و تصاویری از نوازندگی این هنرمندان سخنرانی پیشکسوتان موسیقی، اجرای موسیقی بخش‌هایی از این برنامه است.

ناصر زَرآبادی سال ۱۲۹۸ در کوچه روغنی‌ها در محله سنگلج تهران متولد شد. پدرش افسر قزاقخانه بود. او با شنیدن موسیقی نظامی به موسیقی علاقه‌مند شد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی تا سال چهارم سرانجام با اصرار زیاد در سال ۱۳۰۹ در مدرسه موسیقی مشغول تحصیل شد. نخستین استاد موسیقی او در مدرسه محمود ایروانی بود که ناصر زرآبادی ویولن و ترومپت را نزد وی به مدت چهار سال فراگرفت. از دیگر استادان او می‌توان به حسین هنگ‌آفرین اشاره کرد. وی در سال ۱۳۱۸ با درجه ستوان سومی فارغ‌التحصیل و به‌عنوان معاون موزیک لشکر دوم ارتش انتخاب شد. در ادامه فراگیری موسیقی را نزد موسیو هایک ادامه داد.

ابوالحسن صبا از او دعوت کرد تا به شاگردانش نُت بیاموزد. این همکاری باعث شد تا ناصر زرآبادی از ابوالحسن صبا، ردیف ویولن ایرانی و همچنین از علیرضا چنگی ردیف‌های کمانچه را بیاموزد. او سال ۱۳۲۲ همکاری خود را با رادیو شروع کرد با قمرالملوک وزیری آشنا شد و در ارکستر به همراه ابوالحسن صبا، حبیب سماعی، نصرالله زرین پنجه و حسین تهرانی فعالیت‌های خود را دنبال کرد. او رهبری ارکستر "شما و رادیو" و سرپرستی ارکستر شماره ۳ را عهده‌دار بود.

سال ۱۳۲۴ به مدت سه سال با ارکستر عزت روح‌بخش همکاری کرد. با تأسیس آموزشگاه موسیقی در خیابان لاله‌زار تهران، شاگردان بسیاری را تربیت کرد که آن جمله می‌توان به پرویز یاحقی، مهدی خالدی و حسن زرگریان اشاره کرد. وی ۳۰ تیر ۱۳۹۷ در تهران درگذشت.

جواد لشگری سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد. در جوانی برای فراگیری و نواختن ویولن به ترتیب نزد استاد ابوالحسن صبا و مهدی خالدی و پس از این دو نفر به کلاس احمد فروتن راد رفت و ردیف‌های موسیقی ایرانی و چند کتاب خارجی را نزد او فرا گرفت. همکاری او با رادیو سال ۱۳۲۶ شروع شد و سال ۱۳۲۸ رسماً در ارکسترهای مهدی خالدی، مرتضی محجوبی، ابراهیم منصوری و حسین یاحقی شرکت داشت و توانست با این آهنگ ماندگار که با شعر رهی معیری و صدای دلکش بود به شهرت برسد.

لشگری سال ۱۳۳۲ به مدت سه سال سرپرستی ارکستر بزرگ رادیو را به عهده داشت و در حدود ۳۵۰ آهنگ ساخت. تعداد زیادی از آن‌ها از بهترین آهنگ‌های ایرانی محسوب می‌شود. جواد لشگری جلد اول آثار خود را با شعر شعرای طراز اول به نام "صد آهنگ" به چاپ رسانید که چندین بار تجدید چاپ شد. جلد دوم آن نغمه‌های دل‌انگیز نام دارد و جلد سوم آن را نیز در دست تهیه است.

جواد لشگری چند آلبوم با نام "خوش آمدی"، "گل میخک" و "عشق گمشده"، ترانه‌ها و تصانیف قدیمی به انضمام آثار جدید خود را با صدای علیرضا افتخاری منتشر کرد که از پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی ایران به شمار می‌رود.

اجرای کنسرت نمایش "خانم آغا" در ژانر طنز با موسیقی اصیل ایرانی

کنسرت نمایش "خانم آغا" اولین اُپرِت ایرانی در زمینه موسیقی طنز ایران ماحصل ۱۰ سال تلاش و پژوهش هنر علیرضا امینی محقق و موسیقیدان در ژانر طنز با موسیقی اصیل ایرانی جمعه چهارم مرداد ساعت ۱۹ با حضور اهالی ادب و فرهنگ و اهالی موسیقی در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه می‌رود.

"خانم آغا" اولین اُپرِت جدی ایرانی با فضای طنز تحلیلی اجتماعی است که قابلیت‌های هنر نمایش در این اثر موسیقی را دنبال می‌کند و نقش‌ها و دیالوگ‌ها عامل پیوند و جملات ربط قطعات موسیقی هستند.

222

این کنسرت مشتمل بر ۱۲ ترانه و تصنیف از آثار صفحات قدیمی موسیقی تا آثار خلق شده علیرضا امینی و طرح و ایده تألیف منحصربه‌فرد او است که سال‌های دور شکل گرفت سپس به متن نمایشنامه درآمد و با کمک سعید مبشری برای اجرا کارگردانی شده است.

این کنسرت نمایش دو بازیگر و شش نوازنده دارد. نمایش در یک قهوه‌خانه با روزمرگی قهوه‌چی و اتفاقات بین آقا مرتضی واکسی و خانم آغای دست‌فروش جلوی قهوه‌خانه همراه با تمرینات گروه موسیقی علیرضا امینی شکل می‌گیرد.

در این کنسرت قطعات ترانه‌ها و تصنیف‌ها توسط علیرضا امینی و محمود کولیوند اجرا می‌شود. علیرضا حاج علیشیر نیز سرپرستی نوازندگان گروه موسیقی را بر عهده دارد.

نکوداشت نورالله مؤمن‌نژاد استاد موسیقی مقامی بختیاری

برنامه "آوای ماندگار زاگرس" با نکوداشت نورالله مؤمن‌نژاد استاد موسیقی مقامی بختیاری پنجشنبه سوم مرداد ساعت ۱۹ با حضور اهالی موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

poster

ویژه‌برنامه "آوای ماندگار زاگرس" با هدف تکریم چند دهه فعالیت هنری استاد مؤمن‌نژاد با بخش‌های سخنرانی و گفتمان، اجرای موسیقی بختیاری با حضور اهالی فرهنگ و موسیقی و عموم شهروندان برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه‌ها می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی سیدخندان، بالاتر از سیدخندان، خ جلفا مراجعه کنند. تلفن گویای 20-22872818 داخلی 122 برای آگاهی بیشتر اعلام می‌شود.