به گزارش هنرآنلاین، تازه‌ترین اثر پویا سرایی نوازنده، آهنگساز و مدرس دانشگاه با نام "زاینده‌رود" در فرم راپسودی برای ارکستر سمفونیک توسط کمپانی بین‌المللی "آیداجو" در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

پویا سرایی درباره تولید این مجموعه گفت: مدت‌ها بود که آثار آهنگسازان ایرانی را در سی‌دی‌های منتشرشده، بازار بین‌المللی و سامانه‌های مجازی دنبال می‌کردم و متأسفانه شاهد این موضوع بودم که آثار آهنگسازان ایرانی به‌ویژه در فرم‌های کلاسیک چه قدر محدود است. منهای آثار موسیقی معاصر قرن بیستم که در سالیان اخیر مورد توجه آهنگسازان ایرانی بوده، ساخت آثار در فرم‌های کلاسیک کاملاً انگشت‌شمار است. در حالی که از آهنگسازان سراسر دنیا، به‌ویژه از کشورهایی مانند آذربایجان و ارمنستان، شاید چندین اثر در این فرم‌ها تصنیف و منتشر شده باشند.

این مدرس دانشگاه با اهمیت برشمردن تولید راپسودی "زاینده‌رود" بیان کرد: این‌گونه آثار متأسفانه در ایران بازاری برای عرضه ندارند و حمایتی از آن‌ها نمی‌شوند و اگر توجهی هم شود عموماً از سوی هنردوستان است. از آنجا که استاد نصیر حیدریان استاد دانشگاه گراتس اتریش و رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران از مدت‌ها قبل برای عرضه جهانی راپسودی "زاینده‌رود" من را بسیار دلگرم کرده بود، به‌عنوان یک موزیسین ایرانی تصمیم به ساخت اثری با درون‌مایه موسیقی ایرانی در یک فرم کلاسیک گرفتم که امیدوارم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

وی درباره کمپانی "آیداجو" که مدیریت عرضه جهانی اثر راپسودی "زاینده‌رود" را به عهده دارد، توضیح داد: این کمپانی یکی از مهم‌ترین مراکز نشر و توزیع آثار کلاسیک است که در سال‌های اخیر بازدیدکنندگان پرشماری داشته است. این موسسه آلمانی عرضه‌کننده رسمی کاتالوگ و آثار"سونی" و"دویچه گرامافون" از معتبرترین انتشارات در زمینه موسیقی کلاسیک در دنیاست. علاوه بر این آثار متعددی از قبیل آثاری اجراشده توسط ارکستر فیلارمونیک وین از سوی کمپانی "آیداجو" عرضه‌ شده است. راپسودی "زاینده‌رود" نخستین اثر یک آهنگساز ایرانی است که به‌طور اختصاصی از این موسسه به مخاطبان سراسر دنیا ارائه می‌شود.

 پویا سرایی از سال 1394 در زمان مدیریت هنری علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران در فهرست آهنگسازان ارکستر سمفونیک معرفی‌شده به کمپانی "ناکسوس" قرار گرفت. این هنرمند همچنین در دو مجموعه صوتی و تصویری از گروه شیلر سنتور نواخت که این آثار به‌تازگی از لیبل سونی در سراسر جهان عرضه شده است.